Statistica tehnica

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Statistica tehnica

Mesajde YO3AOE » Joi Oct 12, 2017 9:58 am

Daca stie sau a facut cineva statistica asta,m-ar interesa care (ultime) tipuri de transceivere de/ pentru gama de unde scurte ale celor trei mari firme specializate (Icom,Kenwood si Yaesu) nu aveau (inca) incluse micro-controller-e si/sau c.p.u.-uri.Cu multumiri! anticipate,Nelu

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Statistica tehnica

Mesajde yo3gh » Joi Oct 12, 2017 11:13 am

Buna, in general cele facute inainte de 1975 , insa trebuie sa verifici schema cu schema ( sau poate sunt info detaliate pe rigpix, sau ii scrii celui care tine pagina rigpix ca sigur are ceva de genul ) , nu sunt multe modele , … atentie , prin processor se poate intelege : cpu-ul care face comutarile in placa de baza , sau un processor care face RF processing , sau unul care face functia de display controller , deci pot sa fie mai multe in trsv , sau unul general , sau nici unul sau doar partial ptr display ……insa cauta scheme inainte de 1975 , le verifici si acolo vezi daca au processor ptr ceva , …daca au display digital atunci sigur s-a introdus un circuit specializat ( tot processor ) ptr controlul lui, cel putin …daca trsv era cu ecran analog atunci nu avea nici processor de display . De ex FT 101 sigur nu are niciun circuit de tip processor , specializat (cu multe picioare :) ) http://www.qsl.net/4/4x6on/RADIO%20MANU ... Manual.pdf
Mai multe scheme Yaesu la : http://www.qsl.net/4/4x6on/RADIO%20MANUALS/YAESU/
Numai bine,
Dan

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Statistica tehnica

Mesajde YO3AOE » Joi Oct 12, 2017 12:11 pm

Multumesc! draga Dane pentru raspuns si pentru datele trimise,da,pai am si eu stocat-in rezerva-hi!-un batrin-hi! FT-101,mai exact varianta europeana a lui,adica un Sommerkamp FT-277ZD in stare normala de functionare si-intr-adevar!-pot sa confirm ca nu are asa ceva-hi!,dar eu ma refeream la ultimele tipuri complect tranzistorizate si cu afisaj-scala numeric(a)-care fiind de fapt un frecvent-metru/scala digitala-nu pretinde in mod necesar un micro-controller,si care inca nu au nici un fel de monitorizare-administrare computerizata a functionarii lor,in sensul gestionarii digitale a functiilor interne selectabile prin/din program-meniu.Ma intereseaza treaba asta,fiindca incep sa constat ca cvasi-majoritatea problemelor,in sensul de deranjamente-unele poate chiar simple,dar foarte siciitoare-hi!-se datoreaza alterarii functionarii acestor circuite-unele extrem! de complexe...

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Statistica tehnica

Mesajde yo3gh » Joi Oct 12, 2017 1:10 pm

Remarca este corecta , dupa ce au aparut aceste circuite care inglobeaza firmware , aceste microprocesoare , depanatorii au constatat o crestere a costurilor de depanare : nu se mai schimba CI-ul ci placutza cu totul , sau daca ies din fabricatie CI-urile devin f scumpe , ca la masinile secondhand cand te duci sa iei piese de la dezmembrari ca sa fie mai ieftina repararea. Dar sa nu uitam partea buna , ceea ce pot sa faca ele , practic evolutia tehnologiei, lucru f bun pentru toti. Fiind aproape de aceste lucruri eu sunt pentru progress, pentru evolutie tehnologica , incercand sa ignor partea financiara( cat pot ;) )
Numai bine

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Statistica tehnica

Mesajde YO3AOE » Joi Oct 12, 2017 7:36 pm

Da,perfect! de acord cu cele scrise si implicit cu progresul tehnologic,dar asta numai in masura in care nu ne afecteaza la buzunar.Inlocuirea unui circuit integrat-daca nu este in soclu-este mai ieftina dar mai laborioasa decit pur si simplu schimbarea cu totul a unei intregi placi care iese si intra intr-un conector liniar ca si la calculatoarele electronice,dar placa in sine este deja cu mult mai scumpa decit un singur circuit integrat,desi manopera este-in acest caz-cu mult! mai ieftina, deci pina la urma preturile se cam egalizeaza.Problema este ca aceste micro-controller-e si/sau c.p.u.-uri costa mult,se schimba destul de-spre foarte!-greu si-mai ales!-pot avea niste defecte interne cu manifestari foarte ciudate,ne-controlabile si ne-corectabile,care-de (cele mai) multe ori fac statia respectiva in-operabila,desi-luate fiecare in parte-atit receptorul cit si emitatorul sint in sine operationale,dar devin in-utilizabile tocmai din cauza lor...Este exact ca si in cazul automobilelor moderne,care depind deja total de calculatorul de bord care hotaraste totul,si care daca are un defect,blocheaza toata masina,desi motorul si restul anexelor aferente sint in perfecta! regula,mi se pare inadmisibil si chiar periculos,fiindca-de exemplu-ocupantii unei masini ratacite si blocate intr-un desert pot muri "bine mersi" fiindca calculatorul de bord a "crapat" din cauza caldurii excesive.Cred ca ar fi destul de simplu sa se rezolve aceasta dependenta,in sensul ca-in cazul defectarii-sa se poata elimina calculatorul din ecuatie,trecindu-se-manual,cu un simplu comutator-pe comenzi si conducere simple,ne-asistate,exact ca si in cazul pilotului automat de la avioane.73!,Nelu


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori