Filmul "Si tous les gars du monde"

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Filmul "Si tous les gars du monde"

Mesajde yo3fhm » Mar Sep 29, 2015 4:10 pm

Chapeau, Florentin!
Ca si tine, m-am "nascut" cu filmul asta. Cartea e si acum in biblioteca si m-am bucurat tare mult sa-l pot revedea subtitrat in lb. romana. Acum, dupa atat de mult timp, unele scene pot parea stangaci construite, dar per ansamblu, filmul merita vizionat si puncteaza esentialul: rolul pe care il pot avea radioamatorii in salvarea unor vieti si de asemenea, importanta de a dori sa ajuti, de a fi OM.
Felicitari !

73 de Cezar, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Filmul "Si tous les gars du monde"

Mesajde YO3AOE » Joi Oct 01, 2015 9:35 am

Desi filmul este destul de vechi si chiar usor desuet,cu toate imperfectiunile tehnice inerente perioadei,mesajul sau de solidaritate si intrajutorare umana este si ramine la fel de actual si de necesar,mai ales intr-o lume ca cea actuala,cronic divizata de interese politico-economice extrem de divergente care cu greu ar putea fi armonizate.Din pacate!,tocmai tineretul contemporan,cel care ar trebui sa-l vizioneze,sa-i perceapa si sa-i aprofundeze mesajul,este cel mai putin interesat de asemenea filme,din cauza gunoaielor pseudo-artistice cu care este asaltat in prezent,din motive mai mult sau mai putin obscure,in orice caz in mod sigur-cel putin!-extrem de comerciale.Cred ca o solutie de re-lansare a lui ar putea fi dublarea (deci nu sub-titrarea) in limba engleza si colorizarea prin prelucrare electronica,dar probabil ca greu s-ar putea gasi cineva dispus sa subventioneze o asemenea intreprindere...

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Filmul "Si tous les gars du monde"

Mesajde YO5VAE » Vin Oct 02, 2015 12:08 am

In sfarsit am reusit si eu sa vad filmul. Mi s-a parut un film foarte interesant, dar cu unele scene "stangace". Per ansamblu foarte reusit, in special finalul, foarte emotionant. Impresionanta colaborarea dintre "tari". Mi-as dori ca si in zilele noastre sa se poata face asa ceva.
Multumesc tuturor care mi-au facut facila vizionarea acestui film, in special lui YO3FEW pentru subtitrare si popularizare.
73 de YO5VAE - Edy

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Filmul "Si tous les gars du monde"

Mesajde YO3FEW » Dum Oct 04, 2015 4:50 pm

Desi am dat si SMS si am si scris pe mail, nu am primit niciun raspus la rugamintea mea cu imprumutul cartii pt o noapte.
Cum citesc foarte repede, pt mine ar fi fost suficient...
Azi am aflat ca fost publicata de o anumita editura. O sa le scriu sau o sa sap prin anticariate fizice sau on line.
Multumesc.
YO3FEW
PS. De fapt nimeni nu este obligat sa ma serveasca.
Nici eu pe nimeni.
Dar asa sunt eu, altfel...

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Filmul "Si tous les gars du monde"

Mesajde yo3ggx » Dum Oct 04, 2015 6:44 pm

Buna Florentin,

Daca vrei sa citesti versiunea in limba engleza, o gasesti aici:
http://www.g4dmp.co.uk/

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Filmul "Si tous les gars du monde"

Mesajde YO3FEW » Dum Oct 04, 2015 8:36 pm

Multumesc frumos.
Ai fost si ai ramas un domn.
Florentin

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Filmul "Si tous les gars du monde"

Mesajde YO3FEW » Dum Oct 11, 2015 8:29 pm

Dzeule mare. "Buna ziua am dat, belea am capatat".
Vorba unei prietene, psiholog de meserie "Facerea de bine genereaza complexul lui Oedip".
Pe scurt si elegant. La dracu. Totusi aici era vorba despre un film. Vad ca subtitrarea a fost descarcata la greu. Deci unii au vrut sa il vada.
Personal le multumesc acelor persoane care au incercat sa il comenteze. Fiecare cu opinia personala.
Dar
Nu tin cu federaratia. Dar daca vreti sa vorbiti pro contra, deschideti o discutie si atacati-o/aparati-o acolo.
Pe vremuri nu puteam deschide televizorul ca aparea tovarasul.
Acum, cum deschid forumul, cum se discuta despre un alt cadru de nadejde. Peste tot.
Concluzie.
Dnul admin, pls, va rog rog respectuos si public.
Stergeti ultimele postari care nu au legatura cu subiectul acestei discutii.
Vor oamenii sa discute despre fostul general de seku, care a facut ceva pt colectivitatea radioamatorilor, sau nu, ok, sa isi deschida o discutie.
In care daca eu o sa am ceva de spus, o sa ma bag. Sau nu. De fapt nu cred...
Dar lasati-mi, ca sa ma exprim elegant, ...in pace filmuletul.
Stiu bine ca nu e o super capodopera, ca nu merita Oscarul.
Dar parca nici alaturarea cu "cadrul de nadejdie"...
Ca sa respect formularea de atunci
"sustin si semnez cele de mai sus, al dvoastra YO3FEW"
Later edit.
Dupa ce am scris si postat cele de mai sus, am iesit din discutie. Si am apasat din greseala pe " Un preot ratacitor" .
Dnule admin, de ce acest link trimite la filmul "meu"?

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Filmul "Si tous les gars du monde"

Mesajde n2yo » Dum Oct 11, 2015 8:48 pm

Dupa ce am scris si postat cele de mai sus, am iesit din discutie. Si am apasat din greseala pe " Un preot ratacitor" .
Dnule admin, de ce acest link trimite la filmul "meu"?


Pentru ca e vorba despre acelasi fir de discutie: Filmul "Si tous les gars du monde". Utilizatorii au posibilitatea inainte de postare sa modifice subiectul. Miki YO5AJR a modificat subiectul in "Un preot ratacitor".
Am luat cunostinta de solicitarea dumneavoastra cu stergerea postarilor nelegate de subiect si ma voi conforma.

73s de Ciprian N2YO

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Filmul "Si tous les gars du monde"

Mesajde yo5ajr » Dum Oct 11, 2015 9:43 pm

Cer scuze dar greseala a generat YO8RPO iar eu am incercat (in mod gresit) sa schimb topicul filmului murdarit de parintele Nifon cu un subiect cu totul diferit iar eu am postat un raspuns sub un alt titlu (un preot ratacit) tocmai sa despart mizeria aruncata in tema acestui film semnificativ radioamatoricesc. Cred ca lucrurile au intrat in normalitate acum. 73 de Miki

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Filmul "Si tous les gars du monde"

Mesajde YO3FEW » Lun Oct 12, 2015 11:20 pm

OK, lucrurile au devenit clare si limpezi.
Multumesc frumos pt intelegere.
Cu respect, YO3FEW, op. Florentin


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori