ATITUDINI

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

ATITUDINI

Mesajde yo5ajr » Lun Dec 11, 2017 12:15 pm

Ascultati frecventele 7050 si 7055 - frecventa de 7055 odinioara ziua era populat de statii YO unde se intalneau zilnic, unde regretatul Victorin YO6QW era permanent prezent, se dicutau d,ale radioamatorilor apoi seara, noaptea apareau "Bufnitele Romane" condus de regretatul YO3AC Andy. Aceasta frecventa a devenit chiar emblematica pentru statii YO dar nu numai, era frecventa vorbitorilor limbii romane de pretutindeni, se auzea graiul Romanesc si nimeni nu a indraznit sa ne perturbe. Incepand de la evenimentele din Ucraina aceasta frecventa, si de parca nu ar fi de ajuns, si 7055 a devenit locul unde se descarca toata mizeriile vorbitorii aceluias limba - urainiana si rusa. Se injura, se transmite piese muzicale pe un vocabular abject, se transmite vocea kalasnikovurilor, e un razboi total si de ne inteles. Poate ca radioamatorilor din Bangladesh le doare in cot dar radioamatorilor din tarile vecine le doare. Mai intai in numele radioamatorismulu,i indivizi soiosi incalca ori ce regula, nu numai al "Ham Spirit" dar si reglementarile internationale a comunicatiilor al carui act si Ukraina este semnatara. E treaba lor - poate spun unii, dar de loc nu e asa. Pun aici intrebarea - ANCOM - ul nostru (daca are prerogative) sau asociatiile radioamatorilor (de FRR nici nu vorbesc ca este total paralel) oare au intervenit la IARU sau EURAO ca aceasta situatie absolut iesita din comun sa fie odata eradicat prin interventii la nivel inalt? Se pare ca nu, sigur ca nu. De aici deduc ca oficialitatilor nostri iar le doare in cot exact ca celora din Bangladesh. Dar mai este un aspect - oare "familiilor" de radioamatori tot in cot le doare? Si cu regrat spun ca - DA, pentru ca suntem extrem de dezbinati din pacate. Ma opresc aici - sunt sigur ca reactiile vor fi nule dar precis va apare un comentariu despre "teoria mandrinelor cu 99 de bacuri".
73 si sarbatori frumoase de iarna. Miki :mrgreen:

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: ATITUDINI

Mesajde yo2msb » Lun Dec 11, 2017 1:13 pm

yo5ajr scrie:Pun aici intrebarea - ANCOM - ul nostru (daca are prerogative) sau asociatiile radioamatorilor (de FRR nici nu vorbesc ca este total paralel) oare au intervenit la IARU sau EURAO ca aceasta situatie absolut iesita din comun sa fie odata eradicat prin interventii la nivel inalt? Se pare ca nu, sigur ca nu.

Dr OM Miki, doar "se pare ca nu". Pentru ca este doar o parere. Nu stiu ce fac altii, dar in interiorul ARR au existat nenumarate sesizari atat catre IARUMS cat si direct catre organismele internationale de reglementare in legatura cu aceste probleme. Nu doar pentru frecventele din zona 7050-7055, ci pentru multe alte perturbatii, unele provenite de la radioamatori, altele de la diferite entitati mai mult sau mai putin oficiale. Sesizarile noastre au si aparut de altfel in comunicarile oficiale ale organismelor internationale catre perturbatori, insa pun si eu o intrebare simpla si de logica elementara: daca pe Rusia o doare-n c...(ot) de eforturile intregii UE sau intregii USA de normalizare in relatiile cu Ucraina, de ce ar baga in seama sesizarile unui organism international infinit mai mic ca si influenta/putere de convingere in legatura cu niste amarate de perturbatii radio? Sau crezi tu ca batalia radio dintre postul insurgentilor din Eritrea si statia de bruiaj a oficialitatilor va inceta la sesizarile ITU? Hai sa fim seriosi... Pot sa inteleg frustrarea din mesajul tau, o am si eu la randul meu, dar de aici pana a lansa acuzatii aiurea e un drum lung cat o informare prealabila corecta. Pentru ca mai suntem cate unii care mai facem cate ceva in sensul asta. Ooopsss, iar am uitat sa ne laudam ca facem asta si lumea prin urmare ne acuza, hi!
crocodil de munte

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: ATITUDINI

Mesajde YO3AOE » Lun Dec 11, 2017 4:40 pm

Draga Miki,te rog sa ma scuzi de "teoria mandrinelor cu 99 de bacuri",nu mai aveam ce face,ma cam plictiseam si m-am trezit scriind acea postare,imi pare rau! ca te-am deranjeat.Din pacate! nivelul meu intelectual nu-mi permite preocupari mai inalte,ca de exemplu cum sa-i pedepsim pe cei care polueaza eterul cu nerusinare,eventual sa trimitem niste drone specializate care sa le taie cu o foarfeca tele-comandata antenele,cred ca ar fi o solutie buna si-mai ales!-realista,nu crezi,ce zici?

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: ATITUDINI

Mesajde yo5ajr » Lun Dec 11, 2017 7:08 pm

Cer scuze de la YO3AOE, nu a fost cu rea intentie "mandrina" dar asta mi a venit in mintea mea. - Considerati ca am scris "o camila cu 99 de cocoase". Pace. 73 de Miki :D

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: ATITUDINI

Mesajde YO3AOE » Lun Dec 11, 2017 9:01 pm

Bine! draga Miki,accept scuzele,nu-i nici o suparare,doar atita suparare sa avem-hi!.In ceea ce priveste subiectul deschis de tine,intr-adevar ca este foarte real si relativ deranjeant,dar nu prea cred ca se poate face ceva concret,pai daca organismul lor intern de supraveghere si control ii tolereaza asa cum sint si cu ceea ce fac,inseamna ca nici aia nu-s prea departe de faptasi-hi!. Proteste si atentionari verbale si chiar si scrise mai mult ca sigur ca au si primit,probabil (dar mai mult ca sigur!) ca nu-sau prea putin-le pasa,au ei altele mai importante pe cap,iar din afara nu prea cred ca ai ce sa le faci,ca stii vorba aia,usor modificata,unde educatie nu e,cam nimic nu e...


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori