Alimentare telefon fara acumulator?

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Alimentare telefon fara acumulator?

Mesajde YO5PQQ » Mar Iun 13, 2017 12:11 pm

Mie-mi face impresia ca sunt in continuare 2 probleme:
-bateria care daca nu are vlaga suficienta,clar da afara resoftarea
- recunoasterea telefonului via driver care cred ca nu e in regula
Eu unul am patit cu un xperia care s-a softbrickuit si care tot asa facea. In final softul de flash il vedea fara comentarii daca cele doua puncte de mai sus erau rezolvate.
Mai mult eu nu stiu. Sa ai succes cu el.
73

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Alimentare telefon fara acumulator?

Mesajde yo3fhm » Mar Iun 13, 2017 12:28 pm

YO5PQQ scrie:Mie-mi face impresia ca sunt in continuare 2 probleme:
- bateria care daca nu are vlaga suficienta,clar da afara resoftarea
- recunoasterea telefonului via driver care cred ca nu e in regula
Eu unul am patit cu un xperia care s-a softbrickuit si care tot asa facea. In final softul de flash il vedea fara comentarii daca cele doua puncte de mai sus erau rezolvate.
OK, pai e foarte bine ca ai mentionat precedentul tau, amanunte care mi se par foarte importante. Nu am chef sa arunc banii pe o baterie noua si apoi sa vad daca telefonul poate sau nu poate fi resoftat; in cazul asta, mai am o optiune inainte de a-l duce la un service: sa lipesc efectiv contactele unei alte baterii, de la un alt LG, compatibila pin cu pin, dar care nu se potriveste ca dimensiuni (capacitate putin mai mare, in loc de 1900mAh are 2000 mAh).
Voi incerca si asa. Daca nu tine nici trucul asta, il pun pe lista de asteptare :)

Multumesc !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Alimentare telefon fara acumulator?

Mesajde yo5er » Mar Iun 13, 2017 5:07 pm

Salut, am primit un forward de la un prieten comun cu problema. Ideia e ca am raspuns la ce ai facut deja :) acuma am vazut cum a evoluat problema. Ca sa il flash-uiesti ai nevoie de doar de contactele + - ale telefonului cu cel putin 3.6V (max 4.2) dintr-o sursa undeva la 1-1.5A
Apoi ai nevoie de un cablu de download mode dedicat (are o rezistenta de 910k din pin2 la masa) https://www.google.ro/search?q=LG+L+Fin ... 5VsnlcPc5M:

Pui cablul in usb, in telefon si alimentezi telefonul de la sursa (daca nu ti-ai refacut acumulatorul). Teoretic daca nu e USB Hub ar trebui sa intre in download mode chiar fara baterie sau sursa atasata pe pinii telefonului :). Daca il vezi in device manager, poti incepe procedura de rescriere soft. Daca nu, reflow la flash (care e in rasina epoxidica). Daca nici asa nu merge mai poti incerca in service-uri gsm un EMMC repair (BOOT repair), dar asta nu prea merita parerea mea-caz particular pt acest telefon.

Bafta!
73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Alimentare telefon fara acumulator?

Mesajde yo3fhm » Mar Iun 13, 2017 8:37 pm

yo5er scrie:Ca sa il flash-uiesti ai nevoie de doar de contactele + - ale telefonului cu cel putin 3.6V (max 4.2) dintr-o sursa undeva la 1-1.5A [...] Apoi ai nevoie de un cablu de download mode dedicat (are o rezistenta de 910k din pin2 la masa)
Salut Septy!
Multumesc frumos pentru informatii, voi incerca sa sacrific un cablu miniUSB pentru a injgheba un cablu de download dupa schema respectiva si apoi sa vad ce iese.
II multumesc si amicului comun (oricare ar fi) pentru amabilitatea de a te fi instiintat !
Daca voi obtine ceva rezultate, revin cu un feedback!

Cu bine,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Alimentare telefon fara acumulator?

Mesajde YO4SI » Mie Iun 14, 2017 9:33 pm

Fiindca a venit vorba despre acumulatori sa citim sau sa recitim excelentul articol al lui Adrian - YO3HJV:
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=173

YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: Alimentare telefon fara acumulator?

Mesajde YO5PUY » Dum Iun 18, 2017 1:00 am

Am o tableta la care i sa terminat acumulatorul , am incercat cu un LM 317 sa ii dau tensiune direct in loc de baterie, nu a functionat :? . Tableta fiind capatata , am zis fie ce o fi, :twisted: am taiat cablul de la alimentator si am legat-o direct pe firele unde a fost "Li-ion"-ul. De atunci ma tine bateria pana se ia curentul.
Incearca sa alimentezi direct telefonul fara baterie poate bateria e de vina de nu poti resofta.
In cazul meu sunt 2 fire in cazul tau mai e o placa intermediara cu cateva piese intre contacte si Li-ion nu iti pot da detalii (probabil pentru controlul incarcarii ceva regulator pentru ca bateriile Li-ion daca le incarci peste un prag de tensiune creste riscul de a exploda pana la 99% ).
Depinde ce vrei sa faci cu telefonul poti sa ii strici bateria sa alimentezi direct...
Spor si sper ca ti-am mai dat vre-o idee.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Alimentare telefon fara acumulator?

Mesajde YO3AOE » Mar Iun 20, 2017 4:32 pm

Din cite am citit eu despre ele si am citit destul de mult,in general si in principiu bateriile de tipul Li-Ion si Li-Polimer serioase-in sensul de a fi de firma serioasa-nu pot fi nici supra-incarcate si nici sub-descarcate,datorita faptului ca pe linga acumulatorul propriu-zis contin-din constructie-si un micro-circuit electronic de supraveghere atit a incarcarii cit si a descarcarii,care nu permite depasirea unor limite in ambele cazuri,si care decupleaza automat elementul din circuit atunci cind sint atinse limitele pre-stabilite.Mai exista si unele elemente care au numai supravegherea incarcarii,dat fiind ca supra-incarcarea este cea mai periculoasa,dar nu au supravegherea descarcarii,astfel ca daca se ajunge sub tensiunea limita inferioara este posibil ca elementul sa nu mai poata fi incarcat niciodata,desi elementul in sine mai este inca bun. De asemenea exista-desi mai rar-si elemente "pirat" fara nici un fel de supraveghere interna,dar care trebuie total evitate. Oricum,trebuie foarte mare atentie la desfacerea/demontarea unui astfel de acumulator,in sensul de a nu se avaria mini-cuva care contine elementul,fiindca acesta ia foc cu mare intensitate aproape imediat dupa ce intra in contact cu umiditatea atmosferica.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori