Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde YO9HSW » Joi Mai 28, 2015 9:23 am

De acord cu cele spuse, din pacate vanzatori nu vand tuburi uzate ca NOS din nestiinta. Fenomenul este amplu si generalizat. Multi s-au apucat de tuburi in audio sau RF si daca ai 16-25 ani habar nu ai ce este ala getter, de ce pinul de la un tub "NOS" este deformat de introducerea/scoaterea din soclu, de ce pinii de la Siemens E88CC "NOS" auriti poarta urmele a nenumarate contacte cu soclul (cica au fost testate/selectate in fabrica), de ce este sticla afumata in dreptul anozilor, povestea cu tuburi bulk la cutii de 50/100/500 de buc. si tu nu gasesti doua cu acelasi cod de fabricatie, etc.
Oamenii astia stiu foarte bine ce vand, mai ramane sa-ti spuna, ca samsarii, ca ECC-ul a fost al unei batrane care l-a ingrijit ca pe propriul copil. Si daca tu esti radioamator destept si nu cumperi se va gasi sigur altcineva care nu are norocul asta, ia tubul care se aprinde frumos si auzi pe forumuri ca ce baiat bun e X care mi-a trimis tuburi noi si mi-a dat si bonus niste PCL, PY, PCF...

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde YO6PMX » Joi Mai 28, 2015 10:34 am

Absolut! Si dupa toate acestea, ies in banda si spun : Aaaa, dom'le, pai GK-71 nu scoate puterea aia, am si eu unul si nu scot mai mult de 125W, si mi l-a dat de nou, eu l-am scos din cutia cu talas (asta e replica reala a unui radioamator YO). Si cand i-am spus ca GK-71 nu s-a gasit NICIODATA in cutii cu talas, s-a suparat pe mine :lol:


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori