Anunturi multiple inutile

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO2EA » Sâm Apr 09, 2016 8:23 am

Un site de vanzari-cumparari fara posibilitatea de filtrare a anunturilor este la fel de util ca Internetul fara Google. Foarte utila ar fi si varianta propusa de YO6OHD.
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde yo4fng » Sâm Apr 09, 2016 10:07 am

Nu cred ca aceste masuri pot impune disciplina cu forta in forumul de vanzari. Nu cred ca cineva este dispus sau obligat sa munceasca suplimentar ca sa faca pe politistul intre noi. N-ar fi mai corect sa ne respectam unii pe altii si sa intelegem ca forumul e al tuturor. Nu cer decat disciplina si responsabilitate. E chiar atat de greu ?

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO5PQQ » Sâm Apr 09, 2016 10:45 am

există cineva care muncește suplimentar și face pe polițistul la rubrica de vânzări.
și ultimul lucru care-l dorește este să trebuiască să urmărească și să șteargă și frustrările unora din diferite motive...

yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde yo9ibc » Vin Dec 30, 2016 8:39 pm

Buna ziua
Revin cu propunerea pentru Ciprian de a crea o rubrica la sectiunea "vanzari" special pentru vechiturile postate de cei trei postaci de serviciu, care au adunat de la fier vechi cred tot ce arunca altii si le pun aici la vanzare (bobine de deflexie de 40 de ani vechime, tuburi de pe vremea lui Hitler, diverse contacte ruginite, etc.....).
Te rog Ciprian ia masuri ca nu se mai poate, nu poti posta un anunt de vanzare ca imediat este devansat de alte 10 cu vechituri inutile.........
Cu respect,
73 de Edi YO9IBC

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO5PQQ » Vin Dec 30, 2016 8:49 pm

...ceea ce mă face să cred că vânzarea de opțiuni de "sticky" pentru anunțuri ar fi o afacere bună :D

yo8siz
Mesaje: 21
Membru din: Vin Mai 18, 2012 5:20 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde yo8siz » Vin Dec 30, 2016 10:00 pm

Sunt tentat de ceva vreme sa comentez/analizez acest subiect dar, am ajuns la concluzia ca:
1. Este foarte greu si neelegant sa dezbati ceva ce pentru tine inseamna ceva(mai mult sau mai putin important) iar pentru proprietarul site-ului inseamna altceva-de natura financiara. Trebuie sa luam in consideratie si aceasta, chiar daca pentru noi toti este important ca primim informatia "moka".
2. Aparitia "butonului" NUMAI DE LA RADIOAMATORI nu a rezolvat nimic ba , eu consider, ca este chiar inutil.
3. Tentatia de a cumpara numai de la radioamatori este foarte mare dar mi s-a dovedit că aceasta nu poate fi o exclusivitate, sau poate fi chiar "daunatoare", astfel:
3a. Chiar daca nu sunt un radioamator activ in banda imi place foarte mult sa constriesc(in ideea ca-mi iese ceva!), sa-mi fac planuri de achizitie. Am luat 2(doua) ȚEPE consistente, una de la un radioamator cu "greutate" pe forum( la reprosul meu ca "dispozitivul" nu are schema de functionare/constructie mi s-a scris sec <aveam de gand sa ti-o trimit dar fiindca esti rau de gura nu-ti mai trimit nimic.... .SALUT>) si una de la un neradioamator/(un tip cu bani multi care avea un discurs comercial formidabil(... statia ...... are si cabu de date?[raspuns=DA/binenteles] și nu a avut nici cablu de date si nici etaj final funcționabil in parametri ci doar la min-minimului!).
Ce puteam face eu, sa incep sa bălăcăresc pe forum/(sau forumuri), nu avea nici un sens, NU mă ajuta cu nimic.
3b. Dacă îmi este permisă o sugestie, aș opta pentru o formulă prin care să fie verificat și apreciat vânzătorul și un filtru dur al înregistrării ofertei pe site. Este foarte adevarat că este foarte simplu să scrii nefiind implicat in administrarea afacerii, toți avem pareri/propuneri dar nici unul nu raspundem de consecintele acestora. Ar trebui făcut ceva radical fiindcă altfel, mă tem că se va obține efectu total opus la ce se urmărește financiar.
3c. Butonul "Anunțuri de la radioamatori" nu cred să fie util cuiva decât unora care sunt pătimași, genul celor din politica sau fotbal).
Eu sunt un radioamator de o factură minimală și dacă se consideră că am afectat pe cineva cu precizările mele, eu îmi cer scuze și chiar accept să fie ștearsă postarea mea.
LA MULȚI ANI!
ANUL NOU CU MULTĂ BUCURIE ȘI SĂNĂTATE!

sandu

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO4BKM » Sâm Dec 31, 2016 9:22 am

Eu am cumpărat destul de mult folosind anunțurile pa radioamator.ro și nu am avut niciodată probleme. De la stații radio care au fost mai bune decât mă așteptam (fiind SH mă așteptam la un anumit grad mai avansat de deteriorare) până la componente (tranzistori de putere în RF care ar fi putut să meargă foarte bine pe post de siguranță fuzibilă sau de șuruburi cu cap hexagonal). Ba, din neatenție, cinava care mi-a vândut niște tranzistori cu plata ramburs a pus tot adresa mea la adresa de ramburs și m-am trezit acasă cu propriul meu mandat poștal. I-am trimis cu alt mandat poștal și cu explicații.
Drept garanții în astfel de cazuri mă folosesc de anunțul (posibil mincinos) descărcat și arhivat (ar putea fi șters), proba martor (produsul achiziționat) și datele de identificare ale prezumtivului șarlatan, luate din documentele de expediție sau ramburs. În caz de înșelătorie nu este complicat să sesizez poliția (un proces ar fi prea lung, deși nu ar fi exclus, depinde de valoare) și, dacă vor fi popularizate câteva astfel de acțiuni, apetitul pentru ele se va diminua. La ridicarea și desfacerea trimiterii sunt mereu însoțit de unul-doi prieteni cu care fac recepția „mărfii” și care pot depune oricând mărturie că obiectul înșelătoriei este cel primit de la expeditor iar neconformitățile contestate de mine sunt reale. Pare cam complicat și excesiv de prudent dar poate fi eficient.
Hazlie a fost aciziționarea unui Kenwood TS 130 S din DL cu plata anticipată. Am căzut de acord asupra sumei de 300 Euro plus taxa de transport plus plata deplasării expeditorului până la cel mai apropiat oraș pe unde trecea un curierat DL-YO. Ca să fiu sigur am mai pus de la mine în ordinul de plată (on-line banking) cam 15 Euro în plus. Vânzătorul m-a anunțat apoi când a pus pachetul la curier (un microbuz care făcea transport turistic și poștal) și mi-a precizat data, ora și locul unde sosește. Am fost prezent la sosirea microbuzului, dar pachetul meu nu era în cala de bagaje. Când am dat detalii de la cine îl aștept ghida și-a adus aminte că a primit 15 Euro bacșiș de la un expeditor să aibe grijă de pachet pe drum și l-a ținut în brațe tot parcursul, de aceea nu era în cală ci îl lăsase pe scaunul ei. Am avut norocul unui echipament excelent!
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO6EX » Sâm Dec 31, 2016 11:10 am

Ca intotdeauna, discutia este deturnata de la subiectul principal.
YO9IBC nu a comentat cinstea sau ne-cinstea vinzatorilor.
A semnalat postarea la nesfarsit a acelorasi anunturi facute nu de radioamatori
ci de 3-4 negustori de vechituri, care ingroapa pur si simplu anunturile radioamatorilor adevarati.

Stergerea acestor anunturi este dificila din cauza multimii lor.
Dar s-ar putea foarte bine limita numarul de anunturi care poate fi publicat de o persoana,
la 5 anunturi saptamanal.
Astfel s-ar curma posibilitatea invadarii cu anunturi de la acesti comercianti,
iar pentru un radioamator adevarat 5 anunturi saptamanale ar fi suficient.

Referitor la moderatorul respectiv, acesta ar trebui sa fie o persoana care are timp pentru asa ceva.
Scuza ca nu are timp, nu rezista, Daca n-ai timp nu te bagi.

73
YO6EX

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO5PQQ » Sâm Dec 31, 2016 11:24 am

să-nțeleg că "radioamatorii adevărați" au mai multe drepturi de a pune anunțuri decât restul lumii și anunțurile acestor persoane ar trebui să fie menținute în față în funcție de cât de "adevărat" e radioamatorul?
prin ce se definește un "radioamator adevărat"?
relativ ușor se poate limita manual numărul de anunțuri puse de o persoană în intervalul de timp.
dacă de mâine s-ar desființa modalitatea de afișare cronologică a TUTUROR anunțurilor publicate și ar exista doar funcția de căutare și afișarea de categorii, nu ar dispărea ciuda asta pe cei care pun anunțuri cu "vechituri multe"?

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO6EX » Sâm Dec 31, 2016 11:52 am

Radioamator "adevarat" este acela care este autorizat si are indicativ.
Aici se face vorbire despre 3-4 negustori care au adunat toate piesele de pe la altii si le vand cu pret mai mare si ocupa tot spatiul numai cu anunturile lor.
Vorbim despre NEGUSTORI !

Iar saitul se numeste radioamator.ro !
Si nu comerţ.ro

P.S. Revin referitor la moderator.
Asa cum N2YO are timp sa se ocupe de un intreg sait, tot asa ar trebui sa aiba timp
si un moderator care si-a luat angajamentul sa-l ajute,
sa faca treaba fara sa se plinga.
Iar daca n-ai timp nu te bagi !
.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori