TEPAR!

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo2loj » Dum Iul 27, 2014 10:54 pm

Am fost curios sa vad cat de mare e "teapa" si sa mai pun gaz pe foc:

Mufa DB9 + carcasa 2.5 RON
Priza UTP dubla aplicata 10 RON
Patchcord UTP 2 RON
Piese marunte: rezistente, diode, condici, 2 tranzistori, cablu: sa zicem 5 RON
Total cca. 20 RON

Munca estimata 1 ora (pe la noi, munca calificata face undeva pe la 20 EUR/ora, sa zicem jumatate): 45 RON
Mai punem ambalare, dus la posta etc: inca 30 min (varianta optimista) - 20 RON

Totalul totalului: 85 RON.

Dat fiind ca il vinde cu 70RON, pretul m-i se pare corect.

Ca si idee: Amplificatoarele lui peste de origine italiana ce se vand pe aici cu pretentii de mari realizari tehnice sunt facute si ele partial in aer, cu rezistente lipit calare pe finali si transitoare direct pe pinii releului de PTT. N-am auzit pe nimeni sa comenteze faptul asta.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO9CHO » Lun Iul 28, 2014 10:07 am

Ultima oară modificat Lun Iul 28, 2014 1:23 pm de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3hjv » Lun Iul 28, 2014 11:23 am

Cuvinte mari, gloante... Delirant!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO2LPO
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 16, 2014 11:56 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO2LPO » Lun Iul 28, 2014 5:06 pm

E chiar amuzanta toata aceasta "revolta de protectie" pe care o fac o parte dintre colegii de hobby. Eu am prezentat un caz trait de mine, nu din auzite, in care, un om oarecare a comandat ceva si a fost nemultumit de serviciile primite. A sunat la comerciant si si-a cerut banii inapoi, dar s-a lovit de tot felul de piedici. Atunci, m-am vazut nevoit sa prezint si celorlalti cele intamplate, la fel cum au facut si alti colegi care au intervenit pe acest forum sa prezinte ce au patit ei cu acest comerciant. Culmea este ca unii nu au ridicat din spranceana si sa fie cu bagare de seama cand v-or dorii sa faca "afaceri" cu acest individ, de a cere mai multe lamuriri si detalii despre produsele pe care doresc sa le achizitioneze ( pe banii lor evident ) pentru a nu se trezii cu surprize; culmea, unii ne-au gasit vinovati tot pe noi, cei nemultumiti sau tapiti, pentru ca am fost nemultumiti! Bravo!!! Culmea, ca "zidul" e format din "comercianti" care se ocupa cu comertul "gioarselor" pe acest site. (a se consulata arhiva de la rubrica "vanzari"). Sunt curios daca aceste tepe se intamplau in minunata si stralucita Germania (pe unde mai traiesc unii dintre radioamatorii "multumiti") oare cum reactiona cumparatorul nemultumit si daca se prezenta frumos cu obiectul achizitionat in mana la organele statului pentru a rezolva problema. Aratam cu degetul spre tarile dezvoltate cat e de bine si frumos acolo, iar la noi cand se arata o neregula, unii care traiesc din asa ceva ce fac? Fac zid si ascund gunoiul sub pres stigmatizand tot pe cumparatorul nemultumit. BRAVOO TOVARASI!!! TRAIASCA PCR-UL (Pile Cunostinte si Relatii)!!!

YO2LPO
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 16, 2014 11:56 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO2LPO » Lun Iul 28, 2014 5:17 pm

yo2loj: De cand in Romania se castiga 10eu/ora??? Adica in jur de 80-100eu/zi. (Am pus pretul mic din descrierea ta, ca la 20eu/ora, rezulta 160-200eu/zi, adica peste 4000eu/luna adica in jur de 16000ron). Si de cand platesti cuiva si timpul pierdut cu ambalatul produsului pe care il vinzi? In fine, aberatii! Problema nu a fost pretul, ci faptul ca eu nu am fost multumit de produsul cumparat si am vrut sa il returnez, moment in care am fost plimbat cu vorba refuzand sa mi se spuna unde si cui sa trimit banii, ci plimbat de la "Ana la Caiafa". Acesta a fost singurul motiv. Daca atunci cand am cerut pe buna dreptate o adresa si un nume unde sa trimit obiectul pentru a primii banii inapoi, gaseam o persoana deschisa care sa inteleaga faptul ca nu sunt multimit si ca vreau banii inapoi, era totul ok. Daca eu tineam acel obiect in mana, il verificam si apoi dadeam banii era de inteles, ca am vazut pe ce dau banii. Chiar si atunci trebuie sa ai o garantie pentru un lucru pentru care dai niste bani.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo3ggx » Lun Iul 28, 2014 6:57 pm

YO2LPO scrie:Culmea, ca "zidul" e format din "comercianti" care se ocupa cu comertul "gioarselor" pe acest site. (a se consulata arhiva de la rubrica "vanzari").

Componenta zidului e clara, astept exemple concrete. Nu cumva e tot una din fumigenele cu care deja ne-am obisnuit marca YO2LPO?(tip "vezi DEX-ul"). Apropo. Aveti un indicativ predestinat. Imi aduce aminte de acumulatorii LiPo care sunt la fel de inflamabili si scot la fel de mult fum cand ii intepi.

iar la noi cand se arata o neregula, unii care traiesc din asa ceva ce fac? Fac zid si ascund gunoiul sub pres stigmatizand tot pe cumparatorul nemultumit.

Pai daca fac zid ce rost ar mai avea sa ascunda gunoiul sub pres?
Eu am o opinie un pic nuantata. Cei cu acelasi nivel cultural fac zid. De fapt in acest moment se construiesc 2 ziduri. Unul este insa cam subred.
Ideile fixe sunt bune, dar sa aiba si o finalitate. Care este finalitatea pe care o asteptati sustinandu-va pozitia?

Daca eu tineam acel obiect in mana, il verificam si apoi dadeam banii era de inteles, ca am vazut pe ce dau banii. Chiar si atunci trebuie sa ai o garantie pentru un lucru pentru care dai niste bani.

Data viitoare cand mergeti la magazin sa cumparati un obiect (bineinteles dupa ce il luati in mana), nu uitati sa il rugati pe vanzator sa va lase sa-l demontati. Daca se impotriveste, il puteti si ameninta cu OPC, GF, PR, etc. Trebuie sa inteleaga ca sunteti cetatean european si aveti drepturi. Daca nu si nu, il rugati pe amicul dumneavoastra de pe Facebook sa-i dea plumb, ca se pricepe.

Vad ca aveti un indicativ proaspat, care nu a prins sincronizarea callbook-ului YO de anul acesta. Lumea nu va cunoaste. Deobicei noii inscrisi in forum postau ca prim mesaj o mica introducere despre ei: ce au facut, ce fac, sau ce au de gand sa faca, bineinteles in legatura cu pasiunea comuna.
Introducerea dumneavoastra, chiar daca originala, va caracterizeaza perfect. Totusi, nu e clar cu ce scop pe aici. Ne-ati suprins. Nu ne mai putem reveni.

In situatia extrem de putin probabila ca va place cititul (cu exceptia paginii proprii de Facebook in care va amuza copios comentariile "inteligente"), cu putin efort, puteti afla cateva lucruri despre mine, bune sau rele. Daca ceva nu e clar, va pot lamuri.


Dan YO3GGX

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO9HSW » Lun Iul 28, 2014 8:27 pm

A mai fost un topic deschis impotriva omului, s-a oprit brusc dupa comentariul lui Traian:

YO9FZS scrie:Eu am cumparat un aparat de masura de la acest vanzator, respectiv un instrument indicator cu doua ace pus la vanzare pe acest site in urma cu vreo doua saptamani.
Tranzactia a decurs simplu, vanzatorul a comunicat pe email rapid si a raspuns la absolut toate mesajele, expedierea prin posta cu plata ramburs a costat 10 lei, am primit pachetul repede si fara probleme, iar aparatul a fost bine ambalat, functional si a corespuns descrierii din anunt. In consecinta, sunt multumit de aceasta tranzactie.

73!
Traian, YO9FZS


Sunt destui care au cumparat de la el si au fost multumiti. Sa inteleg ca au avut noroc si vanzatorul moare de necaz ca nu i-a tepuit si pe ei?
YO3GGX a pus o intrebare de bun simt, pana la urma interfata s-a dovedit a fi nefunctionala? Si daca era nefunctionala, care era cauza? A lipit omul aiurea un tranzistor, schema total neadecvata scopului urmarit, soft necorespunzator, etc. ?!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde yo2loj » Lun Iul 28, 2014 9:58 pm

@yo2lpo: Nu am afirmat ca se castiga 10 Euro/ora, ci costa 10 Euro/ora, ceea ce este cu totul altceva. Intr-o firma medie spre mare, un loc de munca pe ora te costa cca. 20 Euro, incluzand salariile, amortizarea investitiilor, administrarea, impozite pe cladiri, taxe, apa, canal, curatenie, hartie igienica, PR, reclama etc. Cu cat firma este mai mare, cu atat costurile astea sunt mai mici (pe ora si angajat).
Dar cum spuneati, desigur aberatii...

Si da, ambalajul si mersul la posta nu e gratis, cel putin nu am gasit pe nimeni sa-mi ia un produs, sa-l ambaleze si sa-l duca la posta pe ochi frumosi. Chiar si tiparirea etichetei pe colet si banda adeziva cu care este lipit este pe bani.
Tot aberatii...

Sa pun si eu intrebarea: La cat estimati costul unei ore din viata dvs?

Si vad ca aveti o problema cu "zidul" care e format din "comercianti" care se ocupa cu comertul "gioarselor" pe acest site. Ati putea specifica cine sunt respectivii? Ca sa nu ma simt vizat, prin simplul fapt ca nu am vandut niciodata nimic prin acest site.

Iar in frumoasa Germanie, dupa ce v-ati fi lamentat public ca nu merge interfata, in primul rand v-ar fi batut reprezentatul legal Motorola la usa sa va ceara licentele soft pentru programele lor, dat fiind ca doar partenerii autorizati pot folosi legal acele softuri (sunt renumiti pentru treaba asta).
Iar la vanzator probabil ii va bate fiscul la usa, ca sa-l intrebe de declaratiile de venit.

YO2LPO
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 16, 2014 11:56 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO2LPO » Mar Iul 29, 2014 7:54 am

yo3ggx: Nu toate lucrurile sunt la vedere....cauta tinere daca vrei informatii. Indicativul e mai vechi decat existenta ta, iar daca incepi cu jingniri ca indicativul seamana cu X si cu Y, etc demonstreaza nivelul IQ-ului tau. Cand omul nu este bagat in seama si nu are argumente, incepe cu jigniri, defapt asa a fost si prima ta postare pe aici, cu jiniri. Nu te nominalizase nimeni, dar te-ai bagat tu in seama. Vezi-ti prietene de treburile tale ca am auzit ca asta e ocupatia ta, de a arunca rahat in unii si in altii, te-ai mai ocupat si in trecut cu oameni de pe FRR pe care nici nu ii cunosteai. Aici nu ne duelam in realizari si nu acesta a fost scopul postarii. L-am expus mai sus, daca tu ai o minte ocupata si controlata de un neuron lenes cu mai putine ore de functionare decat o baterie LiPo pe care tu o dai ca exemplu, eu nu ma tot repet. Afla ca sunt multi pe aici care au realizari serioase si multe, dar care nu le expun public atat de des si toxic. Iar daca vrei exemple, iti dau doar unul singur, ca nu sunt genul care sa fac o lista cu ce am facut sau nu dealungul timpului, sunt membru fondator al SNU din `98. (Sistemul National de Urgenta). O chestie care implica multe eforturi si logistica pentru o cauza nobila, SALVAREA DE VIETI OMENESTI! Iar asta este una dintre micile si multele activitati si realizari. Iar daca discutam aici de inteligente si etc, eu sunt ROMAN 100%, iar stramosii mei aveau o vorba: "prostul moare de grija altuia, iar cel mai destept cedeaza primul". Tu te-ai cam bagat in seama aiurea purtand grija altora si desi te-am intrebat care e scopul tau de a te baga in seama daca nu ai fost clientul acestui individ unde sa spui clar : am cumparat X si Y si sunt multumit sau nu; dar ai continuat cu jigniri si maimutareli aiurea. Si afla ca o parte dintre oamenii de pe contul meu de FB care au lasat comentarii, sunt radioamatori cu vechime si experienta in acest hobby, care stiu ce vorbesc. De maimutoi din astia bagatori in seama, bogati in timp liber care au impresia ca le stiu ei pe toate bagandu-se in seama pe toate forumurile, e plina lumea. Afla tinere ca pana sa te bagi aiurea in seama pe aici (altii si-au spus parerea lor pro sau contra si cu asta basta) te apreciam ca ai facut un softulet (si eu am facut destule, ca la baza sunt programator) si o interfata pentru SDR. Dar se pare ca unori unde este un sambure de inteligenta pura, prostia se divide la infinit pana ocupa cutia craniana.

YO2LPO
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 16, 2014 11:56 am
Contact:

Re: TEPAR!

Mesajde YO2LPO » Mar Iul 29, 2014 8:02 am

yo2loj: Daca vrei sa afli cine sunt "bisnitarii frecventi" de pe acest site care vand gunoaie, despre care s-au plans destui dealungul timpului pe aici, trebuie doar sa faci o mica vizionare a paginii de vanzari. Iar despre soft-ul folosit, alfa ca il am CU LICENTA! Iar daca nu ai inteles ca nemultumirea mea nu a fost originalitatea sau pretul, ci impotrivirea returnarii banilor pentru un produs nemultumit, atunci nu are rost sa mai tot explic.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori