Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde yo3fhm » Mar Sep 26, 2017 5:15 pm

YO6EX scrie:Vad ca este greu sa gasesti amatori de spinning care sa fie si radioamatori...
Ha ha, nu stiu ce sa zic! Poate ca din multimea celor care acceseaza acest site, nu exista pescari de spinning; sau poate ar fi trebuit sa fac referire la colegi care practica pescuitul de orice fel - cu siguranta ar fi aparut mai multe raspunsuri!
YO6EX scrie:Inceputul l-am facut in copilarie cu o undita confectionata dintr-un bat de alun [...]Am pescuit pe Jiul superior, apoi pe un mic afluent al Muresului in zona comunei Varadia de Mures (la bunici). Culmea ca si prindeam pesti... asa cam cat degetul pina la lungimea de o palma... Apoi am reusit sa cumpar o undita din bambus [...] Cu mai mult sau mai putin succes, dar tot prindeam cate un pastrav reglementar...
Ati reusit sa-mi treziti amintiri foarte placute! Am inceput aproape identic, tot cu bat de alun, dar echipat cu guta si cu carlig adevarat, lestat cu un plumb. Ca momeli, foloseam rame, dar cadeau in general doar pestii mici (boisteni/craiesti, mrene de mici dimensiuni). Ca sa scot pastravi, trebuia sa folosesc niste larve ale unor libelule specifice zonelor de munte, larve care se numesc coșcari si care se gasesc pe timpul verii pe sub pietrele raului, incasetate in niste coconi formati din particule de nisip si alte ciudatenii. Pastravul nu rezista la asemenea trufandale si pica foarte repede. Nu am idee daca pe vremea respectiva era permis sau nu pescuitul pastravului cu momeli naturale; acum e interzis, dar pe atunci, eram copil si numai la asta nu ma gandeam :))) De pescuit, pescuiam pe raul Putna, in jud. Vrancea, intre localitatile Lepsa si Gresu. La cascada Putnei era bataia mare, dar existau si alte locuri salbatice, in care merita sa te duci..!

La 12 ani, aveam un receptor cu conversie directa (simplu), pe care il alimentam de la acumulatorul Daciei tatalui meu, Florin YO3RH. Eu construisem receptorul, tata ma ajutase (evident) la reglaj. Hi. Intinsesem un fir lung de 40m spanzurat intr-un copac distant si trageam cu urechea seara la traficul din 80m... ce frumos era !

Multumesc pentru evocare!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde yo3fhm » Mar Sep 26, 2017 5:24 pm

Buna seara!
YO3AOE scrie:am uitat sa mentionez cind am fost acolo la Posta
Inteleg. Dati un click va rog pe harta de mai jos si daca puteti, confirmati-mi daca zona de care vorbiti e cea incercuita cu rosu de mine:
Imagine
Daca da, e interesant. Pentru ca am descoperit zona respectiva prin 2008, venind pe DC125 dinspre Clinceni, prin Ordoreanu, direct pe digul Argesului. Am coborat acolo si am facut baie in rau, era destul de scazut si comod. Intre timp, zona s-a modificat.
YO3AOE scrie:daca folositi guta,fiindca firul textil multi-filament care se foloseste acum la spinning nu prea se mai intinde-hi!,ceea ce-cel putin mie-mi se pare totusi un oarecare dezavantaj,tractiunea pestelui prins fiind cam prea brutal perceputa,ne-fiind amortizata
Depinde de pestele tinta si de caracteristicile lansetei, uneori si de tipul nalucilor folosite. Nu intotdeauna trebuie utilizat fir textil. Eu am luat bibani, cleni si mrene cu fir monofilament (Trabucco) de 0.16; se poate folosi si combinatie de fir textil cu inaintas din monofilament.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM



Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori