Pe urmele lui YO3DKM (Andrian Nicolae)

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Pe urmele lui YO3DKM (Andrian Nicolae)

Mesajde yo3fhm » Sâm Mai 27, 2017 11:38 am

Buna dimineata!

Mai stie cineva ceva despre YO3DKM ?
Sunt convins ca cei mai multi dintre radioamatorii si electronistii mai vechi, au auzit de YO3DKM si de asemenea, i-au vazut schemele si articolele aparute in revista si almanahurile "Tehnium" .
Se semna cu numele Andrian Nicolae, dar in unele situatii a aparut doar "Adrian". Nu am aflat care era prenumele corect! Schemele concepute de colegul nostru au fost caracterizate de anumite trasaturi care le facea sa iasa din zona de clasic de la A la Z. Unii au incercat receptoarele lui cu conversie directa, altii isi amintesc de transceiverul DKM-302.

Mi-ar fi placut sa pot sta un pic de vorba cu autorul, referitor la anumite particularitati din schemele acestuia, modul in care le-a gandit si rezolvat. Din pacate, din anumite surse am inteles ca a parasit Romania, dar informatia nu e 100% sigura. Am cautat pe Internet ceva informatii despre dumnealui, dar rezultatele sunt foarte putine si neconcludente. Nu sunt foarte sigur, dar cred ca dupa 1989, n-a mai publicat nimic.

As vrea sa ii rog pe toti cei care detin vreo informatie referitoare la colegul nostru, sa o posteze - sau daca vor considera ca nu e oportun sa o faca, atunci ii rog sa imi trimita un email la <radioclub3kxl@gmail.com> sau un PM pe forum.

Multumesc!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Pe urmele lui YO3DKM (Andrian Nicolae)

Mesajde yo8rqp » Sâm Mai 27, 2017 9:17 pm

Eram fascinat de schemele sale cu conversie directa!Căutam fără succes un ROB025 pentru a putea reproduce acel transceiver cu BD 137 în final. Ce vremuri, ce emoții! Din păcate, după '90 nu s-a mai auzit nimic de el. Viața, cu ale ei legi nescrise!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Pe urmele lui YO3DKM (Andrian Nicolae)

Mesajde yo3fhm » Lun Mai 29, 2017 12:02 pm

Buna dimineata,
Intre timp am mai facut sapaturi si mi s-a confirmat faptul ca a plecat din tara.

As pune totusi si altfel intrebarea: EXISTA RADIOAMATORI CARE L-AU CUNOSCUT PERSONAL PE YO3DKM?

Multumesc !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori