Mandrina speciala

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Mandrina speciala

Mesajde YO3AOE » Lun Dec 11, 2017 2:31 am

Bravo! domnule,si multumesc! mult pentru adresa,pina la urma iata ca exista si se poate gasi.Toate cele bune! si sarbatori fericite!.73!,Nelu

Avatar utilizator
yo3fwl
Mesaje: 39
Membru din: Dum Apr 03, 2011 2:47 pm
Contact:

Re: Mandrina speciala

Mesajde yo3fwl » Joi Dec 14, 2017 1:51 pm

Cea din link nu este mandrina ci penseta...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Mandrina speciala

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 16, 2017 11:18 am

Penseta= instrument medical sau tehnic format din doua brate metalice sau izolante lungi,egale, unite la un capat,arcuite si subtiate la virf,utilizat pentru apucarea si manipularea precisa a unor obiecte mici, fine si/sau delicate,deci obiectul nu este penseta,este o mini-mandrina pentru giuvaergerie...

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Mandrina speciala

Mesajde YO5VAE » Sâm Dec 16, 2017 12:01 pm

Bucsa elastica portscula de la masini unelte poarta si denunirea de penseta. Deci materialul din care te-ai inspirat este incomplet.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Mandrina speciala

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 16, 2017 8:52 pm

Da,stiu,in "folclorul" tehnic uneori i se mai spune si asa,dar i se spune total! gresit,este absolut! evident ca forma si destinatia aduc cu mult mai mult cu o mandrina decit cu o penseta...

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: Mandrina speciala

Mesajde YO8BDW » Sâm Dec 16, 2017 11:03 pm

"" Da,stiu,in "folclorul" tehnic uneori i se mai spune si asa,dar i se spune total! gresit,este absolut! evident ca forma si destinatia aduc cu mult mai mult cu o mandrina decit cu o penseta..."" :shock: :shock:
Imi este neplacut sa intervin dar am inteles ca aveti pregatire in domeniul electronicii si de aceea aprecieri ca " total gresit " , "absolut evident" intr-un domeniu pe care nu cred ca l-ati studiat macar ca autodidact nu pot fi acceptate pe un forum . Aveti raspunsul lui YO5VAE care se simte ca are notiunile " invatate de la mama lor" . Precizez ca nu il cunosc si nu l-am vazut niciodata dar respect meseria.
Pentru edificare va invit sa cititi numai pagina 60 din cursul universitar :https://biblioteca.utcluj.ro/carti-online.html?file=files/carti-online/...pdf si veti vedea ca se foloseste si la nivel universitar nu numai la nivel de "folclor" de fabrica. In majoritatea ofertelor de bucse elastice in limba romana se foloseste termenul de penseta si/sau bucsa elastica portscula. Avem printre noi, radioamatorii, prof. dr. ing , in domeniul mecanic, cu domeniu de competenta care ar putea transa elegant acest subiectul off topic.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Mandrina speciala

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 16, 2017 11:18 pm

Eu ma ghidez-pe cit posibil!-dupa logica si ratiune,asa ca raspunsul meu este foarte scurt si simplu: sa asezam pe o masa o mandrina obisnuita de bormasina,o penseta,si obiectul in discutie,pe care eu il denumesc mini-mandrina elastica,si sa intrebam pe oricine cu care dintre primele doua seamana cel mai bine obiectul,raspunsul va fi-evident!-cu mandrina,atunci de sa ii spun penseta,doar fiindca asa-in mod gresit!-s-a incetatenit???.Daca cineva imi spune ca cerul este rosu,dar eu vad clar ca este azuriu,trebuie neaparat sa spun si eu ca este rosu?.Am incheiat subiectul,nu mai revin.

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Mandrina speciala

Mesajde yo6rk » Dum Dec 17, 2017 1:42 pm

Topicul mai aduce ceva util?
Mi se pare ca incet incet, se ajunge la clasica deviere de la subiect unde rezulta clasica balacareala si incordarea muschilor.

Haideti sa judecam mai profund inainte de a scrie (zice) ceva in mod public, sa rezulte ceva util si constructiv, altfel... punem threadul la gunoi.

Multumesc!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori