Petitie adresata lui N2YO

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO5PQQ » Sâm Mar 25, 2017 9:15 am

aici se fac confuzii referitor la noțiuni de bază.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO9HSW » Sâm Mar 25, 2017 9:51 am

Foarte scurt, acolo unde este cazul, am precizat calitatea de membru al "YO DX Club" :

01. YO9HSW
02. YO7LKT
03. YO8TK - YO DX Club: #468
04. YO9CHO
05. YO6EX - YO DX Club: #67
06. YO6OHD
07. YO5PQQ - YO DX Club: #452
08. YO8RQP
09. YO4LHR
10. YO4BKM
11. YO4FYQ
12. YO9IBC
13. YO4SI - YO DX Club: #179
14. YO9IRF
15. YO3CEN - YO DX Club: #388
16. YO7FB
17. YO4GJH - YO DX Club: #337
18. YO4BXX - YO DX Club: #195
19. YO9DL - YO DX Club: #369
20. YO7NK
21. YO9GJX
22. YO5PUY
23. YO5AJR
Ultima oară modificat Mie Mar 29, 2017 10:22 am de către YO9HSW, modificat de 2 ori în total.

yo7lid
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 9:01 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo7lid » Sâm Mar 25, 2017 12:40 pm

Intai de toate, multumiri lui N2YO pentru contributia adusa comunitatii radioamatorilor. Dupa mine, radioamator.ro este principalul catalizator al hobby-ului nostru. Multumiri deasemenea moderatorilor, cunoscuti sau nu, pentru timpul alocat noua, utilizatorilor acestui site.

De aceea, o petitie, prin caracterul ei imperativ, este un gest agresiv, lipsit de respectul cuvenit lui N2YO. O rugaminte ar fi fost mai potrivita. Sper ca initiatorii petitiei ineleg ca proprietarul site-ului nu are nici o obligatie fata de noi, utilizatorii. In plus, abordarea cine este pentru sa zica, cine nu, sa taca, este lipsita de respect fata de cei care au alta parere decat initiatorii.

Trecand la fond, aprecierile initiatorilor legate de utilitatea sau nu a unor articole expuse vanzarii este deasemenea o lipsa de respect in acest caz fata de mine, potentialul cumparator. De unde stiu ei, initiatorii, ce anume imi trebuie mie si ce nu? Cu ce drept isi propun initiatorii sa-mi ingradeasca dreptul de a decide?

Legat de publicarea repetitiva a aceluiasi anunt, din punctul meu de vedere este vorba tot de respect. Lipsa de respect a celui care nu face diferenta intre uz si abuz. Dar pana la urma, ne obliga cineva sa citim toate anunturile?

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO5VAE » Sâm Mar 25, 2017 12:58 pm

yo7lid scrie:Intai de toate, multumiri lui N2YO pentru contributia adusa comunitatii radioamatorilor. Dupa mine, radioamator.ro este principalul catalizator al hobby-ului nostru. Multumiri deasemenea moderatorilor, cunoscuti sau nu, pentru timpul alocat noua, utilizatorilor acestui site.

De aceea, o petitie, prin caracterul ei imperativ, este un gest agresiv, lipsit de respectul cuvenit lui N2YO. O rugaminte ar fi fost mai potrivita. Sper ca initiatorii petitiei ineleg ca proprietarul site-ului nu are nici o obligatie fata de noi, utilizatorii. In plus, abordarea cine este pentru sa zica, cine nu, sa taca, este lipsita de respect fata de cei care au alta parere decat initiatorii.

Trecand la fond, aprecierile initiatorilor legate de utilitatea sau nu a unor articole expuse vanzarii este deasemenea o lipsa de respect in acest caz fata de mine, potentialul cumparator. De unde stiu ei, initiatorii, ce anume imi trebuie mie si ce nu? Cu ce drept isi propun initiatorii sa-mi ingradeasca dreptul de a decide?

Legat de publicarea repetitiva a aceluiasi anunt, din punctul meu de vedere este vorba tot de respect. Lipsa de respect a celui care nu face diferenta intre uz si abuz. Dar pana la urma, ne obliga cineva sa citim toate anunturile?


Excelent. Total de acord cu cele spuse de YO7LID.
Formularea "Noi, semnatarii prezentei petitii, cerem domnului Ciprian Sufitchi - N2YO ..." este groaznica.
Noi, semnatarii, ar trebui sa il rugam pe Ciprian.
Noi, userii acestui site ar trebui sa ii multumim la Ciprian ca il intretine si ne primeste aici.
73 de YO5VAE - Edy

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo3gh » Sâm Mar 25, 2017 1:33 pm

Eeee , un post inteligent ! Jos palaria 7lid !
Nu am vrut sa spun ca tonul petitiei nu e ok , sa nu imi sara in cap lumea :D , ca iarasi sunt pe langa subiect. Ciprian face ptr radioamatorismul YO , de acolo din US mai mult decat multi dintre noi ... hai sa fie o rugaminte totusi, cu iz romanesc ;) Nu ader la ceva impus proprietarului site-ului , asa era in comunism daca ati uitat :D , reformulati ca rugaminte cu sugestii si o sa fie mai multi semnatari , cred.

yo3gdi
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iul 19, 2010 10:09 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo3gdi » Sâm Mar 25, 2017 9:08 pm

Legat de petitie, am si eu un OF. In urma cu ceva vreme am dat un anunt cu ceva echipamente vandute de firma personala si care aveau legatura cu activitatea ham radio-aparatura de masurat antene. Mesajul a fost blocat si mi s-a replicat ca nu se accepta anunturi de la societati. Am insistat la Ciprian si m-a inteles si mesajul a aparut, drept pentru care ii multumesc din nou. Totusi, eu as fi pregatit sa achit o taxa de reclama la radioamator.ro (cu conditia sa nu sara calul, exclus ,,preturi radioamatoricesti", hi) si ca mine cred ca sunt si altii, poate ar fi necesara introducerea unei sectiuni de anunturi firme sau ceva similar. Nu insist, dar cred ca ar fi anunturi interesante si de actualitate , mai presus de lampi, suruburi, magneti si alte asemenea ,,dihanii" preistorice . O zi buna, 73.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO3ITI » Sâm Mar 25, 2017 9:45 pm

n/t
Ultima oară modificat Mie Mai 03, 2017 8:18 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo3fhm » Dum Mar 26, 2017 12:16 am

Sunt in totalitate de acord cu cele exprimate de Miron (YO3ITI), precum si de Dan (YO3GH), Lucian (YO7LID) si partial de Gabi (YO3CEN) -a se vedea mai jos. Si de asemenea, cu toti cei care vor exprima optiuni asemanatoare!
*NU* semnez "petitia" !! 8-)
YO3ITI scrie:Forumul acesta e un fenomen cultural pestriț, care reprezintă foarte fidel o întregă comunitate, cu binele și relele ei. A-i îngrădi formele de manifestare nu face decât să-i știrbească din originalitate. Lăsați-l așa cum e. De aia place și de aia atrage ca mierea albinele.[...]
Cu scuzele de rigoare, de când decideți dv. cine are dreptul la opinie și în ce formă poate fi exprimată ?
@Ciprian, mie îmi place rubrica de vânzări-cumpărări așa cum e. Nu o schimba. E păcat. Se va pierde caracterul multicultural al celor care contribuie din plin la ea și care reprezintă o bună parte din comunitatea de profil din România. ;) Cui nu-i convine, n-are decât să schimbe "postul".

yo7lid scrie:[...]o petitie, prin caracterul ei imperativ, este un gest agresiv, lipsit de respectul cuvenit lui N2YO. O rugaminte ar fi fost mai potrivita. Sper ca initiatorii petitiei ineleg ca proprietarul site-ului nu are nici o obligatie fata de noi, utilizatorii. In plus, abordarea cine este pentru sa zica, cine nu, sa taca, este lipsita de respect fata de cei care au alta parere decat initiatorii.

Trecand la fond, aprecierile initiatorilor legate de utilitatea sau nu a unor articole expuse vanzarii este deasemenea o lipsa de respect in acest caz fata de mine, potentialul cumparator. De unde stiu ei, initiatorii, ce anume imi trebuie mie si ce nu? Cu ce drept isi propun initiatorii sa-mi ingradeasca dreptul de a decide?

yo3cen scrie:
Pe mine nu ma deranjeaza/intereseaza 'faptul ca sunt persoane care au sute, poate chiar mii, de repere la vanzare - lucru care ne duce cu gandul la existenta unui adevarat business ce depaseste, in opinia noastra, notiunea de hamspirit si scopul rubricii de mica publicitate asa cum a fost el gandit de initiatorii acestei comunitati si acceptat de majoritatea utilizatorilor'.
Nu ma intereseaza cate sau ce produse vand unii (de la rezistente pana transcievere).

73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo2dno » Dum Mar 26, 2017 12:48 am

N-am vazut (poate am omis) vreun comentariu in care autorul sa spuna: eu am cumparat de la...(vinzator de tip TASEH) si am fost foarte multumit. E greu sa-i impaci pe toti, pe de o parte o pagina fara anunturi nu-si are rostul, pe de alta parte te cam saturi de aceleasi ciurucuri postate de ani si ani si la bucata, nu cumva sa fie prezentata o lista de piese fara sa i se aloce fiecarei rezistente un anunt separat. Deci, au succes vinzatorii de lampi si magneti preistorici ? Daca da, sa-i lasam sa posteze, piesa cu piesa, sa-i impinga pe ceilalti pe pagina a doua, daca nu, se poate face ceva ?

yo9hrb
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 21, 2010 8:46 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo9hrb » Dum Mar 26, 2017 10:23 pm

Am citit cu atentie tot ce s-a postat. Singura chestie care mi-ar satisface toate doleantele ar fi obligatia de a posta un pret. Indiferent ca se vand chestii HI-TECH sau ciurucuri. Enunturi de genul "vand sau schimb cu diverse" nu sunt OK. Corect at fi "Vand cu xxx lei sau schimb cu diverse". Sau "sunati pentru pret". Daca vrei sa vinzi, inseana ca ai o dee asupra pretului. Nu inseamna ca astepti un fraier necunoscator care sa-ti dea de "n" ori mai mult decat face marfa. Ma rog, de la mine asa se vede.
Parerea mea.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori