Anunturi glumete?

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9IRF » Lun Ian 07, 2013 5:45 pm

@ Florentin, mare parte din caldura este transferata prin radiatie si nu prin convectie sau conductie, iar pentru asta singurele limite sunt dimensiunea si culoarea anodului. Nici macar fluxul de aer nu e important pentru asta, ci pentru a mentine la temperaturi normale corpurile inconjuratoare ce preiau radiatia .

@YO6PMX, YO6OSC: Recunosc insa ca odata cu acest topic si mai citind ceva in plus mi-am schimbat putin parerea despre GU-50, acesta parand intr-adevar ca este un tub subevaluat destul de mult pentru a corespunde celor mai drastice standarde militare; ba chiar atunci cand timpul imi va permite promit sa pun mana pe cateva asemenea tuburi si sa construiesc si eu ceva asemantor. Asta nu insemna ca as avea incredere sa operez un asemenea amplificator "impins" pe altceva decat pe sarcina artificiala, inainte sa ma conving ce scoate.

Reticenta mea (si a altora) vine din faptul ca am vazut doar niste cifre de putere scoase in fata, fara prea multe date care sa le sustina. NU sunt adeptul stoarcerii ultimului watt dintr-un emitator de dragul indicatiei pe powermetru si cred ca puritatea emisiei primeaza, asa ca ar fi fost frumos sa apara si niste cifre in sensul asta de la inceput, mai ales ca e vorba de niste tuburi impinse mult peste ce declara producatorul.

Plus, eu am mai avut eu o discutie cu YO6PMX pe un alt forum in care pretindea 350W out dintr-o pereche de MRF455 (60W bucata in datasheet), si folosea acelasi powermetru din filmuletele cu GU-50 ...

http://www.youtube.com/watch?v=R2f0IeAyc9U

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde yo3hjv » Lun Ian 07, 2013 7:12 pm

Costel (YO6OSC)> La ce inaltime ai antena, fata de sol?
Un alt aspect ignorat este instrumentatia cu care s-a efectuat masuratoarea puterii in RF. PEP sau non-PEP?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO6PMX » Lun Ian 07, 2013 7:19 pm

Asa cum am mai spus si atunci, nu ma consider Mesia si nu mi-am propus sa "crestinez" lumea. Fiecare este liber sa creada ce doreste, dar in clipa in care afirma ceva despre altii (ca ar fi "glumeti" de exemplu), ar fi bine sa o faca bazandu-se pe ceva solid. Daca cuiva nu i-a reusit un montaj, nu inseamna ca nimanui nu ii poate reusi. Iar eu tocmai va spun din catalogul lui GU-50 ca lucreaza normal la 1KV si 230mA curent de catod. Se pare insa ca nimeni nu vrea sa auda. Asta e, dar atunci nu aratati pe altii cu degetul. Iar in ceea ce priveste acea discutie despre Zetagi B-300P, in care eu am afirmat 300W out (si nu 350), eu chiar i-am masurat (si nu cu un singur aparat de masura), producatorul ii afirma si el, l-au masurat si altii. Intrebarea cum se face ca scoate aceasta putere cred ca ar trebui adresata poducatorului sau proiectantului, care o si afirma primul, nu mie, un biet muritor care a indraznit sa masoare...

Inca ceva... Aratati-mi un rus caruia i s-a cerut sa faca analiza spectrala la un amplif postat pe cqham.ru de exemplu. De aceea ii admir, construiesc si sunt solidari, noi romanii, suntem exact invers, stim doar sa ne plangem in banda ca ne acopera si bulgarii, si rusii si plolonezii, dar de construit nu construim nimic pentru ca nu iese pur din punct de vedere spectral! De fapt, o stiu foarte bine, exista cativa care construiesc in YO, dar nu se expun pe forumuri, tac si fac. Si bine fac!

YO6OSC
Mesaje: 31
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:07 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO6OSC » Lun Ian 07, 2013 8:13 pm

Adrian puterea masurata este average nu pep si am masurat-o cu ce am avut la indemana un nissei tx-101a un sommerkamp si un telewave.

YO6OSC
Mesaje: 31
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:07 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO6OSC » Lun Ian 07, 2013 8:15 pm

puterea a fost masurata pe o sarcina artificiala de 1 kw cu racire fortata pe antena sirio gpe 27 5/8 si pe dipol 2x20m la 5m deasupra solului

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9IRF » Lun Ian 07, 2013 9:00 pm

Nu cred ca s-a pus problema de montaje nereusite, ci pur si simplu discutam despre puteri de 2-3 ori peste specificatiile componentelor, situatie in care inevitabil vor aparea multe intrebari, atat din partea celor necredinciosi cat si din partea celor curiosi de mai mutle informatii.

Revenind la amplificatorul de CB modificat, repet si aici ce am spus si dincolo: montajul ofera 120W conform datasheet-ului producatorului tranzistorilor, probabil chinuit se duce undeva pe la 150-170, iar Zetagi au scris "300W PEP" pe eticheta de dragul comertului, din specificatiile alimentarii (20A la max 14V) fiind evident dealtfel ce poate si fiind in concordanta cu ce a spus Motorola pentru tranzistori. Macar citirea curentului si tensiunii de alimentare cu multimetre tot ar spune ceva, mie mi se pare imposibil ca un asemenea amplificator sa consume 35-40A in sarcina cand fiecare tranzistor are curentul maxim de colector de 15A.

In fine, eu abandonez subiectul, nu vreau sa se inteleaga ca sunt un Gica Contra.

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO8RFS » Lun Ian 07, 2013 9:28 pm

YO6PMX scrie:Inca ceva... Aratati-mi un rus caruia i s-a cerut sa faca analiza spectrala la un amplif postat pe cqham.ru de exemplu. De aceea ii admir, ..........

Sa stii ca nu ai dreptate. Eu urmaresc forumul lor de multi ani, si acolo e o adevarata scoala a constructorilor in sensul bun al cuvintului.
Sint peste 5 threaduri cel putin care dezbat amplificatoarele cu GU50 cu peste citeva mii de postari ...Mi-a luat 2 saptamini sa citesc 2 treaduri .Pacat ca e in rusa numai ! Ce e interesant, acolo se intilnesc foarte buni teoreticieni dar si foarte buni constructori care efectiv se "infrunta" cu afirmatii argumentate de calcule sau de imagini. Cei care isi dau cu parerea aiurea sint foarte rapid pusi la locul lor. Eu ori de cite ori am apelat la ajutorul lor am primit raspunsuri rapide si la obiect, atit pe forum cit si pe mail.
Daca as face un clasament al locurilor unde cu adevarat ai ce invata as zice ca primul loc e la rusi si apoi la nemti. Eu am ales rusii ca stiam limba, la nemti inteleg numai la nivelul lui google...hi :lol:
Acolo exista o analiza detaliata energetic a acestui tip de amplificator...calcule cu zecimale.... :mrgreen:
Eu personal cunosc foarte bine acest tip de amplificator....In citiva ani am "tocat" peste 70 buc de GU50. Uneori cite un set pe concurs (moduri digitale).Am stors si ultimul miliwat hi !
E adevarat ca am si avut de unde strica.. :P .Nu cred ca acum mi-as mai permite sa stric un set de lampi pentru a vedea la ce tensiune, curent maxim sau excitatie maxima, crapa. :roll:
...Deci daca folosesti un amplificator cu 3 buc. Ua-1000V Ufil-12.6V excitatie 35/45 W poti obtine cinstit aprox 200 W out purtatore continua, long time......dar si long live. Modificind paramatrii in sensul cresterii lor in plus, creste puterea de iesire de moment, dar nu pot fi folosite transe lungi de transmisie, plus ca emisiunea nu e tocmai ok. Un exemplu.....170 Hz purtatoare de RTTY ajunge la 1 Khz banda ocupata cu pedala la podea ! :twisted:
Asta se vede cel mai bine in trafic, atunci cind local, sint 3....4 statii in aceeasi banda si se deranjeaza reciproc. la 100....200 Khz distanta. Te alegi cu binecuvintarea clasica "crapati-ar lampile " :lol:
Acum am pe masa in lucru un mic final cu 2 x GU50. Il fac numai pentru modurile digtale ale traficului curent. Mai am 10 buc GU50 care sper sa rezite eroic la teste. O sa pun aici pe forum
rezultatele testelor. Oricum GU50 e o lampa care mi-a placut pentru ca e greu de "ucis".

YO6OSC
Mesaje: 31
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:07 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO6OSC » Lun Ian 07, 2013 11:10 pm

@yo9irf
am observat ca aveti o reticenta in ceea ce priveste sommerkamp- ul lui YO6PMX
ce pot sa va spun este ca sommerkamp-ul lui marcel este luat de nou cu 170 euro inca este in garantie si ca este exact ca si nissei-ul meu tx101a ambele au componenta de masurare a directei si reflectatei pe tor si ambele masoara exact la fel ca si telewavul pe care eu l-am avut pana in toamna va atasez si o poza cu el pus pe amplif sa nu ziceti ca vorbim aiurea.
si sommerkampul si nisseiul sant aparate facute in china si nu stiu ce folositi dumneavoastra dar marea majoritate a radioamatorilor folosesc astfel de aparate in shack si nu s-au plans ca nu merg bine
tocmai de aceea am pus in film si masurarea statiei simple fara amplificator sa se vada ca arata corect cei 100w ce iesi din tranceiver
banuiesc ca nu credeti ca m-am tampit sa imi dereglez aparatele doar ca sa impresionez pe x sau y tocmai de aceea am zis ca astept orice curios sa masoare si cu alte aparate mai miraculoase inclusiv un analizor spectru ca aici as fi si eu foarte curios
toate cele 3 aparate au un coeficient de eroare de +/- 5 % deci hai sa spunem ca nu scoate ampliful 700w ci scoate 700-5% = 665w sau poate la fel de bine scoate 700+5%= 735w
Fişiere ataşate
Resize of 20121106_192326.jpg
Resize of 20121106_192326.jpg (40.59 KiB) Vizualizat de 7446 ori

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9CHO » Mar Ian 08, 2013 1:30 am

[quote="YO9IRF"]@ Florentin, mare parte din caldura este transferata prin radiatie si nu prin convectie sau conductie, iar pentru asta singurele limite sunt dimensiunea si culoarea anodului. Nici macar fluxul de aer nu e important pentru asta, ci pentru a mentine la temperaturi normale corpurile inconjuratoare ce preiau radiatia .

Salut Razvan.
Ce spui, este valabil pentru suprafete mari ale anodului.In cazul de fata, exista un punct al temperaturii anodului de la care, intr-adevar, fenomenul poate deveni predominant.
Eu nu stiu exact cat este suprafata anodului GU50 (estimez aprox 15cm^2), si, aplicand legea Stephan-Boltzmann:

q = ε σ (Th^4 - Tc^4) Ac

unde:
q -Puterea de emisie pe unitatea de suprafata: W/m^2
ε -este emisivitatea (care este TOTALA pentru 1- caz ideal, trebuie luat in jur de 0.6-0.8 pentru cazul nostru)
σ - 5.6703 10-8 (W/m^2K^4), constanta Boltzman
Th- temperatura anodului (1000 grd K deci devine vizibila incalzirea - cand tubul este supraexcitat, putere maxima)
Tc- temperatura mediului ambiant (300 grd K)
Ac - suprafata anodului (m^2)( o estimare grosiera din partea mea ar fi 15cm^2 = 0.0015m^2)

ai sa gasesti o mica "surpriza" , care iti confirma ca predominant este transferul prin conductie...pana la o anumita temperatura a anodului.
Iata un grafic exemplificator (evident trebuie extrapolat pana la 1000 grd C).Apropos, in datasheet, pentru o functionare normala se recomanda 200 grd C.Si in general poate fi folosit fara riscuri importante,pana incepe sa devina vizibil in intuneric ca este "incins"-rosu inchis.Cand devine galben, deja este bine sa ne gandim la piese de schimb.


Imagine

Oricum, asta este teorie pe cazuri ideale.Nu avem toate datele.Acum si supraexcitate GU50 -urile, daca nu au explodat :lol: , inseamna ca sunt lampi de lampi.

Imagine
;)
De asta este bine sa vedem care ar fi eficienta PA-ului , respectiv PE.
Sau ventilatie:
Imagine


73!
Ultima oară modificat Mar Ian 08, 2013 12:28 pm de către YO9CHO, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO9CHO » Mar Ian 08, 2013 2:58 am

@YO8RSF:
Mi-a luat 2 saptamini sa citesc 2 treaduri .Pacat ca e in rusa numai ! Ce e interesant, acolo se intilnesc foarte buni teoreticieni dar si foarte buni constructori care efectiv se "infrunta" cu afirmatii argumentate de calcule sau de imagini.


Deci daca folosesti un amplificator cu 3 buc. Ua-1000V Ufil-12.6V excitatie 35/45 W poti obtine cinstit aprox 200 W out purtatore continua, long time......dar si long live. Modificind paramatrii in sensul cresterii lor in plus, creste puterea de iesire de moment, dar nu pot fi folosite transe lungi de transmisie, plus ca emisiunea nu e tocmai ok. Un exemplu.....170 Hz purtatoare de RTTY ajunge la 1 Khz banda ocupata cu pedala la podea !
Asta se vede cel mai bine in trafic, atunci cind local, sint 3....4 statii in aceeasi banda si se deranjeaza reciproc. la 100....200 Khz distanta. Te alegi cu binecuvintarea clasica "crapati-ar lampile "
:lol: :lol: :lol:

Ei da! daca poti ajuta discutia cu rezultatele obtinute de ei, ar fi ideal.
Astept cu placere postarile tale.
73!


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori