Raportul Conferintei IARU Region 1

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde 4x1ad » Vin Sep 29, 2017 12:50 am

Pentru cei interesati: a fost publicat Raportul Conferintei IARU Region 1 care s-a tinut la Landshut in Germania intre 17-23 Septembrie 2017. La lucrarile Conferintei a participat si o delegatie FRR alcatuita din YO3CZW si YO8WW.

Raportul contine si lista celor alesi in Comitetul Executiv si in grupurile de lucru precum si toate hotararile administrative si tehnice adoptate prin vot. La lucrari a participat si presedintele IARU mondial, VE6SH/G4HUA.

Ies in evidenta atat hotararea de a organiza o campanie de masurare si evaluare a zgomotului in spectrul radio in IARU Region 1 cat si deciziile luate pentru atragerea tineretului spre radioamatorism.

Aceasta conferinta se tine o data la 3 ani. Urmatoarea conferinta si alegerile pentru noul comitet se va tine la Novi Sad (Serbia) in Septembrie 2020.

IARU Region 1 cuprinde asociatiile nationale afiliate din Europa, Africa, Orientul Mijlociu si Nordul Asiei.

Materialele mentionate pot interesa pe cei ce doresc sa inteleaga mai bine culisele organizatiei IARU Reg. 1, relevanta ei in sec. XXI si tendintele politico-administrative in radioamatorismul european.

Raportul poate fi dat jos la: https://www.iaru-r1.org/index.php/downl ... tdown/977/

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde n2yo » Mie Oct 04, 2017 8:29 pm

Nu stiu daca multa lume a avut rabdarea sa citeasca documentul IARU. Acesta are cateva recomandari interesante, care se adreseaza tarilor membre. Delegatia FRR cred ca s-a plictisit de moarte la aceasta conferinta. In loc de subiecte familiare care constituie preocupari de zi cu zi in FRR, cum ar fi cantonamente, arbitri, telegrafie sala, radiogoniometrie, cupe, tricouri, legitimatii, reprezentantii YO au fost nevoiti sa participe la discutii plasate in afara cadrului de competenta prevazut de Statut si de Adunarea generala, cum ar fi viitoare alocari de spectru la urmatoarea conferinta WRC, protejarea spectrului benzilor de radioamatori, presiuni financiare in IARU, atragerea generatiei tinere spre radioamatorism, incurajarea activitatilor in cadrul serviciului prin satelit, participarea activa in studii ITU-R si multe altele.

Urmatoarele recomandari adoptate mi s-au parut interesante mai mult ca altele:

Recomandarea LA17_C3_Rec_30 cu privire la folosirea codurilor QR pe cartile de confirmare QSL.

Recomandarea LA17_C3_Rec_31 referitoare la pastrarea la zi a statusului cadrului legislativ avand ca obiectiv usurarea procedurilor de instalare a antenelor.

Recomandarea LA_17_C3_34 prin care in absenta unui grup AMSAT, fiecare asociatie nationala trebuie sa devina organizatia de contact pentru proiecte de tipul CubeSats. Recomandarea a fost votata in unanimitate, inclusiv de FRR.

Recomandarea LA17_C5_Rec_02 prin care IARU si toate societatile membre se angajeaza sa exercite presiuni asupra agentiilor guvernamentale in radiocomunicatii pentru a implementa recomandarile care protejeaza benzile de radioamatori. Recomandarea a fost votata in unanimitate, inclusiv de FRR.

Recomandarea LA17_C5_Rec_04 care propune crearea unei echipe de radioamatori pasionati de concursuri VHF care sa defineasca un set comun de reguli de verificare automata a logurilor de concurs. Aici cred ca yovhf.ro ar putea avea o contributie esentiala. Si aici recomandarea a fost votata in unanimitate, inclusiv de FRR.

Recomandare LA17_C5_Rec_15 care se refera la un set de masuri care au ca scop protejarea si extinderea utilizarii benzilor milimetrice de radioamatori. Recomandarea a fost votata in unanimitate, inclusiv de FRR.

Recomandarea LA17_C5_Rec_27 care propune crearea unui grup "C5 Contest Working Group" specializat pe concursuri VHF/UHF/SHF pentru regiunea 1 IARU.

Recomandarea LA17_C7_Rec_02 referitoare la lansarea unei campanii de masuratori simple a zgomotului radio in tarile societatilor membre. Recomandarea a fost votata in unanimitate, inclusiv de FRR.

Recomandarea LA17_C7_Rec_04 care propune ca IARU sa creeze un sistem care sa stocheze observatiile relevante facute de societatile membre privitoare la interferentele radio. Recomandarea a fost votata in unanimitate, inclusiv de FRR.

73s de Ciprian N2YO

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde yo5ajr » Joi Oct 05, 2017 8:24 am

Nu pot sa nu remarc umorul "gray" dar fin in comentariul lui Ciprian. Asa este - "Un nebun a strigat, Regele e gol" - in timp ce alti supusi lingai laudau haina regeleui..... Sunt constient ca pe mine, cel putin, delegatia FRR nu m-a reprezentat (in piele goala) Sa traim bine. 73 de Miki

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde 4x1ad » Vin Oct 06, 2017 4:23 pm

Apropo IARU: raportul arata frumos si ingrijit, facut ca in orice organizatie birocratica care se respecta. Din pacate, aceasta este doar parte din poleiala unei birocratii radio sub care nu se ascund prea multe realizari palpabile in ultimii ani. Ca unul oarecum familiarizat cu ce se intampla in culisele IARU, as zice ca de cativa ani s-a intrat intr-o eclipsa care se datoreaza in principal schimbarii liderilor IARU la nivel de mondial cat si la nivel regional. In plus, schimbari personale majore (si nu neaparat in bine) in doua din organizatiile membre care alcatuiau coloana vertebrala a intregii organizatii: ARRL si RSGB. Incet-incet liderii bine cunoscuti au disparut din motive naturale sau s-au retras/pensionat.

Schimbarea generatiilor este un lucru normal si necesar. Avantajul vechilor "cadre" consta in faptul ca erau personaje si personalitati foarte bine cunoscute nu numai in micul univers al radioamatorilor ci mai ales in ITU (Uniunea Internationala a Telecomunicatiilor), a persoanelor cu rol tehnic si de conducere din administratiile nationale de Telecom, in cercurile de interese economice legate de spectrul radio precum si sponsori economici puternici. Acesta era adevaratul motor din spatele tuturor realizarilor obtinute la diversele WRC (Conferintele Mondiale Radio) precum noi alocari de spectru, moduri noi sau oricare alte schimbari favorabile radioamatorilor.

Toate acestea nu s-au obtinut niciodata fara activitati pregatitoare de amploare in anii premergatori fiecarui WRC: zeci de intalniri cu factorii de conducere din administratiile nationale importante (pe partea administrativ/tehnica, legislativa, lobby la nivel de lideri relevanti, politica de o mana spala pe alta, eu votez propunerea ta daca si tu o votezi pe a mea etc..). Trebuiau convinse persoane tehnice, juristi, politicieni, lideri din industrie, armate si diversele servicii. Relatiile erau si sunt complexe, interesele intretesute, voturile erau supuse unui adevarat troc. Aici mergea si o mare parte a bugetului obtinut din cotizatii si sponsorizari.

Interesele in spectrul radio mondial sunt enorme si radioamatorii erau/sunt nevoiti sa navigheze cu mare atentie intr-un ocean plin de rechini folosind o coaja de nuca. Insa, s-a profitat ca printre factorii de influenta din ARRL se numarau radioamatori care erau oameni de afaceri de mare calibru in telecomunicatii, industria telefoniei mobile, comunicatii spatiale, senatori, deputati, lobbysti, juristi de seama, militari etc.. Acestia au servit in tacere IARU mondial al carui spate era asigurat in proportie de 90% de ARRL. Implicit si organizatiile regionale IARU regionale era sprijinite (IARU Region 1 in special) deoarece influenta schimbarilor in administrarea spectrului radio la nivel SUA afectau mai devreme sau mai tarziu majoritatea administratiilor de spectru radio din lume (cu exceptia Rusiei si Chinei).
Nu putini radioamatori cu greutate au lucrat de-a lungul anilor in comisii si sutele de comitete tehnice ale ITU, IEEE, EIA, FCC, CISPR, ISO, IEC, TUV, BABT etc.etc. si au pus si ei discret umarul la promovarea intereselor noastre.

Toti acesti oameni care au avut o influenta benefica asupra promovarii intereselor radioamatorismului in ultimile 4 decenii, aproape ca au disparut si conexiunile lor vitale nu pot fi refacute suficient de repede sau uneori chiar de loc. Sa nu uitam ca un rol extrem de important (si mult mai putin cunoscut) il are secretariatul international al IARU, aflat in mainile unei singure asociatii nationale care il poate opera de facto si anume ARRL. Ori daca ARRL tuseste, IARU face pneumonie. Ultima lovitura a fost retragerea lui K1ZZ, CEO ARRL in ultimele decenii, omul care a tras aproape toate sforile. K1ZZ, impreuna cu W1RU, W4RA, K7UGA, K3JW, W5JVP, W4KFC, W6ROD, PA0LOU, au fost principalii strategisti si promotori din spatele realizarilor la World Radio Conferences timp de decenii si liberalizarea reglementarilor din universul radioamatorilor. Retragerea lui a fost precedata de alegerea unor presedinti ARRL destul de cenusii, tendinta care continua si astazi.

Revenind la IARU Reg.1 (caruia ii monitorizez o parte din activitati din curiozitate dar si din nostalgia unor foste legaturi profesionale din directia ITU-T si ITU-R), apreciez ca exista un anumit regres in ultima decada prin relativ putinele comisii tehnice si de specialitate care sunt populate de persoane suficiente de competente in domeniul respectiv, nu putini fiind alesi mai mult pe criterii de "corectitudine politica" decat de compatibilitate la functie. Intotdeauna a existat politica obscura in IARU, insa acum trocul cu voturi la alegeri a inceput sa semene prea mult cu mizeriile din lumea politica reala. Multe, foarte multe vorbe si birocratie. Realizari modeste, mai mult pe hartie sau declarative. Chiar daca este o organizatie voluntara, nu cred ca principalul rol al IARU este de a asigura carti de vizita cu titluri pompoase sau pretexte de calatorii unor membri din diversele comisii si comitete care cauta expunere personala si alte genuri de zadarnicii.

Ultimele 2 conferinte WRC s-au soldat cu realizari extrem de modeste si apreciez ca acest trend va continua si in anii viitori datorita nivelului scazut de pregatire multi-anuala pentru WRC si a destramarii legaturilor personale si de interese cu ITU si restul factorilor influenti in politica internationala a spectrului radio. Urmarind numarul si continutul diverselor intalniri si activitati pregatitoare pentru WRC-2019 pentru grupurile regionale si internationale constituente ale ITU se poate vedea efervescenta pregatirilor din partea celor interesati precum si a mediului de afaceri implicat. Prin contrast conferintelor WRC din anii trecuti, nivelul pregatirilor IARU si a celor 3 organizatii regionale mi se pare extrem de redus si cenusiu. Sper totusi sa n-am dreptate si in noiembrie 2019 la Geneva sa ne astepte numai surprize placute. Sa nu uitam insa ca rezultatele unei astfel de conferinte mondiale se stabilesc in majoritate inainte in cadrul negocierilor pregatitoare.

Am revenit cu acest comentariu la postarea initiala deoarece sunt unii radioamatori care au ochii indreptati spre IARU, considerand (destul de naiv, in opinia mea) ca de acolo vor veni solutii creative, rezolvari de conflicte, clarificari si indicatii pretioase pentru activitatile la nivel national. Perceptia mea insa este a unei slabiri accentuate a utilitatii si diluarea relevantei IARU in ultimii ani in conditiile in care sunt totusi singurul organism care ar putea ajuta la pastrarea privilegiilor si intereselor radioamatorismului in razboiul actual al spectrului radio.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde yo5ajr » Sâm Oct 07, 2017 12:15 am

Am citit cu atentie (utandu-ma si printre randuri) aceasta analiza scurta al distinsului nostru prieten, Morel, cautand degeaba macar o fraza de aportul delegatilor FRR la conferinte IARU. In conversatiile de a lungul anilor In nenumarate ori s-a dovedit ca "viziunile" Domniei sale sunt extrem de realiste (cu deosibere de mine care sunt un optimist si visator incurabil ca eroul lui Cervantes) Dupa lecturare musai a fost sa ascult piesa "Amurgul Zeilor" de Wagner. La ora 24:00 CFR. Ce sa faci....vine iarna iar eu si poate multi altii dintre noi vom depana nostalgiile tineretii noastre d,ale radioamatorismului la gura sobei. 73 de Miki

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde YO9FNP » Sâm Oct 07, 2017 2:21 pm

Este din ce in ce mai evident ca IARU a devenit o organizatie excesiv de birocratica si fara viziune in ceea ce priveste radioamatorismul la nivel mondial. Ii lipsesc lideri cu vizune care sa adapteze organizatia la realitatea zilei de azi si sa o inscrie pe o traiectorie corecta pentru viitor.
Revenind la conferinta din Germania, ceea ce ma sperie cel mai mult sunt deciziile luate in unanimitate, ceea ce ma face sa ma intreb pentru ce s-au mai deplasat delegatii respectivi acolo, daca nici unul nu a avut vreun punct de vedere diferit de al celorlalti? Chiar asa, au ridicat mana la comanda si au votat cu totii DA? Chiar nu s-a discutat nimic, doar s-a ridicat mana, s-a facut poza oficiala si gata? Pai daca e asa, asteptarile mele din partea organizatiei romane afialiate la IARU, de a ne informa si pe noi, radioamatorii YO, despre obiectivele cu care au participat la conferinta, opinii si pareri proprii, sunt deja prea mult... poate intr-o alta viata vom avea parte de... normalitate...
73,
Dan YO9FNP

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde 4x1ad » Sâm Oct 07, 2017 2:38 pm

Miki,
Crezul meu este ca schimbarile reale pot veni doar din interior astfel ca nu are vreun sens sa ma amestec in treburile interne ale altora. Atasamentul meu fata de radioamatorismul romanesc se bazeaza si pe faptul ca sunt prieten cu toata lumea, fara deosebire de apartenenta organizationala. Astfel ca un compliment ;) sau ironie oricat de subtile ar fi nu ma vor determina sa-mi parasesc pozitia echidistanta.

Subiectul postarii mele precedente era doar IARU asa cum il cunosc eu, nicidecum aportul sau prestatia FRR la lucrarile conferintei din Germania. Nu am obiceiul sa discut in public lucruri pe care nu le cunosc suficient de bine.

Un weekend placut.
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Raportul Conferintei IARU Region 1

Mesajde yo3gh » Mar Oct 10, 2017 9:54 pm

Daca tot discutam , cel din delegatie YO8WW nu e cel de care se spunea ca a facut frauda intr-un concurs de acum ceva ani ... si care ne-a facut de ras in toata lumea ? A fost reabilitat ? :)))) Sau ma insel ...




Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori