Anunturi sau nesimtire...?

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo2dno » Joi Oct 25, 2012 9:08 pm

Gabriele, ce-ar fi fost daca ai fi pus un singur anunt care sa contina toate ofertele tale, asa cum sint ele si fara preturi afisate ? Sau ti se pare normal sa umpli doar tu o pagina intreaga ?

yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo3fhx » Vin Oct 26, 2012 12:22 am

Pentru yo2dno:Salut! Aceasta e o gaselnita noua,face-ti oferta de pret ,sora buna cu lipsa afisarii pretului (lei,euro).Acest sistem nou are doua aspecte,ori pretul este "nesimtit",uneori apare "relatii si pret la telefon",ori necunoasterea preturilor de pe acest site si atunci se merge la plezneala!Ambele variante ar fi bine sa dispara.Un alt aspect este acela ca unii vanzatori nu dau nr. de telefon ,ci numai mail-ul de ce oare ,ce au de ascuns?Oricum acestia sunt dubiosi si risca ca anuntul sa nu fie citit de nimeni,parerea mea.73!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo2dno » Dum Oct 28, 2012 4:59 pm

IONUT, de ce nu pui lista cu ce ai de vinzare INTR-UN SINGUR ANUNT ? Mai ales ca nu e prima data cind faci ofertele, asa ca le-am vazut pozele la cele mai multe dintre ele. E de prost-gust sa umpli pagina cu anunturi separate, cind e vorba de un singur vinzator.

Ciprian, propun limitarea anunturilor la UNUL PE ZI pentru fiecare ofertant. Vrea sa puna in vinzare bucata cu bucata, sa astepte pina a doua zi pentru fiecare produs. Vrea sa puna mai multe deodata, sa le puna pe toate intr-un singur anunt. Cred ca e mai fair pentru ceilalti, ale caror anunturi sint trimise in pagina 2-3, din cauza unora care se labarteaza pe prima pagina cu cite 7-8 fleacuri pe care le pun bucata cu bucata !

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO6EX » Dum Oct 28, 2012 5:52 pm

yo3fhx scrie:Un alt aspect este acela ca unii vanzatori nu dau nr. de telefon ,ci numai mail-ul de ce oare ,ce au de ascuns?


Cand am de dat cate un anunt nici eu nu dau nr. de telefon.
Motivul?
Sunt oameni care suna la telefon la cele mai nepotrivite ore, deranjand toata familia!

Info la telefon, doar dupa un schimb de e-mailuri...

In rest OK cu ce s-a scris.

yo8rcw
Mesaje: 65
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo8rcw » Dum Oct 28, 2012 8:37 pm

Salutari!
De ce snteti rai...
Nu intelegeti ca printre noi mai sant oameni care nu au ajuns la performante in domeniu creeri de mesaje comerciale perfect, de anunturi profesionale, etc.. sant oameni simpli, nu le taiati placerea de a se manifesta asa cum vor ei, si cum pot ei!! Sa scrii "anunturi sau nesimtire" e un limbaj foarte dur.. ii faci nesimtiti din start pe uni pe care ii critici... DE CE?? Si referitor la ce vechituri vand iarasi lasati oameni in pace?? Cand umblam pe vremuri dupa un tranzistor amarat si acum oameni in varsta care mai au inca nostalgii sant catologati nesimtiti ca vand si ei ce au prin rafturi...
Acest site este pentru amatori, buni sau mai putini buni .. priviti si poiezia din anunturi... Repet Ciprian munceste mult cu siteul asta si noi il necajim..
Dar ce e important topicu.... Anunturi sau nesimtire... eu asta l-as sterge primu!!
73! De Fane

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo2dno » Dum Oct 28, 2012 8:56 pm

Fane, cu toate ca e de discutat si despre ce fel de marfuri expun unii la vinzare (e jignitor sa gasesti in 2012 anunturi cu obiecte scoase parca de la groapa de gunoi sau dezgropate de sub praful din pod), nu asta era subiectul acum. Nici despre priceperea redactarii ofertelor. Era vorba despre procedeul de a impinge in afara cimpului vizual anunturile celorlalti postind cite 7-8 anunturi ale aceluiasi vinzator, mai ales atunci cind nu e nevoie de poze edificatoare. Aici era nesimtirea, nu in poezia redactarii sau in calitatea ofertelor. Poti sa pui o lista de vechituri (sau de noutati) intr-un singur anunt, nu e de bun-simt sa ocupi o pagina doar tu, postind cite un anunt pentru fiecare condensator pe care vrei sa-l vinzi.

P.S. Ar mai fi de discutat si despre prezenta anunturilor repetate la infinit, apar tot felul de chestii care nu intereseaza pe nimeni, dar vinzatorul insista cu anunturile an dupa an, dar asta intr-o discutie viitoare...

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO9HSW » Lun Oct 29, 2012 12:30 am

Problema este ca Ciprian se cramponeaza de multa vreme de un script batran de cand internetul.
Rubrica talcioc este prost gandita, din pacate N2YO da dovada de putina flexibilitate. Se poate face o sectiune de anunturi cu login, galerie de imagini, etc. Se poate scapa de nesfarsita goana dupa vizibilitatea pe prima pagina...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde n2yo » Lun Oct 29, 2012 5:48 am

In ciuda opiniei lui YO9HSW eu cred am fost de multe receptiv la sugestii pentru Radioamator.ro si in particular pentru sectiunea de mica publicitate. Insa ceea ce am citit in ultimele postari pe aceasta tema sunt mai degraba plangeri, nu sugestii. As fi mai degraba interesat sa aflu cu ce ar trebui sa fie mai bun un "script tanar" fata de prezentul "script batran". Si in ce fel un pas suplimentar de login ar ajuta pe cei care posteaza sau cum o "galerie de imagini" ar face utilizatorii sa nu mai doreasca sa-si vada anuntul in pagina principala.

Dorintele exprimate pe forum sunt contradictorii. Unii ar vrea ca fiecare anunt sa aiba pretul obligatoriu, nu poti posta daca nu pui pretul (de parca cei care ar pune pretul urmare a acestei obligatii tehnice ar fi si obligati sa vanda produsul la acel pret). Aceasta ar face ca un anunt sa contina un singur obiect sau serviciu, incurajand pe cei care vand produse multe si ieftine (in special componente) sa nu le mai puna compact intr-un singur anunt. Aceasta doleanta s-ar ciocni de reprosurile altor utilizatori ai rubricii de mica publicitate care nu sunt de acord sa apara cate un anunt pentru cate o componenta, pentru ca astfel vanzatorul ar ocupa pagini intregi in defavoarea altor anunturi interesante. Altii doresc limitarea la un anunt pe zi, in timp ce unii au chiar si o "solutie tehnica": cate un singur anunt pe zi de la aceeasi adresa IP!

Cert este ca radioamatorii folosesc o gama foarte larga de bunuri si servicii care nu poti fi standardizate prea simplu pentru un anunt de mica publicitate. Astept cu interes propuneri realiste care sa imbunatateasca aceasta rubrica, eventual cu exemple luate de la site-uri de specialitate similare. Deocamdata cel mai popular site de anunturi de mica publicitate pentru radioamatori pe care il cunosc este cel de la qth.com: http://swap.qth.com/ Aici apar cam 3-400 anunturi in fiecare zi. Nu exista login, iar campul de pret nici macar nu exista in formularul de postare. Daca insa cititi anunturi la intamplare, veti vedea ca majoritatea covarsitoare a acestora contin pretul in text. Este o chestie de etica, de educatie care nu poate fi impusa si controlata de obligativitatea unei casete in care sa se puna pretul.

Desi nu pare evident, utilizatorii de la mica publicitate trebuie sa stie ca intretinerea acestei rubrici este o treaba migaloasa efectuata 24 de ore din 24 la care sunt ajutat si de alti moderatori din YO, carora le multumesc si pe aceasta cale pentru munca lor voluntara.

73s de Ciprian N2YO

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO2EA » Lun Oct 29, 2012 9:24 am

ultimele postari pe aceasta tema sunt mai degraba plangeri, nu sugestii

Am doua sugestii la aceasta tema:

1. Dupa cum se afirma si mai sus, acest forum este dedicat radioamatorilor YO si/sau vorbitori de limba romana. Sugestie: DOAR radioamatorii autorizati sa aiba acces la publicarea anunturilor

2. Propun infiintarea unei categorii de anunturi, ceva gen "Obiecte sub 100lei", unde s-ar putea publica anunturi referitoare la carti, reviste, suruburi, cutii goale, obiecte neidentificabile, componente pasive etc etc. Aceste anunturi sa nu apara in pagina principala, sa fie separate, exact ca si anunturile pentru echipamente CB

73 de YO2LZA, Zoli
Ultima oară modificat Mar Oct 30, 2012 11:37 am de către YO2EA, modificat 1 dată în total.
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo8rcw
Mesaje: 65
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo8rcw » Lun Oct 29, 2012 9:33 am

Salut!
YO2LZA scrie:1. Dupa cum se afirma si mai sus, acest forum este dedicat radioamatorilor YO si/sau vorbitori de limba romana. Sugestie: DOAR radioamatorii YO sa aiba acces la publicarea anunturilor


Nu cred ca toti radioamatori sant in asentimentul tau!! Vecini nostri din HA si LZ de exemplu au pubicat anunturi cu rezultate fructuoase, de ce sa-i oprim??
Si pe site-ul la qtc.com poate bublica oricine.. iar santem noi mai...
73 de Fane


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator