Anunturi glumete?

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde 4x1ad » Mie Ian 09, 2013 11:24 am

@YO6OSC: foarte bine. La constructii viitoare (cat mai multe, sper), poti cantari eventual renuntarea la orificiile de ventilatie laterale, cel putin pentru compartimentul RF. In anumite conditii, racirea tuburilor se va imbunatati chiar.

@YO6PMX: metoda usoarei subvoltari (termen folosit ad-hoc de mine, nu stiu cat de corect este) este recomandata chiar de unii producatori ca una din setul de masuri pentru prelungirea vietei tuburilor. Initial, problema a fost abordata in legatura cu tuburile finale din emitatoarele de putere pentru broadcasting (extrem de scumpe). Firma Eimac (liderul tehnologic mondial in materie) , a efectuat inca din anii ’60 incercari de laborator (asa numitele “life cycle test”) in urma carora a ajuns la concluzia ca in emitatoare cu regim stabil, durata de viata a tubului poate fi prelungita chiar si cu 50% in cazul unei anumite subvoltari de filament. Cu timpul, concluziile s-au extrapolat si la tuburile non-broadcasting, cu balon de sticla sau metaloceramice, cu incalzire directa sau indirecta. Avantajele economice sunt evidente iar dezavantajele sunt destul de minore. Contaminarea catodului se produce cand exista impuritati in tub datorita imperfectiunilor din procesul de productie iar subvoltarea are (in opinia mea) un impact absolut neglijabil.

@YO9CHO: Date asemanatoare cu cele de la TS-830 se puteau citi si in reclamele altor firme, nu numai Kenwood. Cifrele respective si-au avut originea in dezorientarea din anii ’60 si chiar inceputul anilor ’70 cand s-a facut trecerea masiva de la AM la SSB si in vocabularul radioamatorilor si-au facut aparitia notiuni ca putere PEP, puteri Average, puteri RMS, PEP Output, PEP Input etc, etc. . Au existat initial putine surse de informare si notiunile au fost folosite destul de haotic atat de hami cat (din pacate) si de oamenii de marketing de la firmele producatoare de echipamente ale vremii. Din pacate, confuziile mai exista si astazi si este suficient sa aruncam o privire pe reclamele anumitor firme care prezinta intentionat anumite performante in Watt fara sa defineasca si conditiile de masura. Mic exemplu: firma X se mandreste ca liniarul lor scoate 1000W output continuu, fara sa precizeze daca aceasta e valabil atat in SSB cat si in CW si moduri digitale mai stressante si pentru cat timp. Daca ceri direct explicatii pe mail, poti obtine precizarea ca acel “continuu” este doar pentru 10 minute in CW 50% duty cycle. Dar in prospectul frumos colorat, evident figureaza doar mentiunea “continuu”. Fenomenul acesta este prezent si la unii producatori de antene care jongleaza cu cantitati mari de decibeli, “uitand” sa precizeze fata de ce referinta sunt date specificatiile, daca acel “8dB gain” este in dbd sau dBi. De obicei, cifrele folosite sunt cele mai mari in valoare, intrucat fac impresie mai buna la cumparatorul insuficient familiarizat cu notiunile respective. Revenind la topic, pentoda 6146 in toate variantele ei (6146, 6146A, 6146B sau 6146W) a fost unul din cele mai populare finale de linii TV folosite si in finale comerciale, militare si pentru hami. Nici unul din numeroasele transceivere cu o pereche de 6146 in final nu a fost capabil sa livreze mai mult de 110-120W RF output in cel mai bun caz (3.5-7MHz). Este un tub din categoria lui GU-50 (care a fost si el folosit la primele televizoare din URSS) dar cu anod mai modest si mult mai putin suferitor la abuzuri decat GU-50. Exemplul cu FT-102 este cat se poate de relevant si pentru subiectul topicului nostrum.

73
Morel
4X1AD
Ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO6OSC
Mesaje: 31
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:07 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO6OSC » Mie Ian 09, 2013 12:19 pm

cineva ma intreba pe e-mail de ce am scos amplificatorul cu 3 tuburi de la vanzare din cauza la gura targului?
am spus ca amplificatorul nu a fost scos de la vanzare el sa vandut in prima zi dupa aparitia anuntului iar cumparatorul l-a testat deja si este multumit.
daca dansul doreste sa faca alte adaugiri pe tema aplificatorului il asteptam.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9CHO » Mie Ian 09, 2013 1:12 pm

cineva ma intreba pe e-mail de ce am scos amplificatorul cu 3 tuburi de la vanzare din cauza la gura targului?

Pai, si nu l-ai intrebat: "Tu dupa gura targului, te ghidezi in viata? Nu ai propria ta opinie?"
Eu, l-as fi intrebat. :geek:
Invidiosi! ;)
73!
Ultima oară modificat Joi Ian 10, 2013 6:26 am de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9HSW » Mie Ian 09, 2013 2:36 pm

@YO6EX

TS-830S doar se fuduleste cu gaselnita PEP, de livrat nu livreaza mai mult de 100W plus/minus la fel ca si celelalte RTX cu 6146B in final.

@4X1AD

6146B nu este destinat uzului in TV color, RCA zice ca l-au proiectat special pentru uz in radiocomunicatii. Poate vor doar sa ne induca in eroare.
Cat priveste formula, ea este o aproximare suficienta pentru orice tub (repet: AB1, SSB).
Poate ca firmele producatoare si-au luat marja de siguranta atunci cand au publicat specificatiile, exista un aspect unde s-a dat exact valoarea reala intotdeauna: curentul de varf al catodului.
Este evident ca oricat de bun proiectant ai fi nu poti face tubul sa absoarba un curent mai mare decat poate livra catodul. Formula 1.5 x Pda nu este un empirism, provine din ponderarea unor constante care apar in calculele reale complete. Glisarea caracteristicilor, Ia = f(-Ug1) la Uecran = constant, catre dreapta prin marirea tensiunii anodice este o solutie insa nu mai avem controlul linearitatii garantate de producator si tot nu putem depasi curentul de varf al catodului.
Altfel, dupa cum zicea regretatul nea Nita - YO9WL, chiar si RV12P2000 alimentata la 1000V si racita cu apa scoate 50W, hi!

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde 4x1ad » Mie Ian 09, 2013 3:32 pm

@YO9HSW: M-a amuzat chestia cu RV12P2000 a lui nea Nita.
Familia 6146 intr-adevar nu a fost proiectata special pentru TV ci, la fel ca GU-50, pentru finale de emitatoare comercial/militare. Ulterior, ambele au fost folosite ca finale de linii in primele modele de TV in anii '50, pana cand au aparut finalele de linii mai putin pretentioase decat 6146 si infinit mai ieftine. Tubul a fost produs nu numai de RCA ci si de Sylvania, General Electric, Phillips si D-zeu mai stie de cine.
73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori