Castravetele electric

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Castravetele electric

Mesajde YO3ITI » Mar Aug 29, 2017 8:39 pm

Apropos despre școala altfel. Și nu numai.

https://www.youtube.com/watch?v=obLwJyYprqg#t=478.060866155
====================
73 de YO3ITI


YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Castravetele electric

Mesajde YO3ITI » Mie Aug 30, 2017 12:08 am

yo3gh scrie::D :D tareee


Partea poate mai puțin cunoscută este că Prof Poliakoff (cel care prezintă seria de materiale "Periodic Videos") are o legătură nebănuită cu radioul, bunicul lui fiind cel care a patentat potențiometrul ca mijloc de control al volumului audio în radioreceptoarele anilor '20.

Eu am fost fascinat de chimie (și de științe în general). Dar multe dintre aceste filmulețe pot face deliciul radioamatorilor, unele dintre ele explicând fenomenele de la nivel atomic și molecular care determină comportamentul macroscopic. Cesiul și rubidiul și aplicațiile lor în electronică sunt un bun exemplu.

M
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Castravetele electric

Mesajde yo3gh » Mie Aug 30, 2017 12:07 pm

YO3ITI scrie:
Partea poate mai puțin cunoscută este că Prof Poliakoff (cel care prezintă seria de materiale "Periodic Videos") are o legătură nebănuită cu radioul, bunicul lui fiind cel care a patentat potențiometrul ca mijloc de control al volumului audio în radioreceptoarele anilor '20.
M


..... da, chiar ca e o legatura adevarata .... Joseph Poliakoff stiu ca inventase dispozitivul audio medical pentru cei cu handicap auditiv. Familie cu inclinatii tehnice puternice ...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Castravetele electric

Mesajde YO3AOE » Joi Aug 31, 2017 1:19 pm

Partea proasta si chiar extrem! de periculoasa este ca vizionarea respectiva ii poate determina pe niste copii inconstienti sa incerce sa repete in conditii cu mult mai precare aceste "experimente" cel putin ciudate,in conditiile in care ei habar n-au despre electricitate si ce pot pati daca se joaca cu asa ceva,mi se pare cel putin lipsa de discernamint din partea unor adulti care se pretind oameni de stiinta,chiar cu toate avertismentele respective-fructul oprit este intotdeauna mai dulce...

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Castravetele electric

Mesajde YO4SI » Joi Aug 31, 2017 6:00 pm

Ia uite cata dreptate ai Nelu ! Cand eram mic, ma jucam cu o lupa la soare si gauream prin arsura cate o bucata de hartie. A trecut un vecin grijuliu care mi-a spus ca nu cumva sa ma uit la soare cu lupa ! Am stat eu ce am stat si am indreptat-o spre soare !! Noroc ca nu s-a focalizat pe retina. Dar vreo trei zile vedeam alb cu ochiul drept. A ramas o cicatrice pe retina. Un punct intunecat central. La varsta asta toata informatia de precizie mi-o da ochiul stang. Deci: ATENTIE COPII !! 73 !

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Castravetele electric

Mesajde YO3AOE » Joi Aug 31, 2017 7:02 pm

Pe/in aceeasi idee,cind aveam vreo 8-9 ani,impreuna cu un prieten cam de aceeasi virsta am gasit o baterie de acumulatoare auto veche si stricata abandonata pe un maidan.Ni s-a parut o mare descoperire,asa ca neintirziat am imprumutat de la un vecin un mic carucior de/pentru marfuri si cu mare greutate am ridicat-o si am adus-o acasa.Cind am returnat caruciorul,de la acelasi vecin am imprumutat un multimetru analogic rusesc simplist,dar suficient ca sa constatam ca bateria nu mai avea 12V cit stiam ca trebuie sa aibe,ci numai vreo 7-8V,asa ca ne-am hotarit s-o incarcam.Norocul meu a fost ca eu am fost cel care a bagat firul cu stecher in priza (la vremea aceea 120Vc.a.) iar prietenul meu a pus firele direct pe bornele bateriei.Va imaginati rezultatul,iar de la puternica flama produsa un mic fragment de cupru topit a sarit drept intr-unul din ochii lui,necesitind ducerea urgenta a copilului la medicul oftalmolog,din fericire fara urmari negative permanente si/sau ireversibile.Nu mai spun ce cafteala am primit amindoi de la tatii respectivi,fapt care nu ne-a impiedicat ca peste vreo saptamina-doua sa vrem sa vedem cum este facuta bateria pe dinauntru, astfel ca-in camera mea linga pat-am spart bacul-pe vremea aceea erau din bachelita sau ebonita-restul de lichid,atunci nu stiam ca este solutie de acid sufuric-s-a scurs pe parchet,care nu era lacuit sau ceruit,dar atunci pe moment n-am dat importanta.Cind-dupa vreo citeva ore-parchetul a inceput sa se maroneasca spre innegrire (solutia era concentrata bine fiindca apa distilata se evaporase in timp),singura mea scapare de chelfaneala a fost o sclipire de geniu,am mutat patul peste pata, motivind parintilor ca pentru mai multa lumina naturala cind citeam culcat in pat,si chiar-culmea! ironiei-am si fost felicitat pentru buna initiativa...

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Castravetele electric

Mesajde YO3ITI » Joi Aug 31, 2017 7:24 pm

YO3AOE scrie:Partea proasta si chiar extrem! de periculoasa este ca vizionarea respectiva ii poate determina pe niste copii inconstienti sa incerce sa repete in conditii cu mult mai precare aceste "experimente" cel putin ciudate,in conditiile in care ei habar n-au despre electricitate si ce pot pati daca se joaca cu asa ceva,mi se pare cel putin lipsa de discernamint din partea unor adulti care se pretind oameni de stiinta,chiar cu toate avertismentele respective-fructul oprit este intotdeauna mai dulce...


Să știți că există și copii inteligenți.

73
====================
73 de YO3ITI

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Castravetele electric

Mesajde YO3AOE » Joi Aug 31, 2017 8:12 pm

Din pacate inteligenta puerila nativa nu exclude inconstienta datorata inculturii tehnice...

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Castravetele electric

Mesajde yo3gh » Joi Aug 31, 2017 11:40 pm

YO3AOE scrie:Din pacate inteligenta puerila nativa nu exclude inconstienta datorata inculturii tehnice...


Selectia naturala ....


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori