Vanzator fals

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo5osw
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 30, 2011 9:16 am
Contact:

Re: Vanzator fals

Mesajde yo5osw » Dum Oct 30, 2011 5:49 pm

Buna tuturor

Vreau sa va anunt ca au aparut din nou aceste e-mailuri,
Deci trebuie sa avem grija de la cine cumparam...

Adrian
YO5OSW

ER1YAH
Mesaje: 31
Membru din: Lun Sep 12, 2011 1:35 am
Contact:

Re: Vanzator fals

Mesajde ER1YAH » Lun Sep 17, 2012 3:44 am

yo3ggx scrie:Salutare tuturor,

Vrea sa aduc in atentie o situatie care se repeta pentru a treia oara, ceea ce ma face sa am certitudinea ca este vorba de una si aceeasi persoana. Din pacate primele doua mesaje le-am sters considerandu-le (doar) neserioase dar de data asta sunt hotarat sa sap ceva mai mult.

Acum cateva saptamani am postat un anunt pe acest site privind initeresul de a cumpara un transceiver Yaesu FT-817ND. NU am avut nici o oferta serioasa pana acum, dar am primit 3 mesaje din care vi-l prezint in continuare pe ultimul:

From: Jose LEGEREN <ea1avu@gmail.com>
Subiect: Yaesu FT-817ND
Message body:

Hello
I am contacting you regarding your wanted advert, How you still
interested in buying this item.. I have it still in good working
condition and in perfect order. Good price is accepted, if you are
interested in buying from me. Let me know your price as well as the
your shipping contact address for shipping to your home. And i will
get back to you with details...Thanks and hope to hear from you soon.

Best regards
JOSE LEGEREN
VIA NORTE,26-5D, VIGO
SPAIN 36204,

Alo
Eu te contacta cu privire la anunţul vrut, Cum te în continuare
interesat in cumpararea de la acest post .. L-am aflat încă în lucru bun
Stare şi în perfectă ordine. Preţ bun este acceptată, dacă sunt
interesati sa cumpere de la mine. Lasă-mă să cunosc oferta dvs de pret, precum şi
de contact adresa de expediere pentru livrare la domiciliu. Şi i se va
mă întorc la tine cu detalii ... Vă mulţumim şi sperăm să aud de la tine în curând.

Salutari
JOSE LEGEREN
Via Norte ,26-5D, VIGO
SPANIA 36204


Am verificat in qrz.com si persoana cu acel indicativ/nume exista. Din pacate incercand sa-i scriu pe adresa de mail din qrz.com (bineinteles diferita de cea a expeditorului mailului de mai sus) am primit un mesaj de eroare ca acea cutie postala nu exista. Din faptul ca log-ul postat are doar 3 linii din anii 1999-2001 am banuit ca acea persoana nu mai opereaza, poate chiar si-a dat obstescul sfarsit. Am gasit de exemplu o diploma primita in 1984 (http://www.ure.es/diplomas/espana/ure_e ... ?start=901)
Alte observatii (personale) citind mailul de mai sus:
- ordinea gresita de scriere a unor cuvinte in limba engleza nu pare sa aiba influente din limba spaniola
- nu vad de ce trebuia sa-mi dea adresa postala atat timp cat el ar fi expediat produsul

Tinand cont de faptul ca am primit pana acum 3 mesaje cu un continut asemanator pana la nivel de greseli de scriere in limba engleza, provenind de la "radioamatori" din diverse locuri din lume, cu aceeasi traducere in romana folosind google, concluzia nu poate fi decat una.
Anuntul nu l-am mai postat nicaieri in afara de acest site. Celelalte doua mailuri erau de la asa zise indicative inexistente in qrz.com.
Este foarte posibil ca cel care a trimis mailurile sa fie un conational de-al nostru cititor cel putin al rubricii de mica publicitate si care are probleme in a scrie corect in limba engleza..

Astept cu interes opiniile voastre sau descrierea unor situatii similare.

73 Dan YO3GGX





FRAUDA! FRAUDA! FRAUDA! FRAUDA!


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori