Stoienica Sorin - YO9HVP

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde YO9HVP » Mie Iul 11, 2018 5:50 pm

Nu voi dedica prea multe minute din viata mea pentru niste oameni pasionati in a ingurgita rahat(va stiti voi).
Multi baga capul in poza citind si neintelegand absolut nimic.
Une-i teapa ? Unde reiese ca sunt tepar ?
Pot exista maxim neintelegeri, pot exista probleme ce tin de intarzieri, se poate intampla sa existe greseli, dar niciodata nu am lasat lucrurile nerezolvate, chiar si dupa foarte mult timp. Ca cineva doreste ca eu sa sar in sus atunci cand zice el hop, ei bine nu intotdeauna se poate, am activitati multiple, am si eu viata, nu pot raspunde tuturor si mai ales nu pot raspunde oricand vor!
Cu 9ibc au fost rezolvate lucrurile cu vreo 10 ani in urma, faptul ca nu am luat masuri pentru a fi sterse acele topicuri infecte, asta poate fi doar problema mea, nu m-au deranjat, sunt colegi care pot citi si printre randuri sau pot sa vada cu ochii mintii mai bine decat o fac fizic.
Cu privire la 8RCA deasemenea, omul nu a avut rabdare si s-a inflamat in exces, dar asta nu inseamna ca lucrurile nu au fost corectate, de multe ori corectiile se fac cu varf si indesat precum bonusurile primite de colegii care comanda ceva la mine... Adica sa crezi ca dau tepi de cativa lei mi se pare o jignire in situatia in care unii primesc din partea mea bonusuri de zeci de lei.
In continuare intreb: Unde-i teapa ???
Accept sa va maroniti la gura, dar veniti cu lucruri clare nu incercati sa-mi luati mie in discutie caracterul, atitudinea, forma de exprimare sau alte asemenea aspecte care nu sunt direct asociate cu ceea ce eu vand pe acest site. Una-i una, alta-i alta... Va napustiti(unii dintre voi) ca niste hiene, etaland tone de frustrare in exces...

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde yo8rqp » Mie Iul 11, 2018 6:09 pm

Este posibil sa fiu "defazat" cu ante-comentatorii mei, însă pot spune că am avut o experiență mai mult decât OK cu 9HVP.
Concret,prin 2009 am cumpărat de la el un manipulator electronic cu memorie , realizat ireproșabil. Comanda a fost onorată la timp, produsul în parametri optimi, la preț radioamatoricesc.
73 de YO8RQP!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde YO4BKM » Mie Iul 11, 2018 6:23 pm

Amploarea comunicării prin mijloace electronice la distanță în orice domeniu, inclusiv și în cel al negoțului, a dus la apariția unui mod de a aprecia bonitatea și seriozitatea vânzătorului folosind aceleași mijloace de comunicare, prin care se exprimă aprecierile și părerile beneficiarilor.
Chiar dacă este vorba de comerțul de anvergură on-line sau de micul negoț, când vânzătorul este departe de cumpărător și nu mai primește marfa „din mână în mână” trebuie ca vânzătorul să accepete, ca un lucru firesc, intenția de a se obține în mod public informații despre persoana și activitatea sa. Mai mult, trebuie să accepte ca activitatea să-i fie monitorizată transparent pentru a se putea afla astfel de informații de către oricine. Este exact ce se întâmpla pe timpuri cu o prăvălioară care aproviziona o zonă destul de restrânsă, unde informația se disemina oral foarte rapid și oricine știa ce fel de marfă se vinde acolo. Chiar și micul negoț de ocazie, la iarmaroc, era făcut sub ochii comunității, deci tot în public. Acum zona restrânsă s-a lărgit la nivelul planetei dar practica a rămas aceeași, comerțul se cere a fi desfășurat tot la modul tranasparent, cu păreri și aprecieri, dar sub ochii unei comunități mult mai mari. Iar țâfna afișată de unii nu arată altceva decât o frustrare provocată, în primul rând, de faptul că nu înțeleg nici măcar noțiunile de bază ale unui negoț serios, indiferent anvergura sa. Chiar dacă negustoria este la scară redusă, o vorbă veche spune: pierzi, câștigi, negustor te numești. Adică trebuie să te încadrezi în practica generală. 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde YO9HVP » Mie Iul 11, 2018 6:51 pm

Si uite asa obtin un curs de marketing gratuit, sper sa obtin si o diploma sau... ceva la mana care sa ateste ca am fost numai ochi si urechi...
Am spus mai sus ca unii fac tot posibilu sa bage si ei capul in poza etalandu-si geniul sau orice au ei si cred ca le prisoseste... In aceasta mizerie de tara nu ducem nici pe departe lipsa de dătători cu parerea profesionisti...
Intr-un registru simplu lucrurile ar fi extrem de clare: De niste foarte multi ani, suficienti pentru a insemna ceva, colegi ca si 8rqp ar genera cateva zeci de pagini spunand ca tranzactiile cu mine s-au desfasurat in perfect acord cu cererea sau cu intelegerea initiata la primul contact dintre noi. Peste 90% din clienti sunt serviti imediat sau cat de repede pot eu, exista insa si exceptii care se abat de la regula generala si care pot lua diferite forme, niciodata insa ramanand in suspensie...
Personal nu sunt un om care sa ma ascund si ca atare asta poate insemna mult. Nu cred ca am fost vreodata, in ultimii appx 12 ani, in situatia in care cineva sa vina sa ma traga de guler la intalnirile noastre anuale de la care nu am lipsit decat de vreo doua ori. Din contra as putea spune, sunt mai mult decat asteptat pentru a aduce o serie de materiale, componente si alte maruntisuri utile fiecarui coleg prin atelier, alimentandu-le de multe ori pasiunea.
Pentru multi care nu ma stiu dupa indicativ, sunt "ala" care de cativa ani buni sponsorizeaza cu cutii cu componente, produse si alte materiale, concursurile de creatie tehnica si nu numai..., devenind deja un obicei pentru mine personal, dar si pentru diverse firme asociate(castigatorii concursurilor stiu asta, e scris pe cutii), dar la care contribuie si firma proprie din plin.
Dintr-o data insa, cineva nu a inteles ca trebuie sa fie rabdator sau dupa caz sa mai insiste, pentru a primi un produs care pe e-bay doar cablajul are costul la care eu vand produsul plantat si testat... Totul in spirit cat se poate de radioamatoricesc posibil...
Nu dau cu parul in initiatorul acestui topic, dar atat de tare a excitat creierii unor "numaratori de ploi din doi in doi" incat sa se ajunga sa se foloseasca cuvinte precum teapa, tepar si alte asemenea formule maronii cu o pasiune iesita din comun... Le doresc sa-si inghita cuvintele maronii!

Si rog public moderatorii sau administratorul acestui forum sa stearga acest topic care aduce atingere dreptului la imagine, onoare, demnitate si viata privata. Conform legii 287/2009

YO3RJE
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mar 13, 2014 10:06 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde YO3RJE » Mie Iul 11, 2018 8:07 pm

Am comandat in urma cu cativa ani niste relee si alte componente pe care le-am primit fara nici o problema.
Am primit chiar cateva in plus, ca bonus, asa ca recomand cu incredere.
Cum as scrie pe Ebay, vanzatorul este A+++++.

73,
Adrian

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde yo3hjv » Mie Iul 11, 2018 8:12 pm

Dintr-o data insa, cineva nu a inteles ca trebuie sa fie rabdator sau dupa caz sa mai insiste,


Descrieti o situatie care ar fi fost de inteles dar, neonorand ce am convenit si neraspunzand la telefoane am fost foarte nedumerit!
De altfel, ideea era ca tot fiind pe drumuri, era aiurea sa trimiteti undeva, candva, pachetul iar acesta sa ramana neridicat si eu sa fiu cel acuzat de una alta.

Pe de alta parte, spuneti ca ati fost sesizat telefonic de cineva cu privire la intrebarea mea. Tot pe de alta parte, ati consumat timp pretios citind si raspunzand pe acest topic.

73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde YO9HVP » Mie Iul 11, 2018 8:29 pm

yo3hjv scrie:Descrieti o situatie care ar fi fost de inteles dar, neonorand ce am convenit si neraspunzand la telefoane am fost foarte nedumerit!
De altfel, ideea era ca tot fiind pe drumuri, era aiurea sa trimiteti undeva, candva, pachetul iar acesta sa ramana neridicat si eu sa fiu cel acuzat de una alta.

Pe de alta parte, spuneti ca ati fost sesizat telefonic de cineva cu privire la intrebarea mea. Tot pe de alta parte, ati consumat timp pretios citind si raspunzand pe acest topic.

73 de yo3hjv

Este foarte simplu! Viata mea privata si timpul meu liber este fix problema mea.
Nu ma acuzati ca v-as fi acuzat! E absurd...
Daca eu stiam cu adevarat ca nu va pot trimite ceva va spuneam fara nici un fel de ezitare asta, dar e greu sa apreciati ca tocmai contrariul ma interesa si anume sa va trimit aceasta placa de analizor deoarece era fix interesul meu.
Din pacate socoteala de acasa nu se potriveste niciodata cu cea din targ si in spatele meu nu sta un mecanism profesionist care sa-mi deruleze tranzactiile comerciale, este pur si simplu o indeletnicire radioamatoriceasca.
Oricum ati incerca sa invartiti in acest moment surubul, el tot intr-un singur sens se strange... Acceptati sau nu punctul meu de vedere, pur si simplu ati scormonit rahatul inutil cu ce-l de-al doi-lea post al dvs, aratand clar ca va doriti sange pe pereti mai degraba, daca erati un om echilibrat incercati sa purtati o discutie privata cu mine! Nu tin telefonul atarnat de gat precum tineam cheia cand eram copil, nu raspund numerelor care ma suna decat daca ma intereseaza si mai ales daca sunt memorate in telefonul meu, nu de putine ori telefonul meu se afla la un metru de mine si este pe silentios, imi place uneori sa stiu ca nu exista aceasta tehnologie in viata mea... Cert este insa ca la e-mail raspund in proportie de 99%, uneori la mare distanta de data la care primesc acel e-mail, dar o fac deoarece stiu ca cel care se apleaca sa scrie un e-mail o face cu interes...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde n2yo » Mie Iul 11, 2018 8:40 pm

Pentru YO9HVP:

Si rog public moderatorii sau administratorul acestui forum sa stearga acest topic care aduce atingere dreptului la imagine, onoare, demnitate si viata privata. Conform legii 287/2009
Sus


Nu este vorba de nicio atingere a dreptului la imagine, onoare, demnitate si viata privata. Dumneavoastra ati ales sa intreprindeti ca persoana fizica actvitati comerciale prin intermediul unui site public, si este legitim pentru potentialii dumneavoastra clienti sa se intereseze despre profilul vanzatorului pentru a sti ce incredere sa aiba. Postarile din acest topic nu s-au referit la viata dumneavostra privata, nu au fost atacuri la persoana si nici nu au continut expresii injurioase. Profit de ocazie sa va rog sa eliminati din vocabularul pe care il aveti pe acest forum expresiile triviale precum cele folosite intr-o postare anterioara.

Rog in continuare discutiile sa se limiteze strict la tranzactiile de la Mica publicitate YO si sa se alinieze la subiectul propus de YO3HJV.

73s de Ciprian N2YO

YO9HVP
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Iul 17, 2010 6:48 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde YO9HVP » Mie Iul 11, 2018 9:25 pm

n2yo scrie:Nu este vorba de nicio atingere a dreptului la imagine, onoare, demnitate si viata privata.
Eu stabilesc asta pentru mine! Dvs. ca si moderator trebuie doar sa puneti sau nu in aplicare ceea ce eu stabilesc, alegerea va apartine, la fel si consecintele!

n2yo scrie:Dumneavoastra ati ales sa intreprindeti ca persoana fizica actvitati comerciale prin intermediul unui site public, si este legitim pentru potentialii dumneavoastra clienti sa se intereseze despre profilul vanzatorului pentru a sti ce incredere sa aiba.
Este drept, e alegerea mea, dar nu inseamna ca daca aleg asta trebuie sa accept opiniile oftopic ale tuturor frustratilor, dealtfel datoria dvs. ca si moderator fiind aceea de a pastra subiectul initial al topicului.


n2yo scrie:Postarile din acest topic nu s-au referit la viata dumneavostra privata, nu au fost atacuri la persoana si nici nu au continut expresii injurioase.
Nu suntem conectati ombilical, pe mine ma ustura si o spun ca atare, am explicat mai sus ceea ce trebuie sa faca un moderator! In acelasi registru va pot face si eu tepar(sau altfel) ca nu va faceti datoria de a pastra curat acest topic. Eu am fost facut tepar fara a exista nici o dovada in acest sens...

n2yo scrie:Profit de ocazie sa va rog sa eliminati din vocabularul pe care il aveti pe acest forum expresiile triviale precum cele folosite intr-o postare anterioara.
Imi cer scuze implicit, dar daca va faceti datoria aceste situatii sunt eliminate implicit. Nu puteti sa-mi judecati reactiile din moment ce nu luati masuri incat aceste reactii sa nu mai fie necesare.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Stoienica Sorin - YO9HVP

Mesajde yo3fhm » Mie Iul 11, 2018 11:47 pm

Bun, vad ca topicul a evoluat. Nu-i rau !
Hai sa vedem despre ce am vrut sa spun azi dupa amiaza.
Mentionez ca era posibil sa nu-mi mai fi batut capul, dar tocmai am primit pe WhatsApp o "sesizare amicala" din partea unui radioamator, cum ca-l "perii" prea mult pe YO3HJV, iar chestia asta m-a uluit, determinandu-ma in acelasi timp sa revin asupra hotararii initiale anuntate in aceasta dupa amiaza, in postarea mea din pag.1 a prezentului topic.

Acum, despre ce e vorba...
Prin luna ianuarie a anului curent, am avut nevoie de o sarcina artificiala de putere mai mare, pentru anumite masuratori. Cele doua pe care le detin pot functiona pana la 15W, respectiv 30W purtatoare continuua, ori eu am avut nevoie de una care sa suporte 100W timp de mai multe minute si pe care sa ma pot baza. Inainte de a procura o sarcina artificiala profesionala, am primit din partea unui coleg radioamator o sarcina artificiala manufacturata de YO9HVP si comercializata prin intermediul Emag.
Asa arata produsul respectiv :
Imagine
Imagine

Pana aici, nimic ciudat, doar ca primul lucru pe care l-am facut a fost sa extrag din cutie prospectul cu specificatiile tehnice. Si citindu-le, am fost surprins de unele dintre ele, avand in vedere tehnologia si maniera de realizare a produsului. Iata mai jos pozele prospectului original (click pe ele pentru marire):

Imagine
Imagine

Pe pagina a doua a prospectului, exista publicate caracteristicile electrice:
Imagine
Acestea se regasesc si pe pagina Emag in care produsul inca mai apare listat (desi se specifica faptul ca nu mai face parte din oferta Emag), comercializat de S.C. TNS ELPROD LAB .
Mai jos puteti vedea link-ul de pe site-ul TNS ELPROD in care exista listat produsul:
http://www.elprod.ro/produse.html#DUMMY-LOAD-1000

Specificatiile care m-au surprins, in principal, sunt cuprinse in chenarul din stanga-sus de pe prima pagina:
Imagine

Frecventa de operare 0-170 MHz ?! In conditiile in care dimensiunile placilor de circuit imprimat sunt de 120x120mm si formeaza un sandwich cu inaltimea de 25mm, intre care sunt montati 94 rezistori cu pelicula metalica ?! In umila mea parere, cam greu de presupus ca performantele la 170 MHz ar fi putut oferi macar o utilizare decenta la acea frecventa !

Mai mult decat atat, in partea de jos a primei pagini a prospectului, sta scris :
"DL-1000 poate fi folosita in banda 0-70 Mhz pentru efectuarea unor masuratori suficient de precise. Peste 70 Mhz rezultatele nu pot fi foarte relevante datorita neliniaritatii sarcinii, dar in functie de scopul testarilor aceasta sarcina artificiala poate fi foarte utila chiar si in aplicatii de pana la 500Mhz."

Cele de mai sus pot fi regasite si in pagina de specificatii existenta pe site-ul Emag, din link-ul mai sus mentionat.

M-am intrebat ce ar vrea sa spuna producatorul prin "suficient de precise" si "rezultatele nu pot fi foarte relevante", dar mai ales prin "poate fi foarte utila chiar si in aplicatii de pana la 500Mhz" si pentru ca cea mai buna solutie intr-o astfel de dilema sunt masuratorile, am decis sa
"supun la cazne" produsul respectiv, pentru a vedea daca producatorul are dreptate.

Pentru efectuarea masuratorilor am folosit mai intai un analizor vectorial VNWA3-E (DG8SAQ).
Ulterior, am fost curios sa vad cum "arata" sarcina respectiva pe un analizor RigExpert AA-30.
Al treilea set de masuratori l-am desfasurat in laboratorul de microunde al facultatii de Electronica si Telecomunicatii, pe un analizor vectorial profesional Keysight E5071C. Am facut-o pentru a verifica masuratorile efectuate cu celelalte doua instrumente; si am constatat ca diferentele au fost irelevante. Intrucat nu am mai apucat sa iau imagini si de pe analizorul Keysight, voi reproduce mai jos screenshot-urile analizei desfasurate pe VNWA3-E. Rezultatele produse de RigExpert AA-30 nu au fost nici ele cu mult diferite.
Mentionez ca masuratorile pe care le veti vedea mai jos, le-am efectuat pe 25.01.2018 !

1. VSWR, R si X in functie de frecventa
Zona 2-170MHz (rezumat):
Imagine
Zona 2-170MHz (cu grafic):
Imagine

Zona 1-500MHz(rezumat):
Imagine
Zona 1-500MHz (cu grafic):
Imagine

2. Modulul impedantei |Z| si S11 (afisat in dB si pe diagrama Smith):
Imagine
(click pentru marire)

3. S11 in dB, R si X in functie de frecventa (click ptr marire):
Imagine

Dupa cum se poate vedea, performantele sarcinii o pot recomanda pentru masuratori decente doar in zona de unde scurte, de cel mult 30MHz. A se observa faptul ca la 26MHz, avem deja partea reala a impedantei R=43.99 ohmi si partea imaginara a impedantei X= -10.48 ohmi (caracter capacitiv). La 100MHz, X= -5.11 ohmi, iar la 140MHz avem X= 8.21 ohmi (reactanta inductiva). Asadar, faza impedantei se schimba undeva intre 100MHz si 140MHz - n-am mai avut timp sa trasez si acest parametru.
La 70MHz, R=27.31 ohmi si X= -11.42 ohmi, iar VSWR= 1.96 !!

Pretul produsului regasit pe factura a fost de 150 RON si consider ca ar fi OK - pentru componentele si materialele folosite. Dar performantele sarcinii in sine lasa clar de dorit la frecvente de peste 30MHz. Daca producatorul s-ar fi limitat la pragul de 30MHz, nu as fi avut mai nimic de comentat!

Revenind la cele mentionate la inceputul acestei (lungi) postari, sper ca acum, radioamatorul care m-a persiflat pe WhatsApp in legatura cu "perierea" lui YO3HJV, ar trebui sa-si dea seama ca a tras o concluzie profund eronata. Nu am nici o vina ca intamplarea a facut ca YO3HJV sa fie nemultumit de o tranzactie cu YO9HVP ...
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori