ANCOM plan de actiuni 2017

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde YO4BKM » Lun Ian 02, 2017 5:17 pm

În lipsa unei autorități coordonatoare (chiar și pentru amatori) apar inițiative precum RVSU, bune și chiar lăudabile în esență, dar cu eficiență îndoielnică. Iată câteva motive:
- In situatii de urgenta trebuie sa transmiți orice informatie cât mai repede, folosind echipamentele din dotare, eventual aduse la un anumit numitor comun tehnic și funcțional.
- Pentru a fi eficiente acțiunile în teren trebuie ca oricine care posedă echipament de radioamator să poată funcționa imediat, minutele pot fi foarte importante. Pentru asta se impun instruiri, antrenamente si simulări, la inceput anuntand ce si unde urmeaza sa se desfasoare, apoi declansate prin surprindere ca in cazurile reale.
În pagina RVSU nu am văzut astfel de preocupări și nici cum pot avea acces toți radioamatorii la tehnica pe care o preconizează să o folosească, la urgență nu așetpți să vină unul instruit și cu echipamente specializate pentru că s-a înscris la cine știe ce rețea, la urgență trebuie să poată răspunde orice radioamator care se află la doi pași de locul calamitat. De ce trebuie să funcționeze o altă structură paralelă, tot a radioamatorilor, tot pentru radioamatori, din moment ce avem și așa prea multe (FRR, ARR, SRR), cu protocoale separate cu autoritățile competente și profesioniste? Către cine să se îndrepte radioamatorul? Să se înscrie toți la RSVU? Care să aibe eventual comisii și pentru activitatea de radioamator (construcții, experimente, competiții etc)? Din moment ce sunt radioamatori, trebuie să-i facă cineva și mai radioamatori? Sau radioamatori specializați?
Iată la ce duce lipsa de interes a celei mai extinse organizații a radioamatorilor. RVSU ar fi putut funcționa ca o comisie a celei mai extinse organizații dacă aceasta ar fi avut mai mult decât o firavă apropiere de situațiile de urgență printr-un singur obiectiv plasat la coada altor 11 obiective ale ei în art. 16 din 133 de alte articole. Un coeficient de interes minuscul.
@YO3JW, am citit atent prima ta postare. Își voi dovedi acest lucru acum. Am înțeles bine că FRR are și obiectivul participării la situații de urgență. În ce mod anume, sigur pot afla dacă dau curs invitației tale. Pentru așa ceva te-am rugat să-mi spui ce competențe îmi atribui în această colaborare, trebuie să cunoști mai multe ca mine din moment ce faci o propunere care poate fi luată și în serios, nu este normal să ai idee la ce te înhami? Și, dacă aș accepta, în afară de cunoașterea sferei de competențe, mai mă interesează câteva mici amănunte, în primul rând ce s-a făcut cu formularul meu de înscriere în rețeaua de urgență a FRR (oare să fac cerere să aflu ce este cu el?), câți s-au înscris în rețea și ce program de instruire-specializare trebuie să parcurgem. Ce evenimente trebuie să așteptăm să se precipite? Cine are expertiza să știe „ce și cum”? Că, dacă m-am înscris pe 19 iulie în Rețeaua națională de urgență a FRR (un nume extrem de pretențios, care face să nu mai fie și altă rețea) și ea există, chiar nu este nimeni care să știe „ce și cum” există? Și, dacă nu există, înseamnă că este sublimă, aș putea spune, dar lipsește cu desăvârșire? La ce m-am înscris? La o farsă? Ar trebui să mă consider jignit în bunele mele intenții cu care m-am înscris. Dar nu mă voi supăra atât de tare ca să cad lat, dacă o autoritate guvernamentală (FRR ține de guvern, nu?) își permite să ia în batjocură niște bune intenții pe care de fapt le și solicită, promit că voi cere explicații cu orice ocazie și nu voi permite nimănui să mă oprească. Dacă Rețeaua națională de urgență a FRR nu a arătat până acum că există, îi voi arăta că eu exist. Deci cuget, ca să inveresez o a numită dialectică.
Atașez copie ecran după trimiterea formularului, nu am primit niciun retur.
73!
Fişiere ataşate
Inscriere in reteaua nationala de urgenta.png
Inscriere in reteaua nationala de urgenta.png (175.05 KiB) Vizualizat de 5402 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo5ajr » Lun Ian 02, 2017 5:55 pm

Tavi - extrem de pragmatic si la obiect dar cum se poate ca o sarcina asumata in mod voluntar sa aiba succes intr-o organizatie unde nu domneste reguli bine definite, comunicatii intre membrii si ordine? E totul sortit esecului. Unde sa mai pui ca tocmai in cazuri de dezastre este nevoie de unitate si colaborare? In 1977 dupa ce am vazut ca se intrerupe filmul bulgaresc "Tutunul", am banuit ca e ceva "groasa". Am pus o slanina si paine in servieta si m-am dus la club (YO5KAD) unde apoi am stat peste 2 zile si nopti facand trafic, culegand informatii dar spre dimineata si multe solicitari din strainatate pentru informatii despre familii, rude, prieteni. "Profesionistii" de la atotputernicul Securitate ma sunau din 15 - 20 de minute la telefon ca ce informatii mai am din Tara. Erau insistenti sa aflu ce e cu buricul pamantului in telecomunicatii - statia Cheia. In primele ore dupa cutremur am avut o legatura cu cineva din Drumul Taberei care mi a relatat cam ce a fost in zona lui. Totul am consemnat un registru mare. Nu ne a coordonat nimeni, nu am primit ordine, nu am avut liste cu prioritati etc. dar radioamatorii din Tara au format o retea ad-hoc din dorinta de a fi utili. A fost totul simplu si util, fara complicatii cu digitale si alte complicatii tehnice. Desigur, in zilele nostre de azi tehnologia s-a avansat din 77 dar cu cat mai sofisticat este tehnologia in momente dramatice su cu adrenalina, cu atat mai multe sansa sant de clacare a eficientei chiar daca din cele mai bune intentii. Sunt sigur ca, Doamne fereste intr-un caz real din nou tot asa ar fi reactia radioamatorilor "sportivi sau nesportivi" pentru ca asa dicteaza constiinta si "ham spirit".

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo3hjv » Lun Ian 02, 2017 7:14 pm

Tavi (si nu numai),
Din discutiile avute la DSU (la cel mai inalt nivel), au rezultat cateva principii care vor guverna relatia autoritatilor cu radioamatorii.
Primul, cel mai important, este ca suntem parteneri. Nu exista o relatie de subordonare intre DSU si RVSU.
Al doilea, este ca DSU, ca institutie, trebuie sa colaboreze cu o structura a radioamatorilor. Personalul institutiilor cu atributii in situatii de urgenta nu are timpul necesar si nici aptitudinile necesare pentru monitorizarea diverselor frecvente si mijloace prin care informatia circula in interiorul "retelelor" de radioamatori (mai degraba "grupuri" sau "mese rotunde").
Al treilea, informatia care va fi vehiculata de reteaua radioamatorilor trebuie sa aiba cateva calitati: sa fie verificabila, sa fie "preformatata" sunt doar doua din cele mai importante caracteristici.
Patru: Pentru ca radioamatorii sa poata interactiona cu o structura militarizata ce ne considera "parteneri", trebuie sa parcurga si sa isi insuseasca o serie de materiale de informare cum ar fi, de exemplu, niste regulamente de ordine interioara specifice locului unde isi vor avea statia de lucru. In plus, intra in contact cu anumite informatii considerate "secret de serviciu". Pentru a putea colabora cu Crucea Rosie, care are nevoie sa transmita informatii din gama "datelor personale", trebuie sa parcurga un instructaj specific...
Cinci: Cum ar arata un sir de radioamatori la coada la usa sediul IGSU din Bacau, sa zicem? Prezenta si accesul in unitate se face pe baza unei liste, a unei "acreditari", care atesta ca respectiva persoana este cine spune ca este, ca detine cunostintele necesare si ca, in general, nu este un alt YO3GON care umbla cu sirena pe masina si stetoscop atarnat de gat.
Nu in ultimul rand, este necesara o pregatire prealabila din punct de vedere tehnic, tocmai pentru ca in situatiile de urgenta nu ai timp sa alergi in frecvente dupa cai verzi pe pereti si nici nu ai timp sa rasfoiesti manuale de statii si de utilizare a unor interfete sau TNC-uri; retelele moderne necesita transmiterea de date cu un volum mult mai mare decat se pot transfera prin CW sau voce, plus ca se folosesc chei de autentificare pentru a avea siguranta ca mesajul provine de la sursa declarata.
RVSU, in relatia cu DSU, Crucea Rosie, Salvamont samd are rostul lui, acela de a realiza o retea de back-up pentru a putea prelua acele comunicatii atunci cand reteaua TETRA da rateuri.
Un alt aspect important al relatiei cu DSU este ca vom preinstala echipamente in locatiile in care va fi nevoie sa existe un operator din partea RVSU
Tavi, nu stiu ce ai vazut si ce nu la RVSU... La fel si Petrica, YO9RIJ... Prea multe cuvinte risca sa arunce chestiunea in derizoriu.
Important este pana la urma ce a vazut DSU, IARU Regiunea 1, Microsoft Romania, Banat IT si ANCOM, anume ca RVSU este o "intreprindere" serioasa, care de vreo 5 ani, incet incet a crescut si a demonstrat ca se poate face un voluntariat constant, care include si pregatire teoretica, exercitii si actiuni care chiar au contat la salvarea unor oameni.
RVSU nu este un QTC care are loc intr-o frecventa anumita la ceas de seara ci o retea de radiocomunicatii care se doreste a fi eficace si de incredere in transmiterea de mesaje de care depind vieti.
La fel de bine, RVSU nu este despre o asociatie sau alta ci dimpotriva, despre radioamatori care doresc sa isi "doneze" o parte din timpul lor unui proiect care ajuta comunitatea. La actiunile RVSU participa radioamatori atat membri din celelalte asociatii cat si "neinregimentati". Dorinta de a trage un scuipat sanatos pe acest proiect manifestata de unii si altii pe ici pe colo nu face nici bine si nici cinste celor care practica aceasta activitate.
Se vorbeste de multa vreme pe aceasta tema si, din pacate, lumea are impresia ca problema comunicatiilor de urgenta se poate rezolva compulsiv, printr-un "hei-rup" intr-un weekend.
Gresit, este nevoie de ani, de dedicatie si de un efort constant in pasi marunti ca sa poti atinge acest obiectiv: o retea de urgenta a radioamatorilor, functionala si eficienta!

Sunt multe de spus dar sunt convins ca discutia o va lua pe alaturi, ca in multe situatii cand era vorba despre lucruri serioase insa va ofer spre studiu cazul retelei puse la punct de vecinii nostri din Turcia, adevarat "study-case" pentru organizatiile de radioamatori cu preocupari in acest domeniu: https://goo.gl/D6WdC2

73 de Adrian YO3HJV
www.rvsu.ro
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo3hjv » Lun Ian 02, 2017 7:21 pm

yo5ajr scrie:... "Profesionistii" de la atotputernicul Securitate ma sunau din 15 - 20 de minute la telefon ca ce informatii mai am din Tara. Erau insistenti sa aflu ce e cu buricul pamantului in telecomunicatii - statia Cheia. In primele ore dupa cutremur am avut o legatura cu cineva din Drumul Taberei care mi a relatat cam ce a fost in zona lui. Totul am consemnat un registru mare. Nu ne a coordonat nimeni, nu am primit ordine, nu am avut liste cu prioritati etc. dar radioamatorii din Tara au format o retea ad-hoc din dorinta de a fi utili. A fost totul simplu si util, fara complicatii cu digitale si alte complicatii tehnice. ...


Draga Miki, intre timp a fost "Revolutia" unde se citeau pe la TVR fel si fel de biletele de la "binevoitori" si care vehiculau tot felul de nazbatii. Crezi ca astazi, IGSU deplaseaza o unitate de cautare-salvare undeva fara sa existe certitudinea ca mesajul este autentic? Sau crezi ca Rezervele de Stat trimit doua camioane cu cazarmament pe un camp, ca acolo s-a "spus" ca sunt stranse victime? Si vice-versa, trimit unde trebuie doar bazandu-se pe incredere?
Nu Miki, se folosesc chei de autentificare si chei de trasabilitate a mesajului. Daca nu faci parte dintr-o retea rutinata in folosirea anumitor instrumente de verificare, mesajul ramane la nivel de vorba in eter si atat, oricat de bune ar fi intentiile.
Si este si normal sa fie asa...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde YO6EX » Lun Ian 02, 2017 7:47 pm

In 1977, reteaua de urgenta a radioamatorilor a aparut ad-hoc la cca 30 de minute dupa terminarea cutremurului.
Nu a fost nimic coordonat, ci doar dorinta de a ajuta pe cei in nevoie.
A functionat cateva zile pe banda de 80m in SSB dar si in CW.

Eu aveam la acea data o antena verticala pe 80m si eram auzit bine la distanta.
Am tinut legatura zilnic ore in sir cu 7X0BI / YO8AP (SK).
La acea vreme erau cateva sute de romani care lucrau in Algeria.
Toti voiau sa aiba vesti despre familiile lor, dar reteaua de telefonie in prima zi a fost imposibil de accesat din international.

Am avut norocul cu un prieten de la masa de verificare din Sibiu, cu ajutorul caruia am obtinut mai multe legaturi cu Bucurestiul dar si cu alte orase si au putut afla despre familiile lor.
Reteaua telefonica s-a pus pe picioare destul de repede, dar era foarte aglomerata, asa ca vre-o 3-4 zile mai multi YO au ajutat diversi romani de prin strainatate sa aiba vesti despre familiile lor.
.

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde YO7CKQ » Lun Ian 02, 2017 8:38 pm

Bravo Adrian!

Un comentariu bun chiar foarte bun. Care merită să fie citit cu atenție ca să fie bine înțeles. Diferit față de haaau, haaau-ul obișnuit legat de rețele de urgență. Și de cărămida în piept pentru lucruri mărunte.

Vremea în care salvam Pământul cu Baofengul din balcon, a trecut! Alte vremuri, alte exigențe la care trebuie să ne aliniem........

73 Sorin

P.S. de unde cumpărăm șlapii pentru fotografia de grup?
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo3hjv » Lun Ian 02, 2017 9:32 pm

YO7CKQ scrie:...

P.S. de unde cumpărăm șlapii pentru fotografia de grup?


Sorin, La Multi Ani!

Mi-a luat vreo 30 de secunde sa "percutez". :lol: :lol: :lol:

Vasile (YO6EX), nu contesta nimeni ce s-a intamplat la cutremurul din '77!
Dar, YO8AP e SK iar "masa de verificare" nu mai exista!
Si, repet, RVSU are alt scop si alti "beneficiari" iar situatia este complet diferita si "situatie de urgenta" nu inseamna numai "cutremur"!
Iar RVSU este si ea, tot o retea "ad-hoc" intrucat, datorita standardizarii, unul din obiective este ca fiecare membru poate sa ia locul altuia, indiferent daca este in QTH-ul de baza sau nu.
In alta ordine de idei, poate ar fi bine si sa fie schimbata nitel si raportarea la evenimente; din discutiile purtate cu alti coordonatori de comunicatii de urgenta din alte tari a reiesit ca autoritatile cer, de regula, referinte din ultimii 4-5 ani pentru a observa relevanta actiunilor. Trimiterea in 2016 la cutremurul din 1977 este usor hilara intr-un cadru modern, institutional, cand problemele care se cer a fi depasite sunt total diferite.
Hai sa vedem ce s-a facut ieri si alaltaieri, nu acum 30 de ani!
Tehnologia de atunci era buna pentru "dat de veste" dar acum e nevoie sa transmiti fisiere prin radio!
Astazi exista TETRA, exista STAR (cel putin in Romania), Wimax si 4G si discutam de 'early warning" pe bridge TETRA-DMR!
Rolul radioamatorilor s-a schimbat incet incet de la un fel de "radio-sant" la unul aproape pofesionist. In Turcia, de exemplu, TRAC-ARES a ajuns sa coordoneze activitatea pe ramura de radicomunicatii a tuturor agentiilor care folosesc mijloace de comunicatie la distanta, intrucat a dovedit ca pot face fata in cazul unui eveniment disruptiv major. Dar ei se pregateau de 6 ani pentru asa ceva! 6 ani au construit o retea, facand.
Si-au instruit membrii in utilizarea calculatorului pentru activitati simple cum ar fi redactarea si editarea de tabele si documente, utilizarea modurilor digitale (HW si SW), au parcurs planurile de actiuni de urgenta ale autoritatilor samd.
Primul si cel mai important lucru insa a fost acela ca au avut un nucleu de radioamatori dedicati! Care au abordat participarea la o astfel de retea cu maxima seriozitate! Care nu au dat la o parte "radioamatorul este progresist" din decalog! Nu au ramas ancorati in gloria unor vremuri apuse cand sincrodina "autoconstruita" era reperul maxim al activitatii de radioamatorism!
Radioamatorul RVSU, de regula, se afla in fata unei statii moderne de radioamator, care nu are secrete pentru el si pe care o poate exploata la maxim dar se poate afla si in fata unei statii HARRIS sau RACAL cu care trebuie sa se familiarizeze in cateva minute! Si care, culmea tupeului, nu are nici manipulator si nici microfon ci doar MODEM!

Ca sa venim pe subiect, evident ca ANCOM a "aplecat urechea" la argumentele prezentate in propunerea de modificare a Regulamentului transmisa in perioada de consultare publica; pentru cine nu cunoaste, exista deja reglementata activitatea in situatii de urgenta in prezent si era cat pe ce sa fie omisa in versiunea "simplificata".

http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=1104

Dimpotriva, acest capitol, esential in activitatea radioamatorilor - practic singurul domeniu in care radioamatorii au sansa de a-si demonstra utilitatea sociala - trebuie reluat, disecat si modernizat. Si nu e nimic greu si dificil, nu noi am inventat roata, sunt o multime de alte tari in care reglementarea este mult mai precisa pentru ca vine din practica, la fel ca si modificarile propuse de noi si care au fost absolut minimaliste.

Imi cer scuze daca am deraiat si promit ca nu se va mai repeta, dar am vazut ca a fost facuta o trimitere la RVSU si am simtit necesar sa intru in aceasta discutie. ;)

O seara buna si 73 de la Adrian YO3HJV
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo9yul » Lun Ian 02, 2017 10:13 pm

Cred totusi ca in privinta retelei de urgenta ar fi viabil o retea gen ROLINK cu modul transportabil (UHF/VHF), cu statii HF si cu capabilitati de transmitere date (si criptare pentru autentificarea de care spunea Adrian mai sus). Gen punct de comanda instalat in cort, cu materialele transportate in cutii trasit case, grup electrogen pentru alimentare, masina de teren, remorca si catarge mobile pentru antene...hai ca nu sunt pretentios. :)
In privinta statiior radio Harris, nu stiu cine o sa ne lase sa ne apropiem de ele.
L.E. Si interconectarile la retelele guvermanentale, care nu se fac usor si pe ochi frumosi.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo3hjv » Lun Ian 02, 2017 10:53 pm

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (68.7 KiB) Vizualizat de 5125 ori


Iulian, nu intru in detalii dar iti atasez o imagine cu cele doua fisiere xls transmise spre tine, via Winlink.
Lista NTS este un fisier tipic. Celalalt e de umplutura.

5 minute. E ok daca nu ai retea disponibila?

73 de Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: ANCOM plan de actiuni 2017

Mesajde yo9yul » Lun Ian 02, 2017 11:12 pm

Faina solutia pe winlink cu peer to peer, am lucrat o vreme cu el, dar e dezarmanta viteza, daca nu ai alte variante de comunicare e ok de verificat mailul.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori