Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde yo3fhm » Dum Sep 24, 2017 12:11 am

Salutare,
M-ar interesa sa contactez cativa colegi radioamatori care ar putea fi si pasionati de pescuitul la spinning (mai ales pe ape curgatoare). Ii rog pe cei care ar putea eventual sa-mi raspunda, mai ales daca sunt din Bucuresti si imprejurimi, sa-mi lase un PM sau un E-mail pe adresa de la QRZ. Sau, un mesaj chiar in acest topic.

Cu multumiri si urari de fir intins, alaturi de DX-uri frumoase!
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde YO3ITI » Dum Sep 24, 2017 12:04 pm

Salut, Cezar,
Eu nu pescuiesc, dar sunt bun de țuțer. Vin eu.

73
====================
73 de YO3ITI


YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde YO3AOE » Dum Sep 24, 2017 5:57 pm

Vedeti ca merge foarte! bine Argesul la spinning,imediat dupa-sau si mai bine chiar in-acumularea Cornetu-Mihailesti,se prinde salau baban o frumusete,am fost martor vizual,astept impresii...

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde yo3fhm » Dum Sep 24, 2017 7:51 pm

YO3AOE scrie:Vedeti ca merge foarte! bine Argesul la spinning,imediat dupa-sau si mai bine chiar in-acumularea Cornetu-Mihailesti,se prinde salau baban o frumusete,am fost martor vizual,astept impresii...
Buna seara!
Cunosc acumularea, desigur 8-) Si totodata, cam toate zonele de la baraj pana la Darasti-Vlasca (aval), precum si (ceva mai putin), zonele din amonte, pana spre Țegheș si Ogrezeni.
Cand ati fost acolo (la Mihailesti)ultima oara? Ati incercat sa pescuiti?

@YO3GH, YO3ITI: azi am fost in recunoastere pe albia Sabarului, zona dintre Tântava si Mihai Vodă. Spre marea mea suprindere, am luat un clean de 500g la undita (cu rame), intr-o zona in care nu puteam lucra cu lanseta. In alta parte, tot spre surprinderea mea (datorita orei inaintate), am luat o mreana de 400g cu lanseta si folosind ca naluca un (micro)vobler Salmo Tiny .

As fi vrut sa intalnesc cativa radioamatori specializati si pe spinning, sa mai invat de la ei ...si cu ocazia asta mai schimbam o vorba si despre hamradio. Raman pe receptie !

Multumiri si toate cele bune,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde YO3AOE » Dum Sep 24, 2017 8:44 pm

Nu am fost chiar la acumulare,ci imediat in amonte de ea,in zona Posta,si nu am facut spinning,nu prea obisnuiesc,eu sint mai mult cu stationarul,asa m-am obisnuit si imi place.Eu acolo la stationar n-am facut ABSOLUT NIMIC!,dar pe mal la citiva metri in stinga mea,imediat ce a venit,in doar citeva minute,un pescar de spinning cu pestisor artificial a prins un salau aproape cam cit ante-bratul unui adult mediu,l-am vazut cu ochii mei,l-a eliberat si la putina vreme dupa,a avut un atac de la ceva cu mult mai mare,dar nu l-a putut controla prea bine si i-a scapat,dupa care-oarecum scirbit spre ofticat-tipul a plecat.Intre timp a apucat sa-mi spuna ca pe acumulare mergea si mai bine,dar nu prea-i convenea echilibrul precar la care-l obliga malul placat cu lespezile alunecoase din beton.Nu mai spun ca in cursul zilei am auzit niste-citeva-plescaituri imense de parca s-ar fi aruncat in apa un copilas de citiva anisori sau un ciine maricel,alea sigur erau de la ceva rapitor mare care se arunca spre ceva atractiv,crapul mare cind sare plescaie altfel,am ceva experienta-hi!...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde YO3AOE » Lun Sep 25, 2017 8:29 am

Revenire: daca va intereseaza un tovaras pescar sportiv amator de stationar-hi! de drum si de companie,sint disponibil oricind si oriunde in week-end,preferabil pe ape salbatice/ne-amenajate si fara plata,mai putin-chiar deloc-hi!-iarna pe gheata la copca,am absolut tot "harnasamentul"-hi! de tabara si camping,de la un cort maricel si foarte comod-dar de fumator-hi!-cu toate accesoriile anexe si pina la farmacia de campanie complecta,si contribui in mod egal la combustibilul consumat de masina.73!,Nelu

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde yo3fhm » Lun Sep 25, 2017 10:50 am

Ziua buna,
Multumesc pentru raspuns! Nu degeaba v-am intrebat cand ati fost acolo ultima oara. Probabil ca a trecut ceva timp... pentru ca nu stiu daca sunteti la curent dar :

- lacul de acumulare de la Mihailesti a fost concesionat spre exploatare piscicola de mai multa vreme, iar patronii s-au schimbat de curand. Datorita acestui aspect, pescuitul pe lac este taxat de o echipa de cerberi care controleaza din cand in cand sau prin sondaj aparitia pescarilor in zona.

- "controlorii" respectivi au devenit extrem de obraznici si se intind inclusiv pe cursul din amonte al Argesului, cam pana spre zona Teghes, cerand taxa. Nu stiu ce sa spun; voi verifica la ANPA (Agentia Nationala ptr Pescuit si Acvacultura) daca sectorul respectiv al Argesului a fost concesionat sau nu, pentru ca mi se pare cam dubios (nu sunt 100% sigur, dar stiam ca luciile de apa din rauri au fost concesionate partial spre exploatare doar asociatiilor judetene din subordinea AGVPS, nu si spre sectorul privat - spre diferenta de balti si lacuri).

- cursul din aval al Argesului de dupa barajul de la Mihailesti a fost puternic afectat in ultima vreme de constructiile si lucrarile de exploatare desfasurate prin balastiere - alta moda cretina care afecteaza mediul natural si bineinteles, cel piscicol. Daca v-ati fi uitat saptamana trecuta (cand am trecut pe acolo dinspre Mihailesti spre Bucuresti), v-ar fi venit sa plangeti, fata de ce cunosteam inainte (2008-2010). Oricum, dupa 2012, toata zona de aval a Argesului, plecand de la barajul Mihailesti, a fost umpluta progresiv de gunoaie si mizerie... Si in orice caz, dupa Budesti - punctul de varsare al Dambovitei in Arges, cu toata mizeria care se scurge pe ea (chiar daca este filtrata la iesirea din Bucuresti), nu am curaj sa pescuiesc.

- recunosc ca la Posta nu am fost, nici ptr stationar si nici ptr spinning. Daca voi face o excursie acolo, am retinut oferta dvs.; va pot lua cu mine, dar eu o sa colind in sus si-n jos, nu raman ancorat doar intr-un singur loc. Eventual arunc si eu o teava sau o lanseta in larg, dar in rest, spinning-ul presupune schimbarea frecventa a locurilor. Asa procedez si pe Dambovita care traverseaza Bucurestiul, insotit uneori de alti colegi spinneri - care la fel ca si mine, apar pe rau mai ales seara, intre orele 20 si 00.

Daca facem o tabara cu cort, e loc si de un lucru in portabil, dar asta mai ales ptr dvs. care operati la stationar. Eu am inceput un proces de identificare (prin excursii solitare si "cinstirea" pescarilor localnici), inventariere si cartografiere a locurilor de pescuit gratuite care prezinta un potential real, intrucat nu sunt partizanul umflarii buzunarelor patronilor (smecheri) de balti private. Acolo unde sunt corecti, nu am obiectii; dar ca sa le platesc si bani si sa nu plec nici cu peste pentru ca ei au smecherit apa/pestele, asta reprezinta un episod prin care nu vreau sa trec.

Deocamdata, am constatat ca in ciuda braconajului, inca mai exista suficiente locuri partial salbatice, in care mai poti pescui (cel putin la rapitor) linistit, doar pe baza permisului (gratuit) ANPA si fara sa fii membru platitor nici macar la AGVPS sau subordonatii lor (alti smecheri).
Cu siguranta daca voi face vreo excursie mai lunga de o jumatate de zi pentru pescuit, voi lua cu mine si ceva de radio - dar asta ramane de planificat. Din pacate, locurile de acest gen sunt putine si de cele mai multe ori nu poti ajunge la ele fara sa te deplasezi cu masina pana in apropiere (20-50Km). Cu bicicleta e foarte riscant, avand in vedere nebunii care se urca la volan... plus ca poate deveni obositoare pentru cei trecuti de o anumita varsta.

Toate cele bune, QSO-uri placute si ... fire intinse ! :lol:
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde YO3AOE » Lun Sep 25, 2017 12:34 pm

Va salut! si da,am uitat sa mentionez cind am fost acolo la Posta,am fost impreuna cu familia,adica nevasta-mea Pusa si fiu-meu Mircea conducator auto,mai putin pescar-hi!,luna asta,mai exact duminica pe data de 10,nu a fost nici un control sau plata,nici nu este posibil asa ceva-ma refer la taxa-pe apele libere salbatice,ele sint domeniu public,de stat.Din cite stiu eu,nu pot fi concesionate in locatie de gestiune sau date in folosinta temporara decit unele balti si/sau lacuri,iar astea trebuie obligatoriu semnalizate ca atare,in sensul unor afise mari si bine/usor vizibile si lizibile cu denumirea exacta,taxa zilnica pe ore si conditiile restrictive (prinde si elibereaza,cantitatea retenabila gratuit in limita cuantumului taxei,etc.),in cazul existentei lor.Da,stiu si eu inca mai demult despre situatia intolerabila de la acumularea Cornetu-Mihailesti,este absolut inadmisibil! ceea ce se intimpla acolo,nu este vorba atit despre paznici si/sau controlori,ci doar de niste tigani obraznici si tupeisti care s-a naravit la pomeni luate de la unii bieti pescari mai slabi de inger. Oamenii-din pacate!-inca nu s-au invatat ca in primul rind si inainte de toate sa pretinda in mod ferm legitimarea celor care vin sa-i controleze si/sau sa perceapa taxele oficiale de rigoare,si,in cazul in care chiar sint legale,sa ceara in mod imperativ chitanta SEMNATA si STAMPILATA cu sigla firmei respective,fiindca simple boniere "chioare"-hi! se pot gasi si cumpara oricind si de oricine pe aproape orice sosea de acces/iesire in/din municipiul Bucuresti,sint sigur ca le-ati vazut si dvs. pe baragladine agitindu-le in mina pe marginea drumului,asta este-din pacate!-tara noastra,un sat fara ciini,nu stiu daca-si mai ales cind?-se va rezolva vreodata treaba asta. Bine,atunci bafta! la cautari si fir intins!-asta daca folositi guta,fiindca firul textil multi-filament care se foloseste acum la spinning nu prea se mai intinde-hi!,ceea ce-cel putin mie-mi se pare totusi un oarecare dezavantaj,tractiunea pestelui prins fiind cam prea brutal perceputa,ne-fiind amortizata,dar "de gustibus..."-hi!.73!,Nelu

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Exista colegi pasionati si de pescuit la spinning?

Mesajde YO6EX » Lun Sep 25, 2017 1:25 pm

Vad ca este greu sa gasesti amatori de spinning care sa fie si radioamatori...
Dar discutia mi-a adus aminte de aventurile mele de pescar, din vechime.

Inceputul l-am facut in copilarie cu o undita confectionata dintr-un bat de alun, la care legam o sfoara tare de culoare neagra si un ac de gamalie indoit, pe care puneam o rima...
Am pescuit pe Jiul superior, apoi pe un mic afluent al Muresului in zona comunei Varadia de Mures (la bunici).
Culmea ca si prindeam pesti... asa cam cat degetul pina la lungimea de o palma... :o

Apoi am reusit sa cumpar o undita din bambus cu firul respectiv si am pescuit cam prin aceleasi zone. (intamplare descrisa pe blogul meu).

Dupa o pauza de cati-va ani am pescuit tot stationar (cu aceiasi undita) pe raul Cibin, dar si pe cateva riulete de munte unde aruncam firul (sa spunem spinning Hi...) prin bulboane sub maluri. Cu mai mult sau mai putin succes, dar tot prindeam cate un pastrav reglementar... :D

Abia prin anii '70 am reusit sa cumpar o undita din fibra de sticla (made in URSS) facuta cam din topor si cam grea.
Am pescuit din nou pe raul Cibin, dar si pe Oltul superior si pe niste laculete aferente.
Apoi in concediu cam vre-o 4-5 ani am pescuit stationar pe Insula Mare a Brailei unde o ruda avea o coliba si o gradina de legume. ( Cu amici radioamatori din Braila printre care si regretatul YO4XF, ma intalneam intr-un restaurant numit "La ascunsu' ") ;)
Cu undita prindeam peste marunt pe care-l fierbeam, strecuram, si in zeama ramasa puneam zarzavaturi si cateva bucati zdravene de crap "pescuit" de la o cherhana situata pe malul drept al Dunarii... :lol:

Trebuie sa recunosc, ca nu am pescuit "sportiv" ci strict "gastronomic"... :lol:
Tot ce prindeam ajungea fie pe gratar fie intr-o oala cu bors pescaresc...

Apoi a venit Decembrie 1989, dupa care fiind prins in alte activitati nu am mai pus mana pe nici-o undita (cu exceptia celor din care am facut tot felul de antene verticale)...
.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori