Sport sau hobby?

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Sport sau hobby?

Mesajde YO3JW » Lun Aug 21, 2017 10:03 am

O stire interesanta!
"NEW DXCC HONOR ROLL AND TOP OF HONOR ROLL PLAQUES. On August 18th, the
ARRL Radiosport department has unveiled two newly designed plaques for
the coveted DXCC Honor Roll and Top of Honor Roll awards. See the new
plaques and read about the details on the ARRL Web page at:
http://www.arrl.org/news/arrl-radiospor ... ll-plaques"
S-or fi ticnit cei de la ARRL si au trecut la Radiosport!.....
Ce ne facem dragilor. Ne luam dupa americani!

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Sport sau hobby?

Mesajde YO9CHO » Lun Aug 21, 2017 1:52 pm

Cred ca americanii s-au luat dupa noi. Ma intreb de ce nu s-au afiliat inca la FRR...? :roll:
73!

P.S. http://www.arrl.org/news/editorial-radi ... pok-mon-go

Atractiva ideea! :lol:

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Sport sau hobby?

Mesajde yo4hgx » Lun Aug 21, 2017 2:19 pm

"ARRL Radiosport Department..." adica departamentul de sport radio al ARRL, nu ARRL-ul in totalitate.

Iar ca raspuns la intrebarea din titlu, si, si! Hobby cand fac cateva legaturi de placere in weekend sau seara dupa programul de munca, sport cand indraznesc sa particip la vreun concurs. Mai putin YODX unde am inteles ca daca nu esti legitimat FRR nu ai voie... nu ca m-ar interesa.

73

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Sport sau hobby?

Mesajde YO4SI » Lun Aug 21, 2017 5:43 pm

ATENTIE !! YO DX-ul este OPEN ! Participati ! Participati ca sa umplem benzile cu indicativul YO. Si aceasta este o forma de protest ! Sa se intrebe cei de afara ce i-a apucat pe cei din YO. Activitatea este mult mai dinamica decat in UUS. Nu te plicisesti. 73s ! Mircea = yo4si

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Sport sau hobby?

Mesajde YO4BKM » Lun Aug 21, 2017 5:58 pm

ARRL nu este singura asociație bazată pe hobby care are preocupări statutare în domeniul sportului radio. Mai aproape de noi este DARC, la §2 (scopul clubului) alin. 2 (activitatile clubului) litera e (a cincea poziție la detaliere!) este trecut die Durchführung von funksportlichen Aktivitäten sowie sportlicher Maßnahmen im Rahmen der Vorbereitung, der Schulung und des Trainings auf funksportliche Wettbewerbe, adică Implementarea activităților sportive, precum și măsuri cu caracter sportiv în cadrul pregătirii, instruirii și antrenării pentru competiții sportive. Asta după ce la alin. 1 (scopul clubului) se arată că acesta trebuie să fie îndeplinit, în special, prin A) promovarea științei și cercetării, B) educație, formare și muncă pentru tineri, C) înțelegere între națiuni. Care, în statutul FRR, vorba lui nenea Iancu, sunt sublime dar lipsesc cu desăvârșire. Iar la activitățile clubului (alin. 2) sunt prevăzute 12 domenii diferite, din care numai unul are legătură cu sportul radio, cel de la litera e descris mai sus.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Sport sau hobby?

Mesajde yo4lhr » Lun Aug 21, 2017 8:28 pm

YO9CHO scrie:Cred ca americanii s-au luat dupa noi. Ma intreb de ce nu s-au afiliat inca la FRR...?


Sa nu ne impacientam.
Mai ARE timp.

Parerea mea, dom`le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Sport sau hobby?

Mesajde YO3AOE » Lun Aug 21, 2017 8:41 pm

In afara de "vinatoarea de vulpi",care doar cu ingaduinta poate fi denumita ca fiind si sport,fiindca se mai si alearga,dar nu alergatul propriu-zis este scopul acestei activitati,radioamatorismul nu este in nici un caz un sport,ci un hobby tehnico-aplicativ de nisa.Faptul ca in cadrul acestuia se mai practica si concursuri tot nu-l califica in a fi un sport,asa cum un concurs de muzica usoara-ca sa dau un exemplu banal-nu este nici el un sport,asa ca alegatiile pe aceasta tema nu-si au rostul.Un sport oarecare,care-prin definitie!-presupune miscare fizica poate fi un hobby al cuiva care-l admira sau chiar il si practica la nivel de amator.In contra-partida,s-ar putea spune ca radioamatorismul,care-la constructori-presupune munca de studiu,de atelier,de laborator,si apoi sederea indelungata in fata statiei in cautarea si gasirea DX-uri-lor,este chiar un "anti-sport"-hi!,datorita sedentarismului pe care-l presupun activitatile de mai sus,asa ca aceasta categorisire ca sport este neavenita...

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Sport sau hobby?

Mesajde yo2msb » Lun Aug 21, 2017 9:21 pm

yo4lhr scrie:Mai ARE timp.


Mai ARERE :lol:
crocodil de munte

YO4AAC
Mesaje: 46
Membru din: Joi Iul 08, 2010 8:40 am
Contact:

Re: Sport sau hobby?

Mesajde YO4AAC » Mar Aug 22, 2017 7:52 am

Pentru YO3AOE:Nici la sah nu se alearga,si totusi este un sport hi!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Sport sau hobby?

Mesajde yo2dno » Mar Aug 22, 2017 12:24 pm

Partea de concursuri tine de sport, nu poti spune ca urcatul pe munte cu echipamentul in spate, ori chiar numai strigatul in microfon vreme de 24/48 de ore e sedentarism. Parerea mea e ca imbinam tehnicul cu sportivul, ori le practicam separat, fiecare ce vrea. Buba e atunci cind se doreste neaparat, din motive usor de banuit, ca radioamatorismul sa fie doar sport. Pina si aici, la rubrica de discutii si ciondaneala, rar mai apare cite un titlu (subiect) tehnic de dezbatut, iar cind apare nu prea e populat, dar sa te fereasca D-zeu sa fie vorba despre vreun concurs, ca nu mai vezi nimic altceva in afara de rezultate, campionate, us, uus, iar replicile se tin lant (vezi coloana "cele mai recente 10 postari". Poate ca, totusi, e mai mult sport, hi...


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori