Furt?

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Furt?

Mesajde yo3ggx » Sâm Feb 18, 2017 11:47 am

Buna tuturor.

As avea nevoie de un sfat avizat.
Azi am primit un e-mail de la o persoana din US care se plangea de un modul CAT Bluetooth pe care l-ar fi achizitionat de pe eBay de la mine. Nu am comercializat niciodata nimic pe eBay, cu atat mai putin module Bluetooth si de aceea am devenit curios. Dupa o scurta cautare am dat peste urmatoarele listinguri:
http://www.ebay.com/itm/FT-8x7-Bluetooth-CAT-interface-Adapter-Yaesu-FT-817-FT-857-FT-897-FT-100D-CT-62-/201620913170?hash=item2ef18afc12:g:e10AAOSw9NdXqegq

http://www.ebay.com/itm/FT-8x7-Bluetooth-CAT-interface-on-Mic-jack-Adapter-Yaesu-FT-857-FT-897-CT-62-/201822047760?hash=item2efd880e10:g:a4wAAOSwdGFYpl9T

http://www.ebay.com/itm/FT-817-Bluetooth-CAT-Adapter-Yaesu-CT-62-/201644372266?hash=item2ef2f0f12a:g:AIkAAOSwojRYSfyB

Acest vanzator se foloseste fara nici un drept de aplicatia mea Android Pocket RxTx pentru a-si promova produse. Posteaza linkuri catre pagina mea de web si catre Play Store, cu date de contact si cu extrase de documentatie.
https://sites.google.com/site/kc8ufv/bluetooth-adapter-instructions/FT-817%20and%20FT-8x7%20Bluetooth%20adapter%20instructions.pdf?attredirects=0

Nu mai vorbesc de faptul ca ideea modulelor este izbitor de asemanatoare cu ce am publicat eu acum cativa ani:
https://www.yo3ggx.ro/btcat/FT8x7_DIY_Bluetootth_CAT_interface_v1.pdf

Este vorba de un vanzator din US, nu din China.
Cum ar fi cel mai bine sa procedez intr-o astfel de situatie?

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Furt?

Mesajde yo4lhr » Sâm Feb 18, 2017 12:45 pm

Daca cumpărătorul este tot din US, trebuia să-și dea seama ca produsul a venit tot de acolo, deci nu acea cum să-l vinzi tu. Faptul ca vânzătorul postează la tine este de competenta lui Google. De, riscul meseriei ...

Părerea mea, dom'le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Furt?

Mesajde YO9CHO » Sâm Feb 18, 2017 12:50 pm

Salut Dane, inteleg ca astepti o parere avizata. Evident nu de la mine va veni, iti trebuie un jurist probabil. Am vazut postarea ta si de curiozitate am urmarit link-urile. Ceea ce iti spun este o parere personala asupra subiectului.
Vanzatorul din US, posteaza:
Android users can use Pocket RXTX, or 817 Companion available from the Play Store. Please note that there appear to be compatibility issues with the Play Store version of these apps on Android 6.0+. A beta version of Pocket RxTx compatible with Android 6+ is available from the author's website. You'll need at least 0.9.0-16 for those versions of Android. It appears the author of 817 Companion has abandoned the software, and will not release further updates.

Sunt link-uri, asa cum spui spre aplicatia ta. Acum, mergand la aplicatie, nu am vazut, nici o interdictie de utilizare sau pret...Cred ca aici ar trebui sa specifici exact ce vrei tu de la potentialul utilizator al softului tau. Nu stiu daca exista un info referitor la copyright.
Referitor la ce vinde, nu reiese ca a copiat hardware-ul de la tine.
Omul are un feedback foarte bun (pozitiv 100%). Nimic de reprosat pana aici.
Faptul ca ai fost abordat de unul din cumparatorii lui, cred ca este o eroare a celui care ti-a scris si caruia poti sa ii raspunzi ca nu ai nici o treaba cu produsul propus spre vanzare. De asemenea, daca te supara prezentarea linkurilor de catre vanzatorul hardware-ului, ar trebui sa ii scri sa faca precizare de rigoare in siteul lui sau sa stearga link-urile. Banuiesc ca, daca vanzatorul nu "intelege" ce ii vei solicita, poti sa te adresezi direct ebay cu solicitarea ta. Sunt convins insa ca vanzatorul este intelegator. Se pare ca din afacerea asta traieste, avand in vedere ca nu are decat acest tip de produs la vedere.
Oricum, trebuie sa lamuresti pozitia ta in fata vanzatorului si cumparatorului, nu uita insa ca daca informatiile tale se gasesc in domeniul public , fara conditii de utilizare, nu poti face nimic.
Succes si sper sa ai si un sau mai multe sfaturi avizate.

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Furt?

Mesajde YO5PQQ » Sâm Feb 18, 2017 1:23 pm

Dacă eu pun la vânzare un trx hf și scriu că merge să fie folosit cu n1mm și dau un link către n1mm software cum se cheamă gigelul care se leagă de N1MM că nu merge trx-ul "vândut de el"?
Dacă N1MM îmi scrie mail mie - sau mai rău, producătorului trx-ului - că sunt(em) de vină la tărășenia asta, cum reacționez?
Un răspuns normal către petent ar fi ceva de genul "not in log.73" :ugeek:
cei 2 cenți ai mei: furtul nu există. dacă vânzătorul scria "my website" În loc de "author's website", mai aveam ce să comentăm.
PS: ebay nu va sta de vorbă cu tine. de fapt, mult succes în contactarea lor directă - pe email de exemplu.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Furt?

Mesajde yo3ggx » Sâm Feb 18, 2017 1:50 pm

Buna Florentin,
YO9CHO scrie:Acum, mergand la aplicatie, nu am vazut, nici o interdictie de utilizare sau pret...Cred ca aici ar trebui sa specifici exact ce vrei tu de la potentialul utilizator al softului tau.

Software-ul este disponibil gratuit, atat in Play Store cat si la mine pe site.
Nu stiu daca exista un info referitor la copyright.

Nu exista, dar cred ca o sa pun unul cat de curand.
Referitor la ce vinde, nu reiese ca a copiat hardware-ul de la tine.

Am zis doar ca este coincidenta prea mare intre:
Imagine
si
Imagine

Omul are un feedback foarte bun (pozitiv 100%). Nimic de reprosat pana aici.

Ne am contestat asta.
Faptul ca ai fost abordat de unul din cumparatorii lui, cred ca este o eroare a celui care ti-a scris si caruia poti sa ii raspunzi ca nu ai nici o treaba cu produsul propus spre vanzare.

I-am scris deja dar nu am primit inca un raspuns.
De asemenea, daca te supara prezentarea linkurilor de catre vanzatorul hardware-ului, ar trebui sa ii scri sa faca precizare de rigoare in siteul lui sau sa stearga link-urile. Banuiesc ca, daca vanzatorul nu "intelege" ce ii vei solicita, poti sa te adresezi direct ebay cu solicitarea ta. Sunt convins insa ca vanzatorul este intelegator.

I-am scris si vanzatorului, sa vedem ce raspunde.
Se pare ca din afacerea asta traieste, avand in vedere ca nu are decat acest tip de produs la vedere.

Ma intreb daca ar fi vandut la fel de multe fara a specifica faptul ca functioneaza cu aplicatia mea. Nu vad nici un link catre HRD sau multe alte aplicatii PC care si ele pot utiliza acest modul, dar care nu beneficiaza de un mare avantaj folosind o conexiune Bluetooth.
...nu uita insa ca daca informatiile tale se gasesc in domeniul public , fara conditii de utilizare, nu poti face nimic.

Asa e...

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Furt?

Mesajde yo3ggx » Sâm Feb 18, 2017 1:53 pm

yo4lhr scrie:Daca cumpărătorul este tot din US, trebuia să-și dea seama ca produsul a venit tot de acolo, deci nu acea cum să-l vinzi tu.
Părerea mea, dom'le

Asta din pacate nu e o regula respectata pe eBay. Am cumparat de multe ori de la vanzatori care spuneau ca expediaza din Germania si am constatat ulterior ca produsele veneau din Hong Kong.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Furt?

Mesajde yo3ggx » Sâm Feb 18, 2017 2:00 pm

YO5PQQ scrie:Dacă eu pun la vânzare un trx hf și scriu că merge să fie folosit cu n1mm și dau un link către n1mm software cum se cheamă gigelul care se leagă de N1MM că nu merge trx-ul "vândut de el"?
Dacă N1MM îmi scrie mail mie - sau mai rău, producătorului trx-ului - că sunt(em) de vină la tărășenia asta, cum reacționez?
Un răspuns normal către petent ar fi ceva de genul "not in log.73" :ugeek:

Hmm...
PS: ebay nu va sta de vorbă cu tine. de fapt, mult succes în contactarea lor directă - pe email de exemplu.

De unde ai tras concluzia asta? Intr-un caz similar cu un vanzator din China au fost foarte cooperanti si i-au cerut vanzatorului sa elimine orice referire la aplicatia mea.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Furt?

Mesajde yo3ggx » Sâm Feb 18, 2017 2:04 pm

Ca un comentariu, mi s-a cerut de mai multe ori permisiunea sa fie prezentat un link catre site-ul meu sau bucati din documentatie in cadrul unor reviste de specialitate si de fiecare data le-am permis. Ce m-a deranjat acum a fost faptul ca nu m-a intrebat inainte. Poate cu o formulare diferita a anuntului as fi fost de acord.

Toate cele bune,
Dan

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Furt?

Mesajde YO5PQQ » Sâm Feb 18, 2017 2:22 pm

am tras concluzia asta strict de pe urma diferitelor probleme pe care le-am avut cu vânzători pe ebay și după ce am observat că ebay face orice să nu-ți dea ocazia să deschizi o conversație directă cu ei ci doar să completezi formulare și bife. deși mereu au fost legitime, uneori problemele raportate au fost foarte dificil de încadrat într-una din spețele de reclamații găsibile pe ebay. per ansamblu, serviciile lor mi se par orientate către vânzător, de la care iau bani, dar îi și jupoaie, iar de cumpărător se ascund în spatele unei politici de money back (și uneori returul durează săptămâni, chiar dacă tu ai plătit instant, cu tot cu taxe de transfer)

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Furt?

Mesajde yo2msb » Sâm Feb 18, 2017 8:34 pm

YO5PQQ scrie: per ansamblu, serviciile lor mi se par orientate către vânzător, de la care iau bani, dar îi și jupoaie, iar de cumpărător se ascund în spatele unei politici de money back (și uneori returul durează săptămâni, chiar dacă tu ai plătit instant, cu tot cu taxe de transfer)

TOTAL de acord! Am cam aceleasi experiente de cacao cu eBay-ul.
Suplimentar, daca te pune sfantu' sa folosesti PayPal, te manipuleaza cu o tona de reclama ca serviciul lor este complet gratuit, ca nu exista comisioane sau orice fel de alte taxe pentru cumparator. Iar apoi te trezesti fraierit cu cca. 7...10% din valoarea produsului + transport din cauza cursului de schimb foarte mare pe care ei il folosesc. Daca ii intrebi de sanatate pe subiectul asta, iti raspund ca este dreptul lor sa isi stabileasca un curs de schimb acoperitor pentru orice posibila variatie a ratei de schimb. No shit! :evil:
Eh... noroc ca romanul e inventiv, s-au gasit solutii la orice... 8-)
Sorry pentru off-topic, dar cumparatorul roman trebuie sa fie informat si sa stie toate aceste lucruri inainte sa fie luat de gasca de catre smecherii astia.
crocodil de munte


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori