care este adevarul domnule YO8RAA???

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

care este adevarul domnule YO8RAA???

Mesajde YO8TK » Vin Ian 20, 2012 9:36 pm

Stimati colegi,

Am vazut azi un anunt pe rubrica de vanzari cu un amplificator ACOM 1000,postat de YO8RAA.
Pana aici toate bune si frumoase.
Cautand pe diverse pagini cu vanzari de aparatura am gasit acelasi amplificator ACOM 1000 postat de un radioamator din USA.
Cu aceiasi poza.
Ciudat spun eu.
Asa ca domnule YO8RAA cred ca ne sunteti dator cu o explicatie. ;)

http://swap.qth.com/view_ad.php?counter=964204

Ia vedeti aici la adresa de mai sus ce asemanare perfecta este intre cele doua fotografii.


Click Here to Enlarge Photo AMPHF - ACOM 1000 Amplifier


ACOM 1000 Amplifier – (SALE PENDING) For Sale is an ACOM 1000 which I purchased brand new and have used on a very limited basis. The amp is a perfect 10 cosmetically and electronically. Coverage: 160 Meters through 6 Meters and advertised to do 1000 watts on 6M as well. Only used on 75M at 700 watts out to keep neighbors happy. Silent vacuum relays, automatic tube and amp protection, 12 function LCD digital display for information (plastic sheet attached). Orig. packing, box, and manual. 4CX-800A Tube is 100% output. 240VAC with 250VAC 20 Amp Plug. Will include custom embroidered cover (Black & Gold). Non-smoking household. Quickest tuning amp made! Additional pictures upon request.
For Demo see: http://www.youtube.com/watch?v=z1xgac98 ... re=related
$2800.00 Shipped and ins.(CONUS): USPS MO/or Cert Check (to clear). $2700 CASH for local pickup/ or delivery (reasonable distance) from 08057 (S. New Jersey). Thanks for looking! Reid W2HU.


Listing #964204 by W2HU
Last Edited on 01/17/12
Submitted on 01/16/12
Click Here to Email
Back to Previous Page


Si textul original al anuntului dat de radioamatorul din USA.

Cu stima Silviu YO8TK :lol:
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: care este adevarul domnule YO8RAA???

Mesajde yo7ilv » Vin Ian 20, 2012 9:49 pm

@yo8tk
Cam tardiva interventia, se pare ca deja sa vandut!!! :lol:
Sau mai stii... a fost vreun mesaj criptat ... acum amplificam... cu 1000 ...in piata.... cine stie :o
p.s. ma uit la poza d-lui, pare om serios, dar ..in ziua de azi ..." lucrurile nu mai sint ceea ce par"!!!(twin peaks- daca va reamintiti) :!:

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: care este adevarul domnule YO8RAA???

Mesajde yo3ies » Vin Ian 20, 2012 9:52 pm

Nu o avea omu aparat foto si o fi luat vreo poza de pe net

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: care este adevarul domnule YO8RAA???

Mesajde yo7ilv » Vin Ian 20, 2012 10:11 pm

@yo8raa
Revenind la lucruri serioase, cineva a facut o gluma proasta pe seama "amicului" si concitadinului d-tale. in primul rind , pretul, cu care il vinde e mai mic decit cu cel de achizitie, in plus mai da si bonus vreo 4 lampi , si in ultimul rind ,dar nu ca importanta -nici nu-i e-mailul omului!!!. se pare ca are prieteni multi in targ, sau o fi si la campulung mold. vreo functie de sef la radioclub vacanta !! :lol:

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: care este adevarul domnule YO8RAA???

Mesajde yo9fmp » Sâm Ian 21, 2012 8:09 am

Adevarul este ca dl.Mircea are cativa ''prieteni'' in acea minunata zona-care se vrea ''capitala'' a radioamatorismului romanesc.
Amintesc si proverbul romanesc ''Cine nu are dusmani nu are valoare''...
Domnia Sa a deranjat poate prin atitudinea critica,corecta pe cate unii.
A scris mult si la obiect privind deficiente din Statut si din obiceiuri/practici radioamatoricesti,si cred ca acest lucru nu a cazut bine cuiva.
Privind anuntul d-lui mi se pare un anunt de bun simt,si la un pret corect-comparabil cu alte preturi.
Candva si eu am cumparat de la yo8raa niste portabile si am fost foarte multumit.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: care este adevarul domnule YO8RAA???

Mesajde YO4SI » Sâm Ian 21, 2012 2:48 pm

Mesaj postat din eroare, fiind destinat altui topic. Cu scuze, Mircea - yo4si.
Ultima oară modificat Lun Ian 23, 2012 5:14 pm de către YO4SI, modificat 1 dată în total.

yo5phq
Mesaje: 4
Membru din: Mie Dec 22, 2010 10:06 pm
Contact:

Re: care este adevarul domnule YO8RAA???

Mesajde yo5phq » Dum Ian 22, 2012 6:13 pm

Buna. Nu stiu care e problema ca YO8RAA vrea sa faca un leu, si sa fie dator cu explicati , de ce? Si daca cumparat din USA ? si vre sal vinde......care e problema , nu santeti nici unu OBLIGATI sa faceti targul. (targul se face totdeauna celputin in doi UN PROST SI UN NESIMTIT) :lol: . Toate bune 73.

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: care este adevarul domnule YO8RAA???

Mesajde yo7ilv » Dum Ian 22, 2012 6:38 pm

@yo5phq,
ca yo8raa, vrea sa vanda , e treaba lui, nu conteaza ce vinde si cu cit! - sunt de acord cu tine pana aici!
Dar treaba cu prostul si nesimtitul- nu prea isi gaseste locul pe forumul asta! s-au purtat fel de fel de discutii- amicale sau divergente dar daca esti un cititor al site-ului ,vei observa ca de multa vreme se pastreaza o minima decenta, discutiile incadrindu-se in limitele politetii! s-au dus cam de mult vremurile unor "Cardiaci" care umpleau de mizerie postarile.Am facut destul de multe afaceri in viata si cred ca si tu la fel ,dar chiar asa nu m-am simtit niciodata chiar cind am mai dat-o si in bara, si acelasi lucru vreau sa il cred si despre tine!! Deci, concluzionind, cred ca suntem pe aceiasi lungime de unda ca acest forum trebuie sa fie alceva decit " o pagina de scandal" spre binele nostru al tuturor radioamatorilo YO, si nu numai!!!
cu stima si 73!

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: care este adevarul domnule YO8RAA???

Mesajde yo3ggx » Dum Ian 22, 2012 6:54 pm

yo5phq scrie:...(targul se face totdeauna celputin in doi UN PROST SI UN NESIMTIT)

Hmm..
Eu am o opinie putin diferita.
Pentru fiecare individ un obiect poate avea o valoare mai mica sau mai mare decat cea de piata (uneori mult diferita) in functie de cat de mult si-l doreste/cata nevoie are de el/cat l-a costat, etc.
Individul poate fi vanzator sau cumparator. Daca valoarea ceruta de primul se intalneste cu cea pe care e dispus sa o plateasca cel de-al doilea, atunci tranzactia poate fi considerata de succes, daca este indeplinita si conditia ca obiectul vandut sa corespunda descrierii facute de vanzator.
Toate comentariile astea tendentioase din ultima vreme referitoare la preturile cerute pentru diverse obiecte/servicii nu isi au rostul intr-o economie de piata.
Cum totusi apar, posibilele cauze cred ca sunt cu totul altele, de exemplu:
- persoana reclamanta detine un obiect asemanator pe care si-ar fi dorit sa obtina si el acelasi pret dar nu a reusit (sau poate deja l-a vandut la un mult mai mic si a devenit invidios);
- intre cei doi exista un conflict care ajunge sa se manifeste si in acest mod;
- si-ar fi dorit sa compere el obiectul;
- pur si simplu invidia ca cineva a reusit sa obtina un pret bun pe un obiect pe care l-a evaluat la o valoare acceptabila de catre cumparator si nu a fost el acela.

Chiar daca ultima varianta este cea mai putin dorita (sa moara si capra vecinului, nu?) eu cred ca este cea mai des intalnita, urmand sau fiind combinata cu cea de-a doua, caz in care protestul ia o amploare deosebita.

Nu dau nume, dar cei in cauza sper ca sunt pe receptie si gandesc putin la cele scrise mai sus.

Cu prietenie,
Dan YO3GGX
Ultima oară modificat Dum Ian 22, 2012 11:12 pm de către yo3ggx, modificat 1 dată în total.

yo5phq
Mesaje: 4
Membru din: Mie Dec 22, 2010 10:06 pm
Contact:

Re: care este adevarul domnule YO8RAA???

Mesajde yo5phq » Dum Ian 22, 2012 8:38 pm

SCUZE DACA AM ARUNCAT SARE PE RANA CUIVA ce amscris in paranteza este numa o vorba pe la noi :lol: nu am adresat catre nimen .73 DX.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori