Radioamatori din Drumul Taberei

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Radioamatori din Drumul Taberei

Mesajde yo3fhm » Dum Noi 06, 2016 6:38 pm

Seara buna,
Ca locuitor al cartierului, mi-ar placea sa-mi cunosc vecinii.
Locuiesc pe Aleea Sandulesti 1 din 1995, si sunt vecin cu Bogdan, YO3FUU si Florin YO3FFI (ambii la 200-300m fata de mine) si Adrian YO3GFH (1Km). Bunul meu prieten Mihai YO3HAM, precum si alti trei x Cristi, amici vechi: :lol: (YO3GDI, YO3GLH si YO3FWL) locuiesc si ei in apropiere, undeva tot la aprox. 1Km de mine.

Din callbook am mai identificat cativa, dar nu stiu daca informatiile sunt actualizate: YO3AAK, YO3AWH, YO3CBD, YO3CYR, YO3DFN, YO3FCL, YO3FGK, YO3FLB, YO3FNZ, YO3FWL, YO3GCA, YO3GCD, YO3GDI, YO3GHR, YO3GIC, YO3GJZ, YO3GPZ, YO3GSE, YO3GXQ, YO3HAT, YO3HAW, YO3HCA, YO3HJE, YO3HSJ, YO3HSM, YO3HSX, YO3IAY, YO3IRR, YO3JG, YO3RUA, YO3RUC, YO3ZT.
Pana acum, am enumerat 39 (fara subsemnatul)! Sunt sigur ca cei mentionati nu sunt singurii radioamatori din cartierul Drumul Taberei, pentru ca mai exista si altii care locuiesc aici, desi adresele din callbook sunt in alt sector. In zona Romancierilor a mai locuit si Dem YO3JE care s-a mutat mai in sudul orasului.

Nu pot sa nu-i amintesc si pe cei care au trecut in nefiinta: am fost vecin cu Dan Antoni (YO3ZA) si Tanciu Mihai (YO3CV), Dumnezeu sa-i odihneasca! Primul locuia in blocul de langa Parcul Moghioros (500m) iar celalalt, putin mai incolo, pe strada Nera, in imediata vecinatate a scolii la care a invatat si fiica-mea in clasele primare. YO3ZA are un fiu, radioamator de asemenea; se numeste tot Dan Antoni (YO3FC), dar nu locuieste in cartier (din cate stiu si din ce arata callbook-ul!). YO3GM (Teodor Ghicadia) a locuit in acelasi bloc in care locuieste acum si vecinul meu Bogdan YO3FUU.
De asemenea, am mai constatat ca in cartier au mai locuit si YO3ATI (Angelescu Iulian), YO3JB (Stoicescu Mircea), YO3CZ (Draguleanu Niculae) si YO3SO (Rusanu Constantin) - odihneasca-se toti in pace !

Ii invit pe vecinii mei de cartier sa-si semnaleze prezenta si sa ne cunoastem mai bine. Langa blocul meu exista pizzeria Graffiti, care are preturi foarte bune pentru niste produse excelente, e retrasa, discreta si linistita ! Numai buna pentru a "pune tara la cale" si a mai sta la un taifas radioamatoricesc.

NEWS:
Tocmai am mai descoperit un vecin radioamator care a aparut de curand, Aleea Sandulesti 2, Bl.OD7, la doar 50m fata de blocul meu!

Locatie GPS aici.
Postez mai jos 4 link-uri catre poze cu antenele sale (verticala cu 3 trapuri si una pentru UKW) cocotate sus pe casa liftului a ultimei scari a blocului, poate si le recunoaste si astfel, sa ne cunoastem ! Cine o fi vecinul meu misterios ?!
(pozele le-am facut cu teleobiectiv, de la aprox. 100m distanta).

Click pe poze pentru a le mari!
Imagine Imagine Imagine Imagine
Ultima oară modificat Dum Noi 06, 2016 6:49 pm de către yo3fhm, modificat 1 dată în total.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Drumul Taberei

Mesajde YO8TK » Dum Noi 06, 2016 6:48 pm

Buna Cezar,

Frumoasa initiativa ta. Felicitari!!
La Campulung Moldovenesc in fiecare seara de marti ,a saptamanii, ne intalnim radioamatorii din oras si nu numai.De vre-o doi ani am inceput si dureaza si acum.
Sper sa reusesti.

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Drumul Taberei

Mesajde yo3fhm » Dum Noi 06, 2016 7:02 pm

Salut Silviu,
Multumesc pentru urare! Felicitari pentru reusita voastra, e frumos cand se aduna colegii de hobby. Cred ca daca i-as putea reuni pe toti radioamatorii din cartier, s-ar pune de o petrecere campeneasca stil filed-day, ceva de numa'-numa' :lol:
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Radioamatori din Drumul Taberei

Mesajde yo3gfh » Dum Noi 06, 2016 8:48 pm

Cezar, nu mai pune tata poze cu antene, ca le pun vecinii gand rau :lol: :lol: :lol:

Mai poti adauga in lista si pe YO3INW (il aud des lucrand QRP).

73!

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Drumul Taberei

Mesajde yo3jx » Lun Noi 07, 2016 8:20 am

Daca tot se profileaza un organizator, sa ne ia de suflet si pe noi, cei din militari. Initiativa mea de acum cativa ani cu "joixul" (de joi, la Cora) fiind torpilata sistematic, am putea trece "sina" la taberisti. As spune ca YO3XL nu a fost trecut in lista de taberisti, nu am fost la qth-ul sau dar am inteles ca ar fi pe undeva la blocurile inalte de la capatul Ghencea al liniei de tramvai 41. Succes!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Radioamatori din Drumul Taberei

Mesajde yo3gh » Lun Noi 07, 2016 10:48 am

Buna Cezar , frumoasa initiativa , iti mai dau si eu niste date ptr istorie . Un prieten bun al lui nea Misu ( YO3CV ) a fost si YO3DI ( Ducu ) care statea in Dr Taberei , la Orizont ( Bloc B3 ) . In acelasi bloc am stat si eu ( YO3GH ) cu el , din 1959/60 pana in 1987/88 , dar la alta scara.( apoi m-am mutat ). Imi amintesc cu placere de intalnirile noastre in zona , 2 buni prieteni, din pacate disparuti dintre noi. Ducu lucra cu un UW3DI si era f mandru de constructie. Eu aveam un A412, Nea Misu YO3CV era la alta liga :) , lucra cu ceva industrial deja. Si imi amintesc si cu multa placere de fostul meu profesor de fizica din Liceul 33 ( azi se numeste G Moisil ) din Dr Taberei , de care ai amintit deja, YO3ATI (Angelescu Iulian),
73s de YO3GH

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Drumul Taberei

Mesajde YO3IMW » Lun Noi 07, 2016 2:38 pm

Si eu tot in Dr Taberei locuiesc , zona 1Mai , fosta Compozitorilor ...
Mai precis :
Longitude : 26.04282 E (26° 2' 34'' E)
Latitude : 44.42036 N (44° 25' 13'' N)
QTH locator : KN34AK
Cu respect , Victor
73 de YO3IMW Victor

YO3FVS
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 10:51 am
Contact:

Re: Radioamatori din Drumul Taberei

Mesajde YO3FVS » Lun Noi 07, 2016 5:38 pm

Salut ,si eu tot in Drumul Taberei locuiesc,tot pe 1 Mai ,fosta Compozitorilor,in acelasi bloc in care a locuit si nea Vasile Ilias YO3CR. 73 ! Dan yo3fvs

yo8cev
Mesaje: 22
Membru din: Vin Ian 21, 2011 6:40 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Drumul Taberei

Mesajde yo8cev » Lun Noi 07, 2016 6:58 pm

Mai stie cineva de YO3CG ?tot din Drumul Taberei.....

yo9hrb
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 21, 2010 8:46 am
Contact:

Re: Radioamatori din Drumul Taberei

Mesajde yo9hrb » Lun Noi 07, 2016 7:28 pm

Ce inghesuiala in Drumul Taberei!
Mai ca-mi vine sa ma mut si eu acolo, dar tare mi-e teama ca nu mai am loc de antene :D
O seara buna tuturor, din Drumul Taberei sau din alte parti.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori