CV bloc UUS Rossini/Oberon

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

CV bloc UUS Rossini/Oberon

Mesajde yo3fhm » Dum Feb 26, 2017 9:02 pm

Salutare tuturor,
Ma intereseaza sa stiu cum arata condensatoarele variabile din blocul de UUS al radioreceptoarelor Rossini si Oberon. Pana acum, nu m-am intalnit cu receptorul Rossini. Oberon am depanat doua bucati, dar nu a fost nevoie sa intervin in blocul UUS decat pentru a schimba ECC85-ul, asadar nu stiu cum arata variabilul.

In cazul in care cineva dispune cumva de niste poze sau poate niste blocuri UUS desfacute de la care ati putea sa-mi trimiteti niste poze ale CV-ului, v-as ramane indatorat ! Si de asemenea, desi nu am neaparat nevoie, in cazul in care vreti sa disponibilizati variabilul respectiv, sunt interesat sa discutam modalitatea prin care as putea intra in posesia lui.

O saptamana usoara si toate cele bune,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: CV bloc UUS Rossini/Oberon

Mesajde yo3gh » Lun Feb 27, 2017 1:01 pm

Buna Cezar , pune o intrebare la http://proradioantic.ro/?x=anunturi&vie ... p=2&pag=27
sau intreba-l si pe Visky Francisc , YO2MHF , sigur gaseste unul sa ii faca o poza in interior.

Eu am o poza mai veche, este un bloc UKW din Oberon , acelasi cu cel din Capri, Antonio , Rossini... erau la fel toate blocurile UKW in vechiul RDG :)
Numai bine,
Dan
Fişiere ataşate
oberon.JPG
oberon.JPG (76.7 KiB) Vizualizat de 3980 ori

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: CV bloc UUS Rossini/Oberon

Mesajde yo3fhm » Mar Feb 28, 2017 10:25 pm

@Florentin: Multumesc frumos pentru bunele intentii !
@YO3GH: Si tie iti multumesc pentru stradanie!

Pana la urma, "enigma" a fost rezolvata de Rareș (YO3GHM), care a gasit ca sursa de inspiratie... Ebay.de (ca de! - Rossini tot de la nemti este, nu?). Am redus pozele si iata cum arata in interior, pentru cei care ar mai putea fi curiosi:

Imagine

Imagine

Imagine

Imaginile mi-au fost de folos, multam mult, Rares!
De notat ca CV-ul respectiv (conform schemei, 2x14pF) seamana foarte bine cu cel de la radioreceptoarele Stassfurt, cu singura diferenta ca este mai mic ca dimensiuni (cel de la Stassfurt avea in comun atat sectiunile pentru UL, UM si US, cat si cele pentru UUS).
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: CV bloc UUS Rossini/Oberon

Mesajde yo3gh » Mie Mar 01, 2017 2:50 pm

Acesta s-ar putea sa fie de la Rossini 6002 ,... , in Oberon eu am gasit asa cum era cel din poza mea :) ..sunt variante constructive mecanice asemanatoare dar in jurul aceleasi scheme electrice cu ECC 85 , schema aratata de Florentin ... 2x14 pF . Bafta !

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: CV bloc UUS Rossini/Oberon

Mesajde yo3cen » Dum Mar 05, 2017 2:22 am

Cezar

Am cautat prin cutiile mele cu maimute si l-am gasit.
Imi aminteam ca am cumparat un CV nou (verde) de Oberon cu ceva zeci de ani in urma de la fostul magazin Electrotehnica de langa Piata Romana.

Daca iti este de folos, il ofer gratis.
Tel 0722 383 021

73 de 3CEN

CAM00865.jpg
CAM00865.jpg (473.99 KiB) Vizualizat de 3635 ori
Fişiere ataşate
CAM00875.jpg
CAM00875.jpg (335.99 KiB) Vizualizat de 3627 ori


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori