Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde 4x1ad » Mar Iun 07, 2016 10:35 pm

@YO7CKQ: Sorin, eu am intalnit interferente serioase de la generatoare de 13.56MHz in aplicatii ISM. Parte s-au rezolvat prin interventia importatorilor respectiv a service-ului lor care au remediat sau inlocuit generatoarele.

Acum doua luni am cumparat pentru terasa un proiector de 30W cu o matrita de LED-uri SMT necunoscuta. La soare te poti uita, dar la proiector ba ! Insa la cateva minute dupa ce-l aprind, se produce o interferenta foarte intensa intre 10-25MHz pe o raza de cca. 12m. Numai in ceainic nu se auzea. L-am luat sa-l masor la laboratorul RFI/EMC unde am lucrat si nu m-a surprins ca depasea cu 20-30dB nivelurile de Radiated Emissions cat si cele de Conducted Emissions pentru clasa B. Produsul (evident "Made in China") avea toate etichetele necesare: CE, FCC, UL/UR, TUV tot ce vrei plus Declaratia de Conformitate. Proiectorul era astfel montat ca nu putea fi deschis fara sa avariezi carcasa. De altfel mi-a fost vandut drept nereparabil (daca se strica in garantie este schimbat neconditionat cu unul nou - metoda necunoscuta mie pana acum). Este adevarat ca mi-a fost inlocuit la magazin cu unul nou (no questions asked !). Noua unitate nu face nici un zgomot. Dar ce era daca unul sau mai multi vecini cumparau acelasi chilipir ?
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo7gqz
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 18, 2015 7:36 pm
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde yo7gqz » Mie Iun 08, 2016 9:47 am

Offtopic, ati avea cum sa masurati nivelul radiatiei in spectrul UV, emise de matricea/proiectorul respectiv?

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde 4x1ad » Mie Iun 08, 2016 2:52 pm

@YO7GQZ: Nu este lampa UV. Oricum, tu vorbesti de frecvente de THz si PHz. Capabilitatile mele sunt doar in spectrul radio pana la 18GHz.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5ptd

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde yo5ptd » Joi Iun 09, 2016 7:28 pm

Aici este o inregistrare cu zgomotul.
https://youtu.be/Mev_ucTz8U8

Am inregistrat la 13.56MHZ, insa cum se vede pe spectrul +/1 50khz, nu prea pare sa fie aici centrul zgomotului.
La secunda 0:28 se vad (la o rezulutie mai mare) dungile albe, care dau o caracteristica aparte zgomotului.
Ma gandesc ca astea sunt dau si dungile paralele pe spectrul din banda de 160m.

Am linii doar de joasa tensiune (sub 10kv) in sat, atelierele primesc doar curent trifazic.

Presupun am filtrare suficienta la intrare: http://postimg.org/image/ad18y5fuz/ :roll:

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde 4x1ad » Joi Iun 09, 2016 8:59 pm

@YO5PTD: zgomotul nu seamna cu cel produs de efectul Corona. Filtrul de mod comun de la intrare nu are nici un efect la receptie.
Ai incercat sa receptionezi si cu alt transceiver (receptor) ? Suna identic ?
Trebuie determinate exact frecventele interferate si pe ce largime de banda se aud.
Posibil sa fie o interferenta provocata de vreun echipament de mare putere de acolo de unde suspectezi tu.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5ptd

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde yo5ptd » Dum Iul 17, 2016 6:56 pm

Revenind din concediu am reusit sa fac o inregistrare cu un RTLSDR:

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
Intensitatea zgomotului specific e cel mai puternic incepand din 19.5mhz pana in 25mhz. Pe alte benzi se aude acelasi tip de zgomot dar e mult mai slab.

Ce poate cauza un astfel de zgmotot?

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde YO9GJX » Lun Iul 18, 2016 6:58 am

Semnalul tau pare a fi un radar OTH de tip Kontayner ( mama Rusia )
De multe ori am observat ca apare simultan pe doua frecvente diferite apropiate ceva de genul unui interferometru.

http://www.sigidwiki.com/wiki/Database

Filmul e oarecum irelevant. Data viitoare Stai pe frecventa lui centrala si nu mai baleia banda ca sa se poata vedea spectrul. E foarte important si sunetul

Pentru cei ce vor sa identifice un tip de semnal, aveti aici o baza de date:

http://www.sigidwiki.com/wiki/Signal_Id ... tion_Guide


Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde YO9CHO » Lun Iul 18, 2016 12:08 pm

Power Line Communication:

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
https://youtu.be/fR6-IiMiqVM

Un semnal foarte asemanator cu al tau:

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
https://youtu.be/_08HHjE2VNs
G7CNF Amateur Radio Station1 year ago
+Sa Pratt The source is powerline networking (in-house) used to transport internet and home networking around the property over the electricity cables. This is distinct form the BPL used by some USA utility companies to supply internet over the electricity distribution system. It typically operates from 2.5 - 300 MHz.(Gigabit PLT) or 2.5 - 30 MHz (200 Mbps PLT). The tech operates 24/7 without reprieve and decimates AM/FM/SSB communications and broadcast. In 2010 the UK government removed all means for SWL to complain about the tech and they steadfastly REFUSE to take enforcement action to protect the amateur radio service from this tech (or Plasma TV or any other interference for that matter). There is a war of attrition on amateur radio in Europe. A friend has just used the EU mechanism to formally complain about Plasma TV and was blown off.



Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
https://youtu.be/cPnLNKYh8Y4

yo5ptd

Re: Zgomot de banda larga pe 160, 80 si 40m

Mesajde yo5ptd » Mar Sep 06, 2016 9:24 am

Am achizitionat de la KD7PFG un MFJ-1025 in speranta ca-mi va rezolva problema. E buna scula, am reusit sa filtrez o statie comerciala cu ea. Inca nu am reusit sa fac o alta antena identica, astfel nu ma pot pronunta daca va rezolva problema cu zgomotul.

Nu poate fi radar. Cum parasesc satul acest zgomot dispare la 50m dupa ultimul stalp de joasa tensiune. Nu poate fi nici PLC, mentionez inca odata ca e sat, unde satenii isi devarsa dejectiile in parau, de unde sa stie despe PLC...

Insa am trimis sesizarea la ANCOM, m-au sunat ca au fost sa masoare si inafara de zgomot de calculatoare (considerat normal pt. ei) nu au gasit altceva. Am explicat inca odata unde si ce sa caute, au promis ca se vor intoarce a doua zi si ca vor masura acel aparat de putere dintr-un atelier de taiat piatra ce anume injecteaza in reteaua de joasa tensiune. Interesant ca in ziua respectiva nu se mai auzea acel zgomot specific, dar a doua zi revenit. Astept sa-mi raspunda ANCOM in scris.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori