"QRM-istul" YO7AKY

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

"QRM-istul" YO7AKY

Mesajde YO6EX » Mar Mar 08, 2016 6:44 pm

Azi in cursul unui QSO cu RZ6K pe frecventa de 3523.0, a aparut o purtatoare miscatoare ca frecventa si ca intensitate... cu 599 + 20 dB...
Un roman verde se acorda pe frecventa QSO-ului. :geek:
Apoi ca sa arate cat de viteaz este, dupa ce am terminat eu QSO-ul, l-a chemat si el pe RZ6K. :twisted:
Dar, calitatea manipularii CW era asa buna ca lui RZ6K ia trebuit ceva efort sa inteleaga ca indicativul este YO7AKY si nu YO7ACW... :)
Felicitari tov. Sandu... :mrgreen:
Ultima oară modificat Sâm Aug 26, 2017 7:19 pm de către YO6EX, modificat 1 dată în total.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: "QRM-istul" YO7AKY

Mesajde yo5ajr » Mie Mar 09, 2016 8:42 am

Urat lucru. Si.......? Ce-i de facut? In lipsa de luare de pozitii fata de astfel de "boli" se agraveaza, dar....cine sa ia pozitie? Daca ai plange la ANCOM....fasss. Daca ai "raporta" la FRR, in cel mai bun caz ar incepe cu intrebarile - ia stai - acest indicativ din care radioclub face parte? Daca nu - aia e, daca da....iti cere "dovada" QRM - ului provocat de acest indicativ care bineinteles nu va recunoaste, si asa mai departe pana se uita cazul. Prin urmare - "nu mai plange baby".
Se pare ca ar fi necesar un atestat psihologic langa examenele teoretice pentru primirea autorizatiei ANCOM - nu?
73 de Miki

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: "QRM-istul" YO7AKY

Mesajde YO5PQQ » Sâm Aug 26, 2017 5:24 pm

confirm comportamentul de mitocan al lui yo7aky. fac apel și se pune cu 0.1 mai jos și face și el. îi spun că face qrm și apoi o dă în lambada cu dqrm. urările mele de finali prăjiți!
dați-mi voie să reformulez... desculțul de yo7aky a găsit o nouă metodă de dqrm. îmi servește qso-uri cu stații fictive crezând că îmi captează atenția. păcat de cheia aia pe care o violează.
ce e de făcut? mă pun să caut callbookuri vechi ancom unde apar adrese. după cum ziceam, mereu am benzină suficientă în rezervor.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori