Anunturi glumete?

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9CHO » Vin Ian 04, 2013 11:51 am

@YO6EX:
Armonicile nu tin de tipul tubului folosit ci de constructia LC...

1.Ce se intampla atunci cand "orice tub" intra in saturatie (zona neliniara)?
2.Cat poate atenua un filtru PI(trece jos) in dB, (maxim dB/decada)?
3.Care poate fi randamentul unui etaj final ce genereaza inainte de filtru armonici la nivel ridicat (ex. a 3a, la -10dBc)?
4.Cu un filtru "bun" ce putere ar rezulta pe 3F , dupa filtru?
5.Ce este de preferat? Un filtru bun sau un etaj in regim ne-saturat?
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO6EX » Vin Ian 04, 2013 12:14 pm

@ YO9CHO:


1. Cate amplificatoare HF ai construit pina acum?
2. Ce tuburi ai folosit? Cate?
3. Cum s-a facut atacul tubului (tuburilor)?
4. Care este numarul de benzi utilizate?
5. Unde poate fi auzit in trafic amplificatorul construit?

73's (nelegat)...

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9CHO » Vin Ian 04, 2013 12:53 pm

@YO6EX:
1. Cate amplificatoare HF ai construit pina acum?
2. Ce tuburi ai folosit? Cate?
3. Cum s-a facut atacul tubului (tuburilor)?
4. Care este numarul de benzi utilizate?
5. Unde poate fi auzit in trafic amplificatorul construit?


Dragul meu Vasile, eu am inteles ca incercam sa lamurim o tema mai putin cunoscuta celor mai tineri.Vad insa ca "ataci".Nu este frumos. :geek:

Personal lucrez de multi, multi ani in domeniul electronicii profesionale, iar aici problema se pune altfel.Aici , in profesional esti pus sa demonstrezi ce ai masurat.
Eu astept de la radioamatori cu experienta(ca tine si altii), explicatii si daca se poate masuratori in ideea de a lamuri si a face un salt calitativ.
Nu vreau insa masuratori de putere! Sunt relativ nerelevante.Au si ele rostul lor.
Nu te-am intrebat , cate amplificatoare ai facut tu.Nu?
Ar fi fost stupid din partea mea sa pun o astfel de intrebare.Nu ar fi fost un argument serios pentru aceasta discutie.Ar fi un fel de: "a lu' Vasile e mai tare in wati ca a lu' Iosca", ca asta ar putea fi singurul argument...

Ca sa discutam asa cum propui, ar fi "neserios", adica "urechiometric" din punctul meu de vedere, poate gresesc, si este pacat sa stricam postul asta care debuteaza interesant.

Curatenia unui semnal electromagnetic nu se masoara cu urechea...Prea multe basme am auzit pana la 58 de ani (in curand).

Morel a pus accentul pe niste probleme reale si am apreciat acest lucru, stiind ca vine dintr-un mediu cat se poate de profesional.
Eu sunt mai "tanar", ca radioamator, in comparatie cu tine, am inceput parca prin 1968, cand inca la Casa Pionierilor, faceam la greu receptoare pe galena (PbS), din Manualul Instructorului de Pionieri, cu poza lui stalin tronand pe prima pagina-traducere din rusa. :mrgreen:
Iar la club (o fosta sala de box) era Stroe, sef in Ploiesti, parca YO9H?(isi mai aduce cineva aminte de a doua litera?).
Poate iti aduci aminte de cartulia aia groasa cartonata- aproape 250-300pag aparuta prin 1950-55.
De atunci, imi aduc aminte , cate spletere si armonici am putut auzi de la prietenii mei constructori.

Ba imi aduc aminte ca prin 75-76 spleteream si eu de zor cu cu 2*GU50 atacate in catod.Dar mi-a trecut.Pe vremea aia aveam o scuza, eram nestiutor.

In perioada 1975-1985, cand am fost activ in scurte, imi aduc aminte cum m-am scarbit de concursuri din cauza "superbelor constructii profesionale ale amatorilor".Ca sa nu vorbesc de ultrascurte unde cineva chinuia de zor un 4CX250....
Mi-a trecut asa si pasiunea concursurilor.

Deci sa revenim la "oile" propuse de mine anterior, daca nu te deranjeaza prea tare.Daca te deranjeaza imi spui si schimbam subiectul.

Eu intrebam (si nu pentru mine,cu toate ca invatam o viata, ci retoric, pentru lamurirea altor noi radioamatori de catre alti radioamatori mai vechi):
1.Ce se intampla atunci cand "orice tub" intra in saturatie (zona neliniara)?
2.Cat poate atenua un filtru PI(trece jos) in dB, (maxim dB/decada)?
3.Care poate fi randamentul unui etaj final ce genereaza inainte de filtru armonici la nivel ridicat (ex. a 3a, la -10dBc)?
4.Cu un filtru "bun" ce putere ar rezulta pe 3F , dupa filtru?
5.Ce este de preferat? Un filtru bun sau un etaj in regim ne-saturat?


Un exemplu relativ acceptabil:
Imagine
Imagine
si poate un alt exemplu este util:
Imagine
Preluat din:
Check your transmitter power: http://www.astrosurf.com/luxorion/qsl-t ... -power.htm
Evident sunt multe referinte pe net.
Important este ce invata lumea din postari, daca este ceva de invatat, evident.Daca nu...Dzeu cu mila.
73!
Ultima oară modificat Sâm Ian 05, 2013 3:28 am de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9CHO » Vin Ian 04, 2013 1:41 pm

Uite si un exemplu de cum nu trebuie facut un amplificator cu GU50-dupa parerea mea...:
Imagine
din:
http://pa0fri.home.xs4all.nl/Lineairs/F ... ipg400.htm
This design with a GU-50 (ΓҮ-50, FU-50S) is not tested.

Macar e cinstit :D
73!
Ultima oară modificat Sâm Ian 05, 2013 4:09 am de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

yo9bxc
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:10 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde yo9bxc » Vin Ian 04, 2013 1:52 pm

... eu am unul cu 5 X PL519 .... este cineva amator sa-l cumpere ?, am si trei tuburi de rezerva ...

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9CHO » Vin Ian 04, 2013 2:26 pm

Un exemplu de amplificator HF realizat de Heathkit care acum este la "muzeul" radioamatorismului ( se mai cumpara cu 100USD pe internet):
Foloseste 2*572B (300W OUT fiecare in regim continuu: http://www.rfparts.com/pdf_docs/572B%20Svetlana.pdf
conform datasheet, avand urmatoarea schema (atac in catod):
http://www.vintage-radio.info/download/ ... =ha-14.gif
prezentat de KK4WW:

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

GU50 , unul singur este dat la 40W output.... si intrebarea este aceeasi ca cea pe care o punea si YO9IRF in postarea sa:
Daca vreti sa clarificati pentru cei ce au deschis televizoarele mai tarziu: se vorbeste despre o lampa conceputa acum 80 ani, folosita la o putere de 2 ori mai mare decat cea din specificatii fara macar sa ii puna cineva un analizor de spectru la iesire, desi ea nici in regimul nominal nu corespunde normelor actuale ?
. Poate totusi ne explica cineva... :geek:
P.S.Pe youtube exista prezentat un final cu 4*GU50 care scoate...600W in 3.5MHz! :?

yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde yo3fhx » Vin Ian 04, 2013 5:10 pm

Buna ziua !Parca imi pare rau ca am deschis acest subiect! Se pare ca scopul articolelor a fost pur comercial (pentru vanzare unor necunoscatori),de aici si sustinerea masiva a acestei aberatii care contravine legilor fizicii si foilor de catalog ale acestui tub.73!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde yo2dno » Vin Ian 04, 2013 5:45 pm

@3fhx: Nu-ti parea rau, orice discutie e mai buna decit nici o discutie, chiar daca se mai gasesc colegi care doresc inchiderea subiectelor (de parca blocarea unei discutii aduce cu ea si disparitia problemei) sau devierea spre derizoriu. De-aia e forum, ca sa se discute probleme. De la o observatie legata de un anunt s-a ajuns la discutarea unei teme cit de cit serioase, amplificatorul cu GU50. E foarte bine, de ce sa ne gasim tocmai noi, cei care avem comunicarea drept hobby, sa incercam stoparea ei ?

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO8DHD » Vin Ian 04, 2013 5:47 pm

Chiar nu ai de ce sa-ti para rau. Cu toate "intepaturile" care au fost s-a dezbatut cu argumente un subiect foarte interesant. Daca ar mai fi ceva de adaugat si va rog sa nu o luati ca un comentariu la ce s-a postat aici ci la unele realizari practice de prin yo, am observat la multa lume ca subdimensiona transformatorul de anodica. Poate ca gresesc eu dar in cateva poze ale unor finali care au fost puse la vanzari se vedea o clara subdimensionare a alimentatorului. Repet nu e referitor la finalul/ii despre care s-a deschis toppicul ci la altele. O alta problema pe care am avut-o referitor la finalii cu 4 gu 50 e ca ei functionau cumva cum trebuie pana in 21 mhz, dar mai sus functionau cu o putere foarte mica. Cautand prin vasta documentatie a spatiului exsovietic, am gasit la un moment dat scheme foarte interesante de finali cu 6 gu50. Doua ramuri de cate 3 gu 50 in paralel, aceste ramuri erau conectate in contratimp. Documentatii despre realizari cu aceasta lampa exista si chiar sunt foarte bine documentate de radioamatorii exsovietici. Acum referitor la realizarea de "biciclete" cum spunea la un moment dat cineva, intradevar e mai simplu de realizat finali cu metaloceramice dar sa nu uitam ca acestea costa mai mult, au nevoie de o tensiune anodica mai mare si nu in ultimul rand nu permit atatea greseli ca batranul vesnic tanar gu50.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9HSW » Vin Ian 04, 2013 10:13 pm

Se afirma un curent Ia0, componenta de curent continuu, masurata pe miliampermetru, de 0,6 A
Fiind un amplificator functionand intr-un regim apropiat de clasa B , rotunjind zecimalele, avem

Curentul de varf al anodului:
Ia max = Iao / a0 = 0,6 / 0,318 = 1,9 A

Fundamentala:
Ia1 = Ia max * a1 = 1,9 * 0,5 = 0,8 A

Armonica a II-a:
Ia2 = Ia max * a2 = 1,9 * 0,212 = 0,4 A

Cifrele sunt valabile indiferent de tub, fie el GU-50 sau 4-1000A.
Indiciu: coeficientii Berg.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori