TEPAR!

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3ggx » Sâm Iul 26, 2014 8:17 pm

YO2LPO scrie:yo3ggx: Alta explicatie nu gasesc pentru gonoreea pe care o ai.


Stiu ca sunteti bun prieten cu DEX-ul, si de aceea reproduc de acolo:
GONORÉE f. med. Boală venerică infecțioasă, provocată de gonococi, care se manifestă prin inflamarea mucoaselor organelor genitale și prin scurgeri purulente; blenoragie. /<fr. gonorrhée
Cum ati facut sa-mi dati acest diagnostic?

Nu cumva ati dorit sa spuneti:
LOGORÉE s. f. Stare de excitație psihică, care se caracterizează prin tendința excesivă, nestăpânită de a vorbi continuu și incoerent. ♦ (Fam.) Faptul de a vorbi mult și inutil; limbuție, locvacitate. – Din fr. logorrhée.

Adevarul e ca ma excitati psihic fara masura. Chiar nu pot rezista sa nu va raspund.
Din nou aveti dreptate, asta in cazul in care presupunerea mea este corecta.

Dan YO3GGX

yo2mpg
Mesaje: 8
Membru din: Dum Ian 26, 2014 8:46 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo2mpg » Sâm Iul 26, 2014 8:33 pm

daca tot am ajuns la subiectul "Cornelis" sau "pieseradio" sa va spun si eu ce am patit cu acest comerciant. A avut de vanzare o sursa liniara se 13,8v. Am vb cu el la telefon si am stabilit ca, marti cand ma duc la Tg Jiu sa ne intalnim si sa cumpar sursa aceea de care eram interesat. Luni seara cand l-am sunat din nou sa-i spun ca maine ne intalnim sa incheiem afacerea el mi-a spus ca nu o mai are pt ca a vandut-o la altcineva si ca ar mai avea o alta sursa de vanzare. Bineinteles ca m-a pus pe ganduri si m-am intrebat daca nu cumva e vre-un tepar. De atunci si pana in prezent ori de cate ori vad cate un aunt postat de acest "Cornelius" nici macar nu mai citesc anuntul pt ca nu este o persoana de cuvant.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3ggx » Sâm Iul 26, 2014 8:51 pm

YO2LPO scrie:yo2loj: Atasez link-urile unde am gasit interfetele pentru Motorola la preturile scrise mai sus:
1. http://www.ebay.com/itm/Universal-Progr ... 53e32c7217
2. http://www.ebay.com/itm/Radio-Interface ... 417f688e5d
La care bineinteles se mai adauga cativa dolari transportul.

Ia uitati cat costa unul original:
http://www.ameradio.com/product/152/description.html
Chiar credeti ca cele de pe eBay indeplinesc toate cerintele dumneavoastra de legalitate?
Banuiesc ca nu vreti sa aveti probleme de legalitate cu Motorola din cate inteleg.

Acum ceva vreme am publicat un articol despre realizarea unei interfete CAT Bluetooth pentru transceiverele din gama FT8x7 si am realizat o aplicatie Android care permite controlul prin intermediul acestei interfete. Nu cu mult timp in urma, un chinez inventiv a pus in vanzare o interfata asemanatoare.
http://www.ebay.com/itm/Bluetooth-Interface-Converter-Adapter-conveter-for-YAESU-FT-817-FT-857-FT-897-/131140427399?pt=US_Radio_Comm_Meters&hash=item1e88941e87

Cea pe care am realizat-o eu nu mi-as fi permis sa o vand la un pret asa mic si nu intru in detalii aici de ce ca am lua-o de la capat. Pana aici nimic in neregula. Nu mi-am brevetat realizarea si nu am avut pretentia sa nu fie copiata. Ba chiar am incurajat acest lucru, sperand sa fie utila comunitatii. Chinezul a mers mai departe si pentru a-si vinde mai bine produsul s-a folosit de aplicatia pe care am dezvoltat-o fara sa-mi ceara macar permisiunea.
I-am scris si a promis ca scoate din anunt orice referire la aplicatia mea.
Daca dati click pe patratele albastre, o sa observati ca in continuare duc catre screenshot-uri din aplicatia mea. Ce ar trebui sa fac? Vad ca va pricepeti la reclamatii. Unde ar trebui sa reclam?
Dar pana la 1000ron cat mi-a spus TEPARUL (pentru ca nu si-a dezvaluit identitatea pentru a-i putea spune pe nume) e cale foarte lunga.

1. 259$ = 847 RON la cursul de azi. Daca mai adaugam si transportul din SUA prin curier, cam pe acolo se ajunge. Asta fara taxe vamale si TVA pe care, ca si contribuabil onest ce (pare) ca sunteti, banuiesc ca le platiti.
2. Ciudata afirmatia atata timp cat chiar dumneavoastra ati spus in primul mesaj ca se numeste Cornelius. Sau ati uitat deja?

Dan YO3GGX
P.S. Ipocrizia e mare. Va rog sa consultati dex-ul in cazul in care nu intelegeti la ce ma refer.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo2loj » Dum Iul 27, 2014 9:52 am

YO2LPO scrie:...
Dar pana la 1000ron cat mi-a spus TEPARUL (pentru ca nu si-a dezvaluit identitatea pentru a-i putea spune pe nume) e cale foarte lunga.


Scuze, nu sustin vanzatorii anonimi, dar e-bay-ul nu este referinta de pret. Cum preturile de firma in Romania nu sunt cele de pe ocazii sau olx. Iar in Romania, un RIB original nou cu acte in regula ajunge peste 1000 RON, fara cabluri sau licente soft (care mai adauga cateva multe sute de Euro la pret). Si se gasesc de exemplu la firma Rokura, contra unui "mic" comision generos. Se pare ca acest Cornelius chiar are informatii corecte.
Ultima oară modificat Dum Iul 27, 2014 10:00 am de către Anonymous, modificat de 2 ori în total.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo2dno » Dum Iul 27, 2014 9:54 am

@9hsw: Ti-as raspunde, dar mi-e ca si denumirea care se ascunde sub abreviere e inscrisa la OSIM (OSIM-ul lor, bineinteles), asa ca mai bine nu ma bag in seama.

P.S. Fir-ar sa fie, am cumparat duminica trecuta, din piata de vechituri, un manipulator (clanta) vechi, militar, fara factura, certificat de calitate si autorizatie de comert cu marfuri speciale. Mai revoltator e ca n-am primit nici instructiunile de folosire. Sa-l duc inapoi n-am cum, sa-l folosesc sau sa-l pun in vitrina mi-e frica, ce sa fac acum cu el, ca m-a bagat intre interlopii patriei ? Cred ca am sa scriu un autodenunt...

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO6EX » Dum Iul 27, 2014 11:54 am

yo2dno scrie:@9hsw:
P.S. Fir-ar sa fie, am cumparat duminica trecuta, din piata de vechituri, un manipulator (clanta) vechi, militar, ................................Sa-l duc inapoi n-am cum, sa-l folosesc sau sa-l pun in vitrina mi-e frica, ce sa fac acum cu el,


Il cumpar eu si te scap de o grija... :D

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3hjv » Dum Iul 27, 2014 9:48 pm

RIB-ul original este destinat programarii unei game extinse de statii. RIBul cu MAX232 (BTW, am un pic de contributie la schema respectiva dar nu cer drepturi de auto) programeaza o gama restransa.
Totusi, nu pot sa nu remarc faptul ca nimeni nu a ridicat manusa aruncata mai devreme: licentierea softului folosit la programat cu interfetele astea.
Ca pretentii la originale vad ca exista, nu gluma!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3ggx » Dum Iul 27, 2014 10:10 pm

Adrian.
Si eu care credeam ca intrebarea ta este retorica...:)

Poate face Ciprian si un sondaj cu titlul:
"Cate programe piratate foloseste fiecare radioamator?"

S-ar putea sa avem multe suprize... de fapt confirmari. Cu siguranta se va dobora recordul de participare de la sondajul anterior.

Daca fiecare dintre noi ar incerca sa scrie cu manutele lui o aplicatie la care sa munceasca multe zile si nopti, luni de zile, chiar ani, poate ca ar privi cu alti ochi cerintele doar aparent aberante ale producatorilor de software. Nu ma refer aici neaparat la marile companii.

Cand totul este de-a moaca, multi au impresia ca aplicatiile se scriu singure ...
Din pacate (sau din fericire) nimic nu e gratis pe lumea asta, chiar daca de multe ori acest lucru nu este evident.

Dan YO3GGX
P.S. "pe de-a moaca expr. gratuit, pe gratis" (Dex online), asta ca sa nu fiu acuzat ca folosesc acelasi tip de cuvinte ca ...altii.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO9CHO » Dum Iul 27, 2014 10:31 pm

Mare grija la ce comentati , pe https://www.facebook.com/pacurar.cosmin ... ed_comment

s-a trecut la executii colective. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3ggx » Dum Iul 27, 2014 10:46 pm

QED

Nici facultatile nu mai sunt ce au fost... ce sa mai zic de cele mintale.
Si uite asa, colegul nostru a reusit sa scrie cateva articole "tematice" intr-un timp record. Acum inteleg mai bine rezultatele sondajului curent.

Astept cu interes sa se autodenunte ... in direct ... pe Facebook.

Dan YO3GGX
Ultima oară modificat Dum Iul 27, 2014 11:07 pm de către yo3ggx, modificat de 3 ori în total.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori