Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
DB5AG
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 02, 2012 2:08 pm
Contact:

Re: Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Mesajde DB5AG » Vin Iun 16, 2017 7:10 pm

(y) 73 de gabriel-db5ag

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Mesajde YO4BKM » Vin Iun 16, 2017 8:35 pm

În copilărie (până prin 1955) aveam în casă un radio cu tuburi (Aston) alimentat de la baterie anodică și acumulator, lipsea electrificarea, tranzistorul nu exista, primul radioreceptor tranzistorizat l-am văzut în 1963 (UL și UM), primele mele receptoare de trafic HM au fost cu tuburi, prima stație de emisie HM a fost tot cu tuburi, ultima dată am folosit tuburi în 2009 pentru un PA de 80 W la un emițător tranzistorizat de 5 W. Prima dată am folosit circuite integrate în 1976 (TBA 120 S) la un receptor UUS cu FM, în 1988 îmi construiam un PC cu Z80 după schema COBRA, cu periferice casetofon și flopy de 8”, cu toate piesele cumpărate din talcioc. Pot spune că am trăit întreaga experiență de la lampă (lampa radio și lampa cu petrol) la becurile LED, integratele pe scară largă și radio pe un singur cip. Dar, la rata din ce în ce mai accelerată și mai amețitoare a ceea ce numim azi „progres”, omul devine tot mai mult robul mașinii create de alții, pe care el nu o mai poate stăpâni decât doar în privința exploatării ei. Asta și deoarece rata de „progres” devine atât de ridicată încât dacă cei din generația mea au putut trece în 60-70 de ani de la lampă la memorii de GB pe un cip, mă duce gândul că un salt comparativ se va produce în viitor în doar 10-15 ani, chiar și mai puțin. Va mai suporta o viață de om povara unei astfel de spirale?
Dacă până acum 30 de ani radioamatorul era cel care știa să construiască din componente orice aparat, cu oricâte valențe de exploatare voia și-l ducea imaginația, cum va arăta peste 30 de ani? Sigur unul care va ști doar să exploateze ce i se va pune la dispoziție, într-un mod dorit de fabricant. Adică va fi, fără să simtă, manipulat.
Este îngrijorător că sunt guverne care se implică nedemocratic în acest joc, reducând opțiunile consumatorului în a alege. De ce nu se produce acest lucru prin simplul joc al ofertelor de orice fel și al alegerii consumatorului? Așa cum a dispărut (dar nu de tot) lampa cu petrol prin oferta electrificării, nu prin lege. Care lampă se mai comercializează încă pentru zone neprevăzute cu rețele de curent electric sau pentru amenajări exotice în stil „retro”, în pofida lanternelor cu baterii din ce în ce mai perfecționate.
Din câte mai pricep din limba germană, expresia „nur noch gehandelt werden dürfen, wenn diese zum Empfang normgerechter digitaler Signale geeignet sind” este destul de categorică: „sunt permise la comercializare numai daca acestea sunt capabile pentru recepționarea semnalelor conform cu standardele digitale”, aceasta este interpretarea mea, în același sens cu DB5AG. Fără nicio altă opțiune. Mai observ că modificarea actului normativ este făcută într-un mod destul de viclean: nu se interzice folosirea receptoarelor analogice, deci, aparent, populația nu este (încă) afectată (deocamdadă) decât într-o foarte mică măsură. Ca să nu simtă prea dur o lege neliberală.
72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

DB5AG
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 02, 2012 2:08 pm
Contact:

Re: Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Mesajde DB5AG » Vin Iun 16, 2017 9:53 pm

Buna seara,

ati trait o parte buna din istoria radioului, respect. Pentru ca ati mentionat bateriile, mi-am adus aminte ca am o colectie intreaga de acumulatori de marimea "mignon" (AA), pe care i-am cumparat ani de zile degeaba. Nici unul nu a fost in stare sa respecte promisiunile facute de producator. Am cumparat acumulutorii in speranta ca prin asta o sa ajut la protectia mediului. Din pacate nu s-a intamplat asta, am ajuns sa cumpar din nou baterii. Eu nu neg progresul. Vreau numai sa apreciem cu totii daca ceva inseamna "progres" sau nu. Pentru mine progres inseamna nu numai noutatea tehnica. Noutatea isi pierde valoarea atata timp cat nu-mi aduce nici un avantaj vizibil, ca utilizator. Si ma mai deranjeaza atacul statului aspura pietei libere. Cand atacul se mai petrece si pe ascuns...

O seara placuta,
gabriel-db5ag

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Mesajde YO4SI » Vin Iun 16, 2017 11:49 pm

Buna seara ! Televizorul nostru merge si pe analog si pe digital. Sa inteleg ca de acum toate radiourile vor avea numai sistemul digital ? Ascult emisiuni radio FM pe telefonul mobil. Va trebui sa schimb telefonul ? Inainte de "89 in FM era banda Est in jur de 70 MHz si banda Vest 87-108 MHz. Trecerea la banda Vest s-a facut foarte natural. Nimeni nu s-a plans. Sunt in total de acord cu comentariile lui YO9IRF si 3ITI.
In ultima vreme se vehiculeaza tot mai mult informatii ca tot ce vine din Vest este rau. Asa o fi. Vom vedea ! Mircea = yo4si.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Mesajde YO9CHO » Sâm Iun 17, 2017 8:49 am

94% (!!!)din cele 88 de milioane de persoane care traiesc in Germania nu sunt incantate de DAB
Intrebare: Dar astia 94% stiu ce e acela DAB ca sa poata fi nemultumiti?
Am sa ma refer in special la televiziunea digitala (grad de complexitate un pic mai ridicat decat radioul digital.
Din proprie experienta, am "prins" televiziunea analogica in Romania, am crescut cu ea, dupa aceea, in Franta am vazut ce inseamna trecerea de la televiziunea analogica la cea digitala si in sfarsit pana acum 2 ani ma miram ca in Noua Zeeland mai exista televiziune analogica...dar din fericire a disparut complet si acum avem digitala. Calitatea este incontestabila. Perturbatiile radioelectrice nu au nici un efect, fenomenul de reflexie multipla sau fading nu exista, definitia imaginii este excelenta. Situatia este identica si pentru trecerea posturilor de radio din analogic in digital.

[ Cine a avut posibilitatea sa vada TVR cu Temp 3 sau Rubin 102 si norocul apoi sa vada ce inseamna o transmisie digitala cu imagine de 4K, nu o sa poata sa ii intelega pe cei 94% de popor german cu dubii existentiale.]

Diferenta este evidenta intre cele doua tipuri de modulatie in favoarea celei digitale.

Situatia este asemanatore cu trecerea de la "celebra" AM (cu ea am inceput radioamatorismul) la SSB din unele puncte de vedere.
Nu inteleg , sincer reticenta cetatenilor germani. :shock: Cunosteam Germania ca fiind "motorul" Europei dar, daca abia acum reuseste sa introduca digitalul...inseamna ca tehnologic e un pic in urma...ceea ce e foarte curios. :?

Referitor la:
Eu contest faptul ca tehnica evolueaza mai rapid decat am eu nevoie de ea. Sau evolueaza partea gresita a tehnicii. DVBT, DRM (digital radio mondiale) etc. au aparut, functioneaza. Dar atat. Cam ca la un amplificator audio care "poate" pana la 30.000 Hz. Din pacate nu sunt construit si pentru ultrasunete, dar ma bucur ca se poate :D.


{Am sa incerc sa explic de ce un amplificator care ara banda de fecvente limitata la 30000Hz este de calitate medie.
Un astfel de amplificator care sa spunem , lucreaza de la 40Hz la 30000Hz , va reda perfect (daca in banda de trecere nu are distorsiuni , semnale pana la ...3KHz! Peste 3 KHz semnalele amplificate sunt din ce in ce mai putin corect redate si asta pentru ca un amplificator de calitate trebuie sa redea frecvente pana (teoretic) la a 10 armonica a semnalului de intrare. Chiar daca urechea umana nu percepe aceste semnale fiind in domeniul ultrasonor, reconstructia semnalului unui cinel "de exemplu"necesita o banda de trecere a amplificatorului de 60000Hz. Daca aceasta banda de trecere este posibila, sunetul de cinel va avea si ceea ce se cheama "stralucire", nu va fi unul "dogit ". Evidnt ca si boxele trebuiesc sa fie de calitate corespunzatoare.}

Concluzia este , cumparati un amplificator si un sistem de boxe de banda cat mai larga daca sunteti un meloman adevarat. Daca nu, va puteti multumi si cu muzica de la telefonul mobil.

Personal nu cred in conspiratia economica a sclaviei noilor tehnologii. Eu consider ca o evolutie fireasca a societatii. Daca schimbarea vine prea repede, eu unul o consider ca fiind un lucru bun. Asta inseamna ca in viata scurta pe care ,din pacate o avem, vom beneficia de mai multe experiente.
In fond, nu cred ca , in toate aceste schimbari nu vor aparea si DAB-urile "populare" de 10Euro, asa ca si DAB-ul va putea fi accesibil tuturor fara sacrificii economice prea mari.
In concluzie, eu cred ca reactia la disparitia analogicului este exagerata...


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

DB5AG
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 02, 2012 2:08 pm
Contact:

Re: Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Mesajde DB5AG » Sâm Iun 17, 2017 8:51 am

Buna dimineata!

era buna si banda est. Poate vrea cineva sa incerce sa receptioneze emisiunile FM din Japonia :D. Cred ca e pusa gresit problema... Nu e vorba de "tot ce vine din vest" ci de "tot ce nu mai are voie sa vina".

O zi buna,
gabriel-db5ag

DB5AG
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 02, 2012 2:08 pm
Contact:

Re: Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Mesajde DB5AG » Sâm Iun 17, 2017 9:02 am

Intrebare: Dar astia 94% stiu ce e acela DAB ca sa poata fi nemultumiti?


Din nou, mi se pare pusa gresit intrebarea. Cei 94% n-au nevoie sa stie, din moment ce sunt multumiti cu ce au.

O sa va dau un exemplu de rationament tipic nemtesc, practic. Camera de Industrie si Comert din Germania are in setul de intrebari pentru examene o intrebare celebra, la care multi raspund gresit si pica examenul.

"Cand comanda clientul la dumneavoastra o lucrare, o faceti de calitate mai proasta, o faceti mai bine, sau o faceti cum a cerut-o clientul?" Ma rog, ceva de genul asta... Ghiciti care e raspunsul corect!

Va dau o mana de ajutor. Mergeti la dentist sa va scoateti trei dinti. Din exces de zel va scoate dentistul cinci. E ok?

O zi buna,
gabriel-db5ag

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Mesajde YO4BKM » Sâm Iun 17, 2017 9:21 am

YO9CHO, ai perfecta dreptate, sistemul digital are perormante net superioare celui analogic. Mai ai dreptate si cand afirmi ca nu multi stiu ce inseamna DAB, aici sunt intru totul de acord. Dar tocmai aceste doua chestiuni pe care le-ai remarcat ar fi trebuit rezolvate in alt mod, prin oferta, prin exemple, prin demonstratii care sa fie intelese de catre oricine, sau de cei mai multi. A impune prin lege ce este bine (chiar daca este bine) inseamna sa fericesti poporul cu forta in loc sa-i dai ocazia sa inteleaga si sa aleaga in mod constient. Adica sa faci ca starea de bine, confort, de satisfacere a unor cerințe sa nu mai fie apreciata si insusita de fiecare in parte ci sa fie impusa de o minoritate care formeaza autoritatea administrativa sau legislativa. Progresul nu se va mai produce ca urmare a pretentiilor tot mai rafinate ale unei populatii tot mai corect si complet informate ci prin dictat al unei minoritati (alesi si producatori) care se cred ca detin puterea zeilor, dara nu si ineteligenta acestora. Deocamdata exemplul cu DAB este unul corect tehnic dar incorect principial. Ce se va intampla daca incorectitudinea principiala va capata extindere si in alte domenii, dat fiind precedentul creat? Sigur dentistul ne va scoate cinci dinti in loc de trei, cum spune DB5AG.
72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

DB5AG
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 02, 2012 2:08 pm
Contact:

Re: Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Mesajde DB5AG » Sâm Iun 17, 2017 9:37 am

Recunosc ca postarea este un pic provocativa, in sensul ca am fost constient de la inceput ca cititorul ei nu poate fi decat un freak, toti care frecventam acest forum suntem probabil, mai mult sau mai putin, incantati de tehnica si o si intelegem cat de cat. Dar putem sa-i intelegem si pe ceilalti? Asta e intrebarea. :D

cu drag,
gabriel-db5ag

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Politica cu implicatii radio. Sau invers...

Mesajde YO9CHO » Sâm Iun 17, 2017 10:04 am

Draga Gabriel,
Cei 94% n-au nevoie sa stie, din moment ce sunt multumiti cu ce au.


Pai in cazul acesta , exagerez evident, ar fi trebuit sa fie multumiti numai cu ce se zice ca le-a dat Dumnezeu. Nu inteleg de ce au mai evoluat intre timp de la facerea lumii...Parca era mai incitant discul lui Nipkow decat cele 625 de linii analogice ... :lol: (high definition analogic!)

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
Referitor la emiterea de interdictii in situatia prezentata mai sus, DA, sunt de acord cu dumneavoastra. Era suficienta o pregatire a populatiei 1 an dupa care coexistenta inca 1 an a celor doua sisteme si in sfarsit incetarea emisiei analogice. Comertul se regleaza singur deoarece intr-un spatiu digital, nimeni nu mai cumpara analogic, ar mai mai ramane eventual sa se auda numai radio Coreea de Nord(si nici asta nu e sigur) si...ceva radioamatori. :lol:
De altfel, analogicul este mort cam din anii 2000.Digitalul permite altfel de procesari, net superioare.
P.S.
Sigur dentistul ne va scoate cinci dinti in loc de trei
In ziua de azi o extractie dentara este suficient de scumpa ca sa te simti castigat ca ai platit pentru 3 si 2 au fost gratuite. Asta se numeste promotie sau "real bargain"! :lol: :lol: :lol:

73!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori