Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo3hbn
Mesaje: 24
Membru din: Lun Mai 30, 2011 6:47 pm
Contact:

Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde yo3hbn » Dum Mai 26, 2013 8:41 am

Mesaj anulat de cel care l-a postat.
Ultima oară modificat Joi Ian 07, 2016 8:30 pm de către yo3hbn, modificat 1 dată în total.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde yo5ajr » Dum Mai 26, 2013 7:08 pm

Citind postarea despre "Lumea de dincolo" instinctiv m-am gandit la lumea rechinilor ca apoi in gand sa cer scuze de regnul animalelor jignite in gand. Lumea aceasta a noastra, a oamenilor (nu spun a radioamatorilor) a cam luat-o razna. Egoismul, sindromul de hraparet, fraudele, in general nesimtirea incepe sa imbrace cote paroxistice. Mai grav ca s-a instalat si un fel de apatie generalizata cu exceptia a catorva radioamatori care mai spera in schimbare in bine a mentalitatilor atat de degradate. Cu durere in suflet citesc "vanzarile" din Radioamator.ro recunoscand aparaturi scoase din uz de la serviciu unde am lucrat,(si nu putine) - carate candva de mine intr-un anumit radioclub cu masina mea, pe atunci cu sentimentul bucuriei de a darui pentru o comunitate. Azi sunt considerat un fraier de catre "negustori". In vremea regretatului Ciobanita radiocluburile printre multe aparaturi primite din cele scoase de la STS dar si statii complecte Molnia carate cu tiruri au volatilizat pana la ultimul surub din domeniul bunului comun transformandu-se in bani, bani ajunsi in buzunarul "gestionarilor" fara nici-o urmare penala. Nu te necaji draga YO3HBN - acele RV12P2000 vor fi vandute poate cu suprapret.....ca doar au pe ele zvastica istorica....hi.

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde YO8RFS » Dum Mai 26, 2013 8:20 pm

Cred ca lumea asta a luat-o binisor la vale.Citesc si ma minunez, cit de lipsiti de bun simt sint bisnitarii nostri (radioamatori) din ziua de azi.Personal am la club peste 1000 buc. lampi ale clubului si citeva sute bune ale mele.Sint de toate natiile, felurile si epocile istorice.Sint ferm convins ca acestea nu vor mai vedea curent in ele in vecii vecilor!!!. Ocupa un spatiu frumusel asa ca in cel mai scurt timp o sa le pun in vre-o citiva saci si le voi duce cu mare alai acolo unde le e locul! Adica la ghena de gunoi.Asta ca sa nu urmez exemplul unui distins coleg de pasiune si sa umplu urgent vre-o 30 pagini la rubrica vinzari spre totala dvs desfatare si buna dispozitie !!!!!!!!!! :lol: Plus ca ma aleg si cu o suma frumusica (ipotetica). :P
...Apropo de lampile de "dincolo".,.....Eu nu le folosesc sub nici o forma.....din motive simple (religioase)....au miros deja a tamiie, ....ca si proprietarii lor ! :mrgreen:

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde YO5VAE » Lun Mai 27, 2013 8:41 am

@YO8RFS
Exista si posibilitatea postarii unui anunt de donatie, sau in cel mai rau caz, a unui anunt de vanzare care sa contina toate datele. NU e necesar cate un anunt pentru fiecare lampa in parte hi
Si nu ca as fi de partea cuiva, dar exista vorba aia din popor care zice "nu e prost cel care cere, e prost cel care da". Eu pur si simplu ignor anunturile care au preturi astronomice.

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde yo8tot » Mar Mai 28, 2013 5:20 pm

Nu mi se pare nici o realizare sa arunci 1000 de tuburi. Sunt destui pasionati care ar fi fericiti sa aiba cateva.

yo8rxu
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 29, 2010 3:34 am
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde yo8rxu » Sâm Ian 04, 2014 8:22 pm

Am ramas inca un pasionat al tuburilor electronice , fie si pentru simplul motiv ca se vad. Ramin inca in discutie performantele tehnice comparative, la puteri mari sau HiFi. Sondind piata am gasit oferte pe mai multe pagini de forum, le-am totalizat intr-un volum aproximativ cu mult mai mare decit cosuletul din poza, ca sa nu vorbim de conditia unei oferte minime de 100 ron si catometrul pe riscul cumparatorului. Aproape simultan cu oferta de tuburi apar si aprecieri laudative cu privire la promptitudinea livrarii si calitatea tuburilor . Nu cred ca merita nici timpul pierdut cu aceste comentarii.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde YO9HSW » Mar Mai 26, 2015 8:38 pm

La anuntul de vanzare # V-78257 - Vand QB3,5/750 NOS Philips, acelasi personaj pomenit la inceputul acestui post , vestitul taseh din Brasov, ce ne onoreaza zilnic cu anunturi despre minunatele sale tuburi, propune spre vanzare 2 buc. superbe tuburi de emisie. Pentru ca omul are un mod personal de a incadra un tub in categoria NOS (s-au plans destui) si pentru ca este posibil ca cineva neexperimentat sa vrea plateasca o suma considerabila, atrag atentia ca tubul este folosit. Dovada stau afumaturile de pe sticla din jurul terminalului anodic.

__________________________________________________________
Cine este interesat poate suna la nr. de tel. 0735650377
__________________________________________________________

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde YO6PMX » Mie Mai 27, 2015 9:24 am

Uneori e foarte greu de spus daca un tub e cu adevarat nou sau nu. Aici nu ma refer la cele spuse de George, a carui opinie o impartasesc ! Ma refer la faptul ca in YO au circulat si circula extrem de multe tuburi de emisie uzate revandute ca NOS cu sau fara buna-stiinta. Eu fiind in mod particular pasionat de GK-71, am tot cumparat astfel de tuburi din YO, fara sa stiu sa le testez (si fara sa-mi propun initial sa fac asta). Surpriza! In momentul in care le-am pus in montaj... jumatate din puterea normala... La astfel de tuburi, singurele indicii de uzura sunt depunerile de pulbere neagra (catod vaporizat in timp as spune eu) vizibile "ca o umbra" pe portelanul care sustine ansamblul de grile si anodul. Practic a trebuit sa arunc vreo 7 bucati din 10.
La tuburile militare rusesti singurul indicator fiabil de NOS il reprezinta cerneala cu care este aplicata stampila "OTK" sau "sdelano v CCCP", stampile aplicate cu o cerneala albastra/violet/ verde. Odata cu prima incalzire semnificativa a tubului, aceasta erneala isi schimba culoarea si devine maro. E semn ca tubul sigur nu mai este NOS!
Practic, dupa aceasta experienta amara, eu nu mai cumpar tuburi din YO, prtefer sa iau de pe Ebay, unde poti fi sigur de calitate, daca nu e OK, primesti imediat banii inapoi...
A... si inca ceva... de cele mai multe ori tuburile sunt mult mai ieftine decat pe "piata" YO. Am sa dau si un exemplu, deoarece mi se pare flagrant... erau pe Radioamator de curand 2 tuburi GI-7b... la 150 lei/buc! In conditiile in care din Ukraina se aduc cu 12 USD/buc transport inclus...
De aceea cred ca ar fi important ca radioamatorii YO sa deschida ochii spre piata internationala, cumparatul de pe Ebay nu e nimic sofisticat si impune mult mai putine riscuri decat cumparatul din YO. Sorry ca trebuie sa spun asa ceva...
73 de YO6PMX

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde yo8tot » Mie Mai 27, 2015 10:16 am

Da, si eu cumpar tuburi tot de pe Ebay. In general e mai ieftin, mai ales daca cumperi mai multe. Iar la calitate nu se compara. De multe ori vanzatorul are zeci de bucati cu aceeasi data.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Tuburi nepretuite, din lumea de dincolo!

Mesajde yo2loj » Mie Mai 27, 2015 12:35 pm

Poate ar fi util de precizat ca NOS inseamna "New Old Stock", adica "la tzipla", daca se poate in ambalaj original NEDESFACUT.
Nu inseamna "ca si nou, uzura sub 5%". "L-am bagat in final ca sa-l incerc" tocmai transforma un tub din NOS intr-unul folosit, pentru ca nimeni nu poate garanta ca nu l-ai abuzat, dandu-i de ex. vre-o 2V in plus pe filament pentru ca ai nevoie de un bec sau ca iti place sa vezi culoarea portocalie a anodului incins.
Si asta se aplica la toate produsele - vrei sa vinzi ceva de nou, vii cu ambalajul intact si cu continutul complet. Nu te joci cu obiectul cateva zile si luni iar apoi, dupa ca nu-ti place, spui ca e nou si ca "doar l-ai verificat" iar pe el gasesti painea cu unt pe care ai mancat-o anul trecut.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori