la ce-s bune categoriile YO?

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

la ce-s bune categoriile YO?

Mesajde YO5PQQ » Joi Apr 13, 2017 7:50 pm

Am următoarea întrebare la domniile voastre:
La ce folosesc clasele de autorizații/certificate din regulamentul serviciului de radioamator din România?

Vă invit să accesați următoarea filmare pe youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=wSOXheYTs5M

Pentru cei care se plictisesc, derulați filmarea la 6:10 .

Dacă trimit întrebarea la Dl Chertic (cristian.chertic@ancom.org.ro) de la Direcția Iași, oare ce răspuns să mă aștept să primesc?
Fişiere ataşate
yo4rov - qro cat3. png.png
yo4rov - qro cat3. png.png (131.83 KiB) Vizualizat de 5645 ori

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: la ce-s bune categoriile YO?

Mesajde yo8rqp » Joi Apr 13, 2017 9:55 pm

Apare și indicativul meu în tabel.Astfel,vede lumea ce clasă de autorizare am și eu când îmi expiră autorizația.
Mulțumesc, Sorin!

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: la ce-s bune categoriile YO?

Mesajde YO8TK » Vin Apr 14, 2017 8:08 am

Am urmarit cu atentie filmuletul din link dar nu am observat mare lucru.
In afara de faptul ca e un nivel audio al inregistrarii cam mic,nu observ nici o legatura cu intrebarea expusa discutiei.
Pana la urma care-i sensul intrebarii?
Ce amestec are D-nul Chertic in aceasta cauza?
Poate ne dai cateva elemente ajutatoare.

73!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo4cvt
Mesaje: 18
Membru din: Dum Dec 19, 2010 4:16 pm
Contact:

Re: la ce-s bune categoriile YO?

Mesajde yo4cvt » Vin Apr 14, 2017 8:34 am

Am vazut postarea de aseara si am ezitat daca sa intervin sau nu.Pana la urma ce te-a deranjat? Esti asa de curat sa arunci primul piatra?Am vazut pe QRZ.com diplomele tale.Probabil cu qrp si cu antena din pod le-ai obtinut.Haideti sa fim un pic mai buni,sa nu ne haituim uni pe alti.Pana la urma ne cheltuim timpul si banii pentru o pasiune.Indiferent de alte postari nu am sa mai intervin.Eu va doresc , tuturor radioamatorilo,sarbatori fericite,multa sanatate si pretuiti ce aveti acum cand sunteti sanatosi.

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: la ce-s bune categoriile YO?

Mesajde yo8rqp » Vin Apr 14, 2017 12:24 pm

Sorine, eu nu am vrut să răspund, văd că au făcut-o alții. Ce am scris mai sus a fost o ironie. Același punct de vedere îl am și eu.
Pe lângă faptul că sunetul înregistrării nu este edificator, nu cred că este cineva nimerit "să arunce piatra", cum spune și 4CVT.
Sarbatori Luminate și tihnite tuturor!

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: la ce-s bune categoriile YO?

Mesajde yo7fb » Vin Apr 14, 2017 5:00 pm

cel mai ingrijit animal la romani ?
capra vecinului.

fiind vinerea mare nu dezvolt.

YO3DP
Mesaje: 11
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:56 pm
Contact:

Re: la ce-s bune categoriile YO?

Mesajde YO3DP » Vin Apr 14, 2017 5:44 pm

Eu eram deja plictisit și am trecut direct la minutul de maximă importanță.

M-aș încumeta (și) eu să estimez cam ce răspuns iți va da Dl. Chertic (dacă am reținut bine numele!).

1.-
In cazul cel mai favorabil pentru tine... te va anunța printr-un e-mail că atitudinea pe care ai afișat-o este de un înalt civism, etc!

Soarta iepurasului care folosea un întăritor de antenă... nu prezintă importanță.

2.-
Există și probabilitatea (riscul, pentru tine) ca Dl. Chertic să mediteze mai mult asupra situației și să ajungă la concluzia că țuica poate da curaj, în anumite situații.
Vreau să zic că va rămîne cu impresia că dupa ce unii românași beau cîteva păhărele de țuică, se uită în oglindă și văd un Bau-Bau! (unul mic, măcar!).

Dar... Dl. Chertic (la experiența sa!) știe că efectul a cîtorva păhărele nu ține mult... astfel că va ignora problema în prima fază, apoi va aștepta să vadă dacă situația se agravează.
De aici încolo depinde (iar) numai de tine (să ne ții la curent!).

Stefan - YO3DP

P.S. -
N-am pretenția, ca un băiat modest ce mă aflu, că am tratat (sau că aș putea trata) problema (Dlui Chertic) într-o manieră exhaustivă.
Dar eu, dacă aș avea ghinionul să fiu în locul Dlui Chertic, cam așa aș trata problema!
In ceea ce te privește, dacă primești un răspuns de la Dl. Chertic, să te uiți repede în oglindă și... să ne spui dacă erai îmbujorat!
Aceasta este credința mea!

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: la ce-s bune categoriile YO?

Mesajde YO5PQQ » Vin Apr 14, 2017 8:15 pm

la mine se aude FB, folosesc căști la calculator.
în filmare se constată că un ham din YO, posesor al cat. III, recunoaște voluntar că lucrează QRO cu "corectorul de propagare" din dotare. se vede pe semnal că nu e vorba de un trx QRP care are nevoie de un amplificator ca să ajungă la 100W, ic751a are deja 100W.
înțeleg că este vorba de o încălcare flagrantă a regulamentului și care este făcută publică, cu titlu de laudă.
după 2000 de ani, oamenii tot pe barabbas îl aleg. oarecum nu mă miră, atâta vreme cât pe-aici s-au mai bătut unii cu bordura în pept că nu le-ajunge postul trafo și puterea instalată pe trifazic, cu cât le consumă OM-ul legat în 3P. alții, când sunt prinși cu mâța-n sac, primesc mulțumiri și premii de fair-play.
urmează să începem să lucrăm în 80m și nu numai, cu indicative cu 233 și suntem în regulă. sau să-nțeleg că "dacă toți fură, e ok să fur și eu, nu?" cu logica asta suntem unde suntem, după 28 de ani?!
și revenind la "eu"... nu am făcut niciodată până acum vreo legătură cu mai mult de 100W, cât îmi permite licența. dacă vreau putere mai mare, mă duc la examen și după ce promovez, folosesc final.
faptul că sunt bănuit că am strâns în 4 ani colecția de entități (deloc mică) cu putere ilegală, pentru mine reprezintă o onoare și mai mare. de fapt, primele vreo 150 sunt făcute chiar cu antenele din pod (dipol 2x20m și un G5RV home made, vai de el, sub șarpantă de 4m). nu am vreun amplificator în shack. accept oricând control în shack din partea oricui!
nu am lucrat pe alte indicative în fals, concursuri sau dxpediții, așa cum se practică. și nici alții nu au lucrat pentru mine! mare fraier, nu?
am pretenția că mă încadrez în litera regulamentului, iar pentru cei din exemplele de mai sus și pentru susținătorii lor mai am o întrebare: în SUA tot așa vă ține instalația să procedați?
s-ar putea ca regulatorul în comunicații YO să ignore o astfel de plângere. nu m-ar mira nici asta. iar asta ar dovedi încă o dată putregaiul de pe aste meleaguri. atâta vreme cât în fruntea țării, în toate sectoarele, România e reprezentată de condamnați sau de urmăriți penal, ce mai contează un 3-4 KW în plus la licența minimă?
deci revin la întrebarea inițială: dacă fiecare lucrează cu ce putere vrea, făcând abstracție de clasele de autorizare și restul corului îi ține isonul, la ce mai folosesc aceste clase?

PS: numele funcționarului ANCOM Iași l-am luat din lista de sesiuni ordinare programate și este prima dată când am vreo tangență cu această persoană sau cu instituția regională Iași. iar celor care au impresia că aș avea vreo înclinație către alcool, le spun că nu mă cunosc.
YO3DP scrie:Dar... Dl. Chertic (la experiența sa!) știe că efectul a cîtorva păhărele nu ține mult

...să-nțeleg că-l cunoașteți pe acest domn... că ar avea experiență cu paharele? eu nu-mi permit astfel de aprecieri.
aștept alte argumente interesante, sub formă de atac la persoană... de ce nu eterna "cerneală udă de pe autorizație"?! :lol:


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori