Lipituri fine cu fludor

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Lipituri fine cu fludor

Mesajde YO3AOE » Joi Aug 24, 2017 6:27 pm

Pentru cei care au de efectuat lipituri fine-in sensul de mici-cu cositor fludor subtire,am incercat si mi-a reusit perfect! o metoda de a conduce si a controla foarte comod si cu mare precizie fludorul respectiv la locul lipiturii.Pentru acest lucru,este necesar un pix pentru mine de creion subtiri,de 0,7 sau chiar de 0,5mm functie de grosimea fludorului,din cele care au butonul-clapeta de avansare a minei pus(a) undeva lateral pe corp spre virf.Astfel,se scoate si se elimina guma cilidrica care de obicei este pusa ca capac-hi! pentru rezervorul intern de mine de rezerva,se deruleaza putin fludor de pe mosorel cu grija de a nu-l deforma si se introduce cu atentie prin orificiul ramas liber al gumei,tinind in acelasi timp clapeta de avansare a minei apasata continuu,pina cind virful fludorului apare la iesirea tubuletului de mina pentru scris.Acum dispozitivul este gata de lucru,putind avansa fludorul usor-la fel ca si mina-prin apasarea normala a clapetei respective.Spor! la treaba si 73!,Nelu

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Lipituri fine cu fludor

Mesajde YO4SI » Sâm Aug 26, 2017 1:06 am

Draga Nelu ! Multumim pentru acest ingenios sfat. Am o mare rugaminte la dumneata. Te rog frumos, fa-ti timp in acest sfarsit de saptamana si incearca sa te simti bine in unde scurte in YO DX HF Contest. Ciprian a pus sus in dreapta atentionarea cu regulementul. Ai peste 700 de postari pe forumul saitului lui Ciprian. Sunt convins ca vei reusi cu usurinta cateva zeci de legaturi. S-ar putea sa te microbizezi de aceasta activitate cu legaturi foarte scurte ca durata. In care-ti probezi antena si puterea de concentrare. Daca ai probleme cu logul, te pot ajuta. Succes ! 73s !


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori