Radio Garden: ascultati pe tot globul!

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Radio Garden: ascultati pe tot globul!

Mesajde yo3fhm » Sâm Ian 07, 2017 4:47 pm

Surpriza!
Imagine

RadioGarden este o excelenta si spectaculoasa aplicatie Web (rulabila atat pe PC cat si pe dispozitive mobile) care va permite sa rotiti globul pamantesc si sa selectati posturi de radio (FM si AM) din toata lumea (punctele verzi). Acolo unde exista mai multe, se creaza o lista de selectie.

Veti trai aproximativ aceasi senzatie cu plimbarea pe scala iluminata de becuri a vechilor aparate de radio, cand pierdeam nopti intregi pentru a receptiona muzica si diverse emisiuni de la tot felul de posturi radio...
Pentru accesarea aplicatiei, click pe imaginea de mai sus sau pe link-ul urmator:      
http://radio.garden/live/

BONUS:
Pentru a recunoaste o melodie, puteti folosi SHAZAM (PC si telefon).

HINT: pentru detalii despre RadioGarden, faceti click pe icon-ul "I" din partea stanga.
E interesant si va reproduc cateva randuri :
Radio Garden incorporates results from the international research project Transnational Radio Encounters directed by Golo Föllmer at Martin-Luther University Halle, in co-operation with the Universities of Copenhagen and Aarhus in Denmark, London Metropolitan and the University of Sunderland in the UK, and Utrecht University in the Netherlands. The project was funded by HERA (Humanities in the European Research Area) from 2013-2016.

Auditie placuta!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Radio Garden: ascultati pe tot globul!

Mesajde yo8rhm » Sâm Ian 07, 2017 6:07 pm

Interesant. Multumesc pentru pont. :)

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Radio Garden: ascultati pe tot globul!

Mesajde YO8SSB » Sâm Ian 07, 2017 7:22 pm

Super tare aplicatia si bine realizata!
Multumesc de pont ( vb lui YO8RHM - Mugurel).

73 de YO8SSB!

YO3DIU
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 02, 2012 9:01 pm
Contact:

Re: Radio Garden: ascultati pe tot globul!

Mesajde YO3DIU » Sâm Ian 07, 2017 11:17 pm

M-am jucat si eu acum vreo 2 luni si e o jucarie, iti face link la radiourile care au stream pe net, iar unele mai exotice sunt niste simple inregistrari.
E de fun, nu e legat nicaieri la vreun receptor de radio.
Numai bine
Marian

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Radio Garden: ascultati pe tot globul!

Mesajde yo3fhm » Dum Ian 08, 2017 9:46 am

YO3DIU scrie:E de fun, nu e legat nicaieri la vreun receptor de radio.

Sa fii sanatos!
A spus cineva ca te conectezi la vreun radio fizic (de tip SDR sau altfel) ?!
Se leaga...direct la fluxurile online emise de fiecare post de radio existent in baza lor de date.
De aia am postat invitatia de a citi sectiunea "Info" (butonelul ala mic rotund, cu "i" in mijloc):
Imagine
...unde scrie foarte clar (alb pe albastru) ca foloseste fluxuri MP3:
Imagine
Tu poate ca ai nimerit din greseala in afara sectiunii "Live", unde intr-adevar exista si inregistrari.

Munca celor care au realizat RadioGarden mi se pare foarte serioasa si cred ca merita toata aprecierea. Se vede clar ce au mentionat in zona de final (Credits):
Imagine

E un proiect foarte interesant si instructiv, la care au lucrat multi. In primul rand, e o baza de date foarte bine organizata care ofera o privire generala asupra zonei de broadcast global la ora actuala, iar in al doilea rand, ofera utilizatorilor scurtarea enorma a timpului de cautare pentru un flux media. In mod normal, cautai pe Internet in diverse baze de date, faceai mai multe click-uri, etc. Acum, rotesti globul, te duci in Honolulu si faci doar un click - si asculti. Ce poate fi mai comod ?! In plus, e si de efect, seamana cu o scala de acord modernizata !
Crezi ca e putin sa ai suportul celor de la Cesium sau ArcGis ?
Ultima oară modificat Dum Ian 08, 2017 9:59 am de către yo3fhm, modificat de 4 ori în total.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Radio Garden: ascultati pe tot globul!

Mesajde YO9CHO » Dum Ian 08, 2017 9:54 am

Si eu il am pe desktop de ceva vreme, gratie lui Cezar (multumesc!). Am verificat steam-erele di Auckland si sunt in timp real, nu inregistrate.
"E de fun, nu e legat nicaieri la vreun receptor de radio." Normal, sunt posturi comerciale si utilizatorul obisnuit nu simte nevoia unui receptor radio, care poate printre altele sa fie si perturbat.
Informatia mi s-a parut suficient de interesanta ca sa o utilizez deja zilnic la job.
73!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori