Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo8siz
Mesaje: 21
Membru din: Vin Mai 18, 2012 5:20 pm
Contact:

Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Mesajde yo8siz » Vin Apr 04, 2014 10:45 pm

Mi-aș dori, ca atunci când se va face reorganizarea/reformularea saitului, să se poată accesa o bază de date din care sa reiasă informații,la solicitare unui membru forum, de la această rubrică, despre vânzători(probabil, numai radioamatori cu indicativ). Sunt convins că este o modalitate subiectiva de apreciere/informare dar, este ceva care poate ajuta pe radioamatorul ce așteapta sa cumpere ceva la un preț de buzunarul lui. Nu trebuie să se creadă că acest fapt ar rezolva corectitudinea tranzacțiilor dar eu așa aș vedea o modalitate de ajutor practic. Dacă altcineva are altă propunere, în ideea aceleiși rezolvari, va fi considerată ca atare și, sunt convins, se va încerca rezolvarea(tehnica) a ce se va stabili a fi folositor.
În acest "subforum" ar urma să se comenteze tranzacțiile ce au fost făcute cu diverși vânzători de către cei care consideră că aceasta ar fi util altora. Este probabil ca, în acest mod, să se diminueze tranzacțiile de tip "țepe" pentru cumpărători. Este, ... doar o idee.
Sandu

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Mesajde n2yo » Sâm Apr 05, 2014 1:57 am

Ce intelegeti prin "informatii despre vanzatori", mai concret? La rubrica dedicata comentariilor referitoare la tranzactii cei care au vandut sau cumparat in urma anunturilor de mica publicitate sunt incurajati sa dea un calificativ tranzactiei efectuate. In special "tepele" ar trebui raportate aici si din cate am vazut, au existat postari pe aceasta tema.

73s de Ciprian N2YO

yo8siz
Mesaje: 21
Membru din: Vin Mai 18, 2012 5:20 pm
Contact:

Re: Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Mesajde yo8siz » Sâm Apr 05, 2014 10:20 am

Da, este adevărat că există în acest moment posibilitatea de a comenta o tranzactie și implicit se defineste și vânzătorul. Eu consider incomod de căutat "date" despre un vânzător atât timp cât nu ai o cheie eficienta de căutare. Ar trebui să cauți "după titlu" sau "cuvinte din conținut", iar asta nu prea este practic dacă dorești doar o "fotografie" a vânzătorului.
În categoria "informatii despre vânzător" mi-aș dori să aflu:
- localizarea vânzătorului;
- seriozitatea în tranzactie: dacă produsul a fost ambalat corespunzător pentru protecție, dacă produsul corespunde cu datele prezentate sau obținute în corespondența cu vânzătorul, dacă a cooperat în cazul apariției unor probleme la produsul în cauză, etc;
- dacă tranzacția a fost "acceptabila" sau a fost o "ȚEAPĂ".
Repet, totul este în apreciere și dezbatere și nu-mi arog nici un merit în această idee.
73s de Sandu/YO8SIZ

yo9gqq
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 8:37 pm
Contact:

Re: Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Mesajde yo9gqq » Sâm Apr 05, 2014 4:45 pm

Probabil ca ar fi utile urmatoarele :
1.orice anunt tb sa contina obligatoriu adresa (localitatea) celui care posteaza anuntul,adresa de mail si/sau un nr de telefon
2.limitarea nr de postari la 3
3.postarea obligatorie a unei poze reale a produsului (daca exista mai multe produse se poate apela la un site de gazduire de fisiere)
4.infiintarea unei rubrici care sa gazduiasca experiente pozitive (am cumparart de la x un produs y si am fost f multumit de expediere ,ambalare,...) pentru a se evita postarile care reflecta experientele de alt gen
5.un moderator care sa intervina prin eliminarea sau corectarea anunturilor care contravin politicii site-ului

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Mesajde yo3fhm » Sâm Apr 05, 2014 11:42 pm

yo9gqq scrie:Probabil ca ar fi utile urmatoarele :
1. orice anunt tb sa contina obligatoriu adresa (localitatea) celui care posteaza anuntul,adresa de mail si/sau un nr de telefon

Salutare,

Trebuie luate in considerare prevederile Legii 677/2001 privind datele personale. In ziua de astazi, nu e sanatos ca unele date de contact, precum telefonul, sa fie publice, intrucat poti avea multe necazuri. Am patit-o si eu, m-am trezit cu telefoane dubioase la ore diverse din noapte, desi n-am pacalit niciodata pe cineva. Orice individ cu creier de gaina iti poate lua telefonul (daca il publici pe cel folosit in mod curent) si apoi sa-ti trimita SMS-uri, sa-ti puna nervii la incercare sacaindu-te cu apeluri aiurea, etc.
Desigur, in cazul unei trazactionari intre radioamatori, din considerente de incredere, un telefon de contact e binevenit, dar nu poti obliga oamenii sa si-l posteze, asadar criteriul obligativitatii in cazul telefonului, nu e valid.

E de retinut faptul ca oricum, daca cineva e rau intentionat, poate folosi fara nici o problema un numar de telefon temporar sau grefat pe o cartela pe care nu o foloseste in mod curent. Valabil si pentru adresa de mail si asta si pentru faptul ca nu poti obliga pe cineva sa-si puna adresa de mail curenta.

Una peste alta, chestia cu identificarea participantilor de la talciocul virtual radio, e o chestiune care ar mai trebui lasata si pe seama celor interesati, intrucat intotdeauna, acolo unde se tranzactioneaza ceva, trebuie sa functioneze putin si flerul / inteligenta celor implicati. Eu consider ca spatiul si functionalitatea oferite de Ciprian sunt suficiente, iar mai mult ar fi posibil, dar nu moka.

Cezar, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo9gqq
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 8:37 pm
Contact:

Re: Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Mesajde yo9gqq » Dum Apr 06, 2014 9:30 am

Pai atunci sa nu mai punem nici adresa de mail ca primim cine stie ce spam pe mail,telefonul nu-l punem ca sa nu fim apelati de vre-un nebun dar cum mai luam legatura cu vinzatorul ?
Automat iti pui la bataie datele personale cind faci o tranzactie si trebuie sa-ti asumi riscul.
Incet,incet vor fi eliminati cei "neconformi" si cu ajutorul Admin se va face ordine.Deja se vede o imbunatatire....sau o vad numai eu ?

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Mesajde yo6rk » Dum Apr 06, 2014 1:19 pm

Pentru a elimina postarea publica a adresei de mail si/sau telefon, solutia ar fi un userul vanzator/cumparator sa primeasca un mesaj privat de la cel interesat. Facilitatea aceasta se poate introduce numai prin controlul userilor prin autentificare. Userii inregistrati vor trebui sa-si declare datele cerute de site/portal (nume, indicativ, adresa de mail, telefon) pentru a putea fi trasi la raspundere in caz de nevoie, regula e in "termeni si conditii" - iti convine... bine, daca nu, esti liber sa nu te inregistrezi. Evident exista posibilitatea de mesaj privat fara a fi nevoit sa ai o adresa de e-mail, dar...
Permisiunea de a trimite mesaje private fara autentificare este periculoasa din motive de spam (deci pica din start), plus ca, in cazul acesta un rauvoitor ar fi mai dificil de identificat.

@yo9gqq... pt. pct. 4 exista pe forum rubrica "comentarii dupa tranzactii" care e fix locul unde poti da un feedback pozitiv sau negativ unui anumit user.
pt. pct. 5, exista... ar fi mai util ca userii sa respecte regula celor 7 zile, sa fie mai atenti la incadrarea pe categorii (multi pun transformatoarele de HV la... amplificatoare, altii pun bobinele si condensatorii variabili la accesorii, si multe altele). Foarte util ar fi ca cei ce posteaza sa grupeze cat mai mult anunturile si sa nu abuzeze de postari pt orice.
Foto intradevar se pot pune si pe alte site-uri si sa afisezi numai un link daca vrei sa arati fiecare produs in parte; unii deja fac acest lucru, e de apreciat!
Util ar fi ca cei ce au incheiat o tranzactie, sa elimite anuntul prin functia de stergere ce se afla in link-ul "editare/stergere", nicidecum sa scrie ..."s-a vandut", nu mai intereseaza pe nimeni ca s-a vandut, corect e sa-l stergi daca tot ai ajuns in zona de editare/stergere.

Numai bine tuturor!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Mesajde yo2msb » Dum Apr 06, 2014 2:03 pm

yo9gqq scrie:Pai atunci sa nu mai punem nici adresa de mail ca primim cine stie ce spam pe mail

Ia ghici? Chiar primim spam! De ex. primim de la un gunoi care mai citeste pe aici, isi zice "seCURistulX". Care inca n-a fost descoperit. Inca. Dar si cand vine ziua aia... Pazea, ca vine! :twisted:
crocodil de munte

YO7MG
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 6:24 pm
Contact:

Re: Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Mesajde YO7MG » Dum Apr 06, 2014 3:14 pm

Util ar fi ca cei ce au incheiat o tranzactie, sa elimite anuntul prin functia de stergere ce se afla in link-ul "editare/stergere".

Dar tocmai asta fac multi , scriu anuntul . maine il sterg iar poimaine il adauga iar..."nici usturoi n-au mancat ,nici gura nu le miroase" asa se respecta regula administratorului.

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Ajutor pentru urmarirea rubricii "vânzări"

Mesajde YO5PQQ » Dum Apr 06, 2014 4:06 pm

YO7MG, vă asigur că fenomenul descris de Dvs. în ultima frază poate fi şi este depistat.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori