psihoze referitoare la anunturi...

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
cornelius
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iul 29, 2014 4:49 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde cornelius » Sâm Aug 23, 2014 7:20 pm

din mai multe motive....
excluzindu-l pe acesta ca nu as fi sigur ca este el....daca ati inteles este OK
STIMA SI (consideratiune) fiindca RESPECT ....deranjaza

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo3cen » Dum Aug 24, 2014 4:26 am

29 iulie comentariu cornelius:
http://radioamator.ro/forum/viewtopic.p ... s&start=50

"EXTRAORDINAR DE ADEVARAT!!!
DAR DIN PACATE ...NE ATACAM PRECUM LEII IN FOAMETE , CAPTIVI IN CUSCA.... DACA CUMVA VEDEM CA....AOLEU ...PE EL...ARDELLL!
DIN PACATE PUTINI OAMENI DE CALITATE IN TOATE DOMENIILE ESENTIALE PENTRU CREEAREA CHIPULUI ADEVARAT AL ACESTEI TARI.
desii am ramas surprins sau mai mult -blocat-, daca cititi pe la inceputurile comentariilor acestui subiect nici macar acest cuvint nu mai are loc (ma refer la RESPECT) DE FAPT DE AICI AR TREBUI SA PLECAM DACA VREM SA FIM ALTII! 73!"
============================

Domnule Cornelius pe radioamator.ro nu sunt agreati bisnitarii chiar daca au marfa noua sau veche de la armata sau marfa cumparata din China - ex voltmetre digitale sau asemenea.

Nu stiu cum iti permiti sa folosesti pe acest forum de radioamatori expresia "ne atacam" ...presupun ca te referi la bisnitari ca tine si nu la radioamatori.
Sau poate daca ai bisnitarit pe aici niste marfa furata de la armata te crezi "radioamator" cu drept de analiza tip "chipul adevarat al acestei tari".

Cum iti permiti Cornelius ca pe siteul nostru sa vorbesti voalat despre "calitatea radioamatorilor"? Esti cumva radioamator autorizat de crezi ca poti sa insulti radioamatorii?
Nu stiu cum iti permiti sa folosesti "73" - esti radioamator?



------------------------------------------------------------------------------------------------
In mod normal la rubrica "mica publicitate" ar trebui sa posteze anunturi doar radioamatorii cu indicativ - exemplu eham - si nu bisnitarii care polueaza periodic rubrica si uneori au crize de bisnitar neinteles.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO9IRF » Dum Aug 24, 2014 8:45 am

Hopa, a iesit artistul la scena deschisa ?

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO2EA » Dum Aug 24, 2014 9:07 am

In mod normal la rubrica "mica publicitate" ar trebui sa posteze anunturi doar radioamatorii cu indicativ - exemplu eham - si nu bisnitarii care polueaza periodic rubrica si uneori au crize de bisnitar neinteles.


Intrebare pentru Ciprian: nu ai putea sa ne oferi posibilitatea selectarii anunturilor postate exclusiv de radioamatori? Eu cred ca ar fi foarte simplu, de ex. la introducerea unui anunt radioamatorii ar trebui sa se autentifice cu parola folosita la forum, iar ceilalti (non-radioamatorii) ar putea introduce anunturile exact ca pina acum, la liber.
Stiu ca este un site privat si ca este important sa ai cifre mari la numarul de vizite, accesari, timp petrecut pe site etc Propunerea mea nu ingradeste accesul nimanui la site, doar va da posibilitatea (celor care doresc) sa vizualizeze exclusiv anunturile postate de radioamatori.

O prima selectie la rubrica Mica publicitate ar putea arata asa:
1. Toate anunturile
2. Anunturi postate de radioamatori
3. Anunturi postate de non-radioamatori

Cred ca o asemenea solutie tehnica ar fi in folosul tuturor si site-ul tau ar creste in popularitate. In acest moment, rubrica Vanzari arata ca rubrica Spam, rubrica din care te straduiesti ca gasesti o informatie utila :)

Toate cele bune,

Zoli YO2LZA
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo2dno » Dum Aug 24, 2014 9:33 am

@2lza: Zoli, esti cam dur. "Non-radioamator" e un termen peiorativ.. Hai sa-i zicem, eventual, "viitor radioamator", nu...?

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO6PMX » Dum Aug 24, 2014 10:23 am

Buna dimineata,

A califica pe cineva drept bisnitar sau ne-bisnitar e o chestie uneori relativa. Nu contest ca si eu m-am revoltat de cateva ori impotriva celor care cereau de pomana la rubrica "cumparari" si dupa o saptamana scoteau la vanzare la preturi mult peste Ebay ceea ce primisera de pomana cu o saptamana in urma. Acestea sunt cazuri flagrante de nesimtire.

In ceea ce-l priveste pe acest user, Cornelius, personal nu am vazut sa fi cerut ceva de pomana pe acest site si sa revanda ulterior. Daca are aparatura veche (de la armata sau de onde o fi), e fix problema dansului, nu cred ca e treaba noastra sa aflam de unde o are. Pana la urma, o mare parte din aparatura destinata radioamatorilor din estul Europei are provenienta militara, ganditi-va la toate tuburile folosite de noi (GI-7b, GU-43, GU-81, etc), TOATE SUNT TUBURI MILITARE, niciunul nu s-a vandut la librarie. Ca le-a procurat nea' Gigigi acum 20 de ani si le-a vandut cu 3 lei (ca asa era pretul acum 20 de ani) sau le-a procurat "Cornelius" si le vinde acum cu 40 de lei, asta este, trebuie sa acceptam ca preturile la aparatura militara cresc.

Intotdeauna inainte de a cumpara ceva de pe radioamator.ro, am comparat preturile cu cele de pe Ebay (zic eu, cea mai mare piata mondiala de second-hand). Daca pretul e mai mic decat pe Ebay, iau din YO, daca e mai mare, iau de pe Ebay. Asta e.

"Calitatea" de radioamator sau neradioamator nu are absolut nici o relevanta in aceasta ecuatie, exista n radioamatori care habar nu au cum se tine ciocanul de lipit in mana si exista alti n electronisti capabili sa-ti rescrie softul la un Icom fara sa detina autorizatia aceea nenorocita. Nu mai vorbesc de cei N+1 CB-isti care bat de departe la cunostinte tehnice o mare parte dintre radioamatori.

In ceea ce il priveste pe "securistul"... nu se cade sa comentam comportamentul uni biet bolnav psihic. Omul are nevoie de tratament. Sau poate e doar un mojic, frustrat in viata profesionala si personala... Ce sa-i faci? Ignoranta e tot ce merita.

73 de 14CT002 / 233YO161 / YO6PMX

Avatar utilizator
yo2msp
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 2:51 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo2msp » Dum Aug 24, 2014 3:16 pm

@YO3CEN

Eu tot nu pricep, de unde si pana unde declari dumneata ca "pe site-ul nostru"....
Esti proprietarul acestui site si nu stim noi? Sau...? :?:

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO2EA » Mar Aug 26, 2014 9:09 am

"Calitatea" de radioamator sau neradioamator nu are absolut nici o relevanta in aceasta ecuatie, exista n radioamatori care habar nu au cum se tine ciocanul de lipit in mana si exista alti n electronisti capabili sa-ti rescrie softul la un Icom fara sa detina autorizatia aceea nenorocita. Nu mai vorbesc de cei N+1 CB-isti care bat de departe la cunostinte tehnice o mare parte dintre radioamatori.


Marcel, perfect de acord cu tine. Ce am propus eu nu ar restrictiona "accesul electronistilor capabili ssau al CB-istilor" la publicarea anunturilor pe site, ci doar ne-ar da posibilitatea (celor care dorim acest lucru) sa vizualizam doar anumite anunturi. Este o forma de selectie, un filtru suplimentar care dupa parerea mea ar fi foarte util.

Toate site-urile de vanzari/cumparari au diverse moduri de a selecta anunturile. O modalitate de selectie foarte utila si des folosita ar fi dupa pretul de vanzare. I-am propus acest lucru lui Ciprian in urma cu un an, se pare ca nu a fost prea incantat. Probabil ca nici propunerea mea de mai sus nu-l incanta, deoarece orice imbunatatire adusa sistemului de cautare/filtrare duce automat la scaderea timpului petrecut pe site.

73 de YO2LZA, Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo3cen » Sâm Sep 13, 2014 11:38 pm

Cornelius vine cu o noua oferta dubioasa d.p.v. provenienta piese radio: tranzistori c1971 taiati de pe cablaj, in graba, cu clestele sfic.
In afara de faptul ca a mutilat niste tranzistori greu de gasit, nu inteleg de ce nu a folosit letconul pentru dezlipit. Era grabit sa "recolteze" cu sficul cat mai multi in cel mai scurt timp?
Afirma in anunt ca sunt perfect functionali: presupun ca de fapt aparatura in care a bagat sficul era perfect functionala inainte de "recoltare".
http://radioamator.ro/mp/read.php?m=67624&a=1

yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo5ovm » Dum Sep 14, 2014 7:06 am

Salut toti radioamatorii din YO.
Din pacate,chiar daca Ciprian se va supara,cu bunavointa lui,acest site a ajuns aproape acolo unde era pe vremuri fostul site al colegului nostru YO4AUL,mai putin injuraturile.
Deschizi pagina si te regasesti pagini dupa pagini in talciocul de duminica !
Se posteaza anunt dupa anunt nimicuri care azi numanui nu mai folosesc,fara a respecta regulile impuse de webmaster fara noima, uneori ce nu au nici in clin sau in maneca cu activitatea noastra si culmea de aceleasi personaje,personaje care nu o data au fost catalogate de comunitate ca tepari,impostori,daca la asta se rezuma activitatea nostra,daca cu aceste nimicuri se crede a se face performanta in YO,regret investitia de cateva zeci de mii de euro !
Singura ratiune pentru care cred ca sant tolerati acesti postaci,scuze de expresie,ar fi se pare, sa fie cat mai multa activitate pe site !
Ma uit si la altii pe siteuri si nu am gasit nicaieri un caz similar.
Daca azi postezi un anunt serios,peste doua ore i-l vei regasi 5 pagini mai inapoi,trimis de postarile furibunde ale acestora,taseh,cornelius,marin,marin nicu,iulian si lista ar putea continua.
Dar.....oricate luari de pozitie s-au luat aici,rezultatul a fost acelasi,cer scuze celor ce le-am rapit minutele pt a citii aceste randuri,poate,poate........~
Cu stima pt.toti radioamatorii,
Geo,
yo5 ovm,
73 si multe DX uri !


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori