De la SRI...

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: De la SRI...

Mesajde YO3ITI » Mie Dec 27, 2017 7:51 pm

YO3AOE scrie:Daca este sa ne ghidam dupa istorie,nu rusii-ca popor-au facut rau unora sau altora,ci doar unii dintre conducatorii lor,si oricum rusilor ar trebui sa le fim recunoscatori ca ne-au scapat de Hitler si ai lui,fiindca altfel majoritatea celor care scriem pe-aici n-am exista...


Vai de capul nostru !
Habar nu aveți de istorie.

M
====================
73 de YO3ITI

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: De la SRI...

Mesajde YO5PQQ » Mie Dec 27, 2017 8:04 pm

Sa recompensam cu gratitudine oportunismul si miselia sovietica de dupa 23 august? Sa le multumim ca sub pretextul unei armate eliberatoare au furat, omorat, distrus, batur, violat, jefuit etc. in calea lor si apoi au lasat cicatrici intr-o tara care nici azi nu-si revine dupa aceste ideologii si practici - este un scuipat pe fata putinilor romani care mai cred in tara asta.
Rusii nu au eliberat. Rusii au ocupat. S-au facut ca nu stiu de niciun armistitiu si nicio declaratie de intoarcere a armelor si au facut ce au vrut, inspirati de hoardele mongole si siberiene aduse de stalin sa ii termine pe nemti. Iar ocupatia lor a dus pana prin 58 la distrugerea socio-politico-administrativa a Romaniei, la impunerea unei constitutii bolsevice, la rasturnarea unei democratii legitime si la scufundarea tarii in negura comunismului in care valorile erau nulitatile, retarzii, parvenitii si ultimele jeguri oportuniste. Totul in numele proletariatului.
Sa le multumim pentru ca de 70 de ani trag sfori sa tina tara asta in mizeria comunista? O rusine.
Probabil imi racesc gura degeaba. Cred ca invataturile pe care le-ati primit sunt si azi puternice. N-ati invatat nimic in ultimii 30 de ani.

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: De la SRI...

Mesajde yo6rk » Mie Dec 27, 2017 8:08 pm

Unele mesaje care au "disparut", erau pe langa subiect.

LE: Da, mesajele offtopic dispar. Daca vi se pare corect ca intr-o discutie despre ciorba sa amestecati si gradinaritul... asta spune multe.
Vreti sa discutati despre rusi? Nimeni si nimic nu va opreste sa deschideti un alt subiect; va pot muta si postarile avute aici.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: De la SRI...

Mesajde YO3ITI » Mie Dec 27, 2017 8:16 pm

yo8rku scrie:Unele mesaje care au "disparut", erau pe langa subiect.


Mai nou așa se manifestă cenzura ?
Poate ar fi corect să ne explicați și nouă criteriile pe baza cărora sancționați doar anumite mesaje.
În ritmul ăsta riscați să rămâneți doar cu un grup foarte restrâns de colaboratori.

Ia să vedem, dispare și acest mesaj ?

73
====================
73 de YO3ITI

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: De la SRI...

Mesajde YO5PQQ » Mie Dec 27, 2017 8:20 pm

Mult succes in continuare cu administrarea acestui site, cu toate sectiunile lui.
+1 Miron.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: De la SRI...

Mesajde YO3ITI » Mie Dec 27, 2017 8:30 pm

YO5PQQ scrie:Mult succes in continuare cu administrarea acestui site, cu toate sectiunile lui.
+1 Miron.


L-am contactat pe Ciprian, sunt curios care sunt regulile. Corect mi se pare să existe o transparență în comunicare. Mai mult, am observat că, fără o comunicare prealabilă, s-a renunțat la funcționalitatea editării propriilor postări. Corect ar fi fost să fim informați printr-un mesaj de genul "de la data de, se va desființa funcționalitatea de..." Astfel, am fi avut posibilitatea de a opta pentru editarea sau ștergerea mesajelor proprii. Ce se întâmplă nu e ok. Îmi rezerv dreptul de solicita ștergerea contului și a tuturor mesajelor mele în cazul în care justificările furnizate nu mă satisfac.

Deci, moderatorului: aștept un răspuns în scris, public.

O zi bună.

M
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: De la SRI...

Mesajde n2yo » Mie Dec 27, 2017 8:58 pm

Pentru totala transparenta, am reactivat toate mesajele sterse de moderator. Se vede cum discutia a deviat de la subiectul initial nu doar in afara topicului initial, dar in afara subiectelor generale din domeniul radioamatorismului.
Macazul a deviat la postarea lui YO3AOE, total neadecvata pe acest subiect si forum.
Sper ca dezbaterile pe teme istorice in cadrul acestui subiect sa se incheie aici. Un alt subiect separat la "Alte discutii" poate fi deschis, in conditiile unor dezbateri civilizate, insa ca intotdeauna se prefera discutiile in ale radioamatorismului.
O pagina cu "termeni si conditii" se afla in lucru si va fi accesibila in curand. Acum putina vreme s-a dezactivat optiunea auto-editarii propriilor postari, modificarea fiind necesara in scopul pastrarii sensului discutiilor.

73s de Ciprian N2YO

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: De la SRI...

Mesajde YO3ITI » Mie Dec 27, 2017 9:02 pm

yo8rku scrie:Unele mesaje care au "disparut", erau pe langa subiect.

LE: Da, mesajele offtopic dispar. Daca vi se pare corect ca intr-o discutie despre ciorba sa amestecati si gradinaritul... asta spune multe.
Vreti sa discutati despre rusi? Nimeni si nimic nu va opreste sa deschideti un alt subiect; va pot muta si postarile avute aici.


Salut, Marius,
Intervenția ta este salutară și îți mulțumesc pentru răspuns. Aș vrea, însă, să-ți atrag atenția asupre următoarelor:

1/ discuția în sine este realizată pe un thread de discuții libere, din secțiunea "diverse"; înțelegerea mea este că noțiunea de diverse lasă libertatea de a se divaga pe o temă, mai mult sau mai puțin relaționată cu subiectul de bază.

2/ printr-un exercițiu mental, putem stabili conexiuni între noțiunea "SRI" și noțiunea "ruși", fie aparente, de natură pur filosofică și speculativă, fie de orice altă natură ne place. De ce ? Fiindcă avem libertarea să o facem și, scriind aceste rânduri, sunt convins că persoanele de la SRI care vor procesa textul au inteligența necesară să citească printre cuvinte și să se amuze de speculațiile noastre nevinovate.

3/ Rusia a reprezentat istoric o calamitate pentru biata noastră națiune. SRI-ul, ca instituție modernă care (sperăm noi) s-a debarasat cu totul de moștenirea patologică a vechii Securități, are, printre altele, rolul de a proteja România de orice imixtiune și amenințare rezultată din jocurile geostrategice cărora, din nefericire, le-am căzut deseori pradă în cursul istoriei.

Uite, deci, cel puțin trei argumente inteligente - consider eu - pentru a dezamorsa argumentele tale de "offtopic".

Pace, deci ?

Să ai parte de un an nou minunat.

73 de Miron
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: De la SRI...

Mesajde YO3ITI » Mie Dec 27, 2017 9:03 pm

n2yo scrie:Pentru totala transparenta, am reactivat toate mesajele sterse de moderator. Se vede cum discutia a deviat de la subiectul initial nu doar in afara topicului initial, dar in afara subiectelor generale din domeniul radioamatorismului.
Macazul a deviat la postarea lui YO3AOE, total neadecvata pe acest subiect si forum.
Sper ca dezbaterile pe teme istorice in cadrul acestui subiect sa se incheie aici. Un alt subiect separat la "Alte discutii" poate fi deschis, in conditiile unor dezbateri civilizate, insa ca intotdeauna se prefera discutiile in ale radioamatorismului.
O pagina cu "termeni si conditii" se afla in lucru si va fi accesibila in curand. Acum putina vreme s-a dezactivat optiunea auto-editarii propriilor postari, modificarea fiind necesara in scopul pastrarii sensului discutiilor.

73s de Ciprian N2YO


Mulțumim. Noi vom fi, deasemenea, mai atenți.

Promitem.

73
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: De la SRI...

Mesajde yo6rk » Mie Dec 27, 2017 10:28 pm

Offtopic:

Salut Miron, Sorin, all:

1: Greseala mea a fost ca intai nu am atentionat public devierea de la subiect (desi am mai facut astfel de atentionari), apoi sa inactivez postari offtopic.

2: Sa nu credeti ca pun la inima chestii de acest gen, si "am sa tin minte", sau sa arunc fluieraturi si cate o purtatoare in 80m. NU sunt de mine astfel de actiuni.

Acum ca v-ati calmat, cred ca toti ati inteles aceasta furtuna in paharul cu apa. Intr-o postare pe un alt thread, Miki - yo5ajr spunea: "Postarile noastre de fapt sunt oglinda gandirii noastre proprii." O alta vorba veche... "croitorul masoara de doua ori si apoi taie!"

Eu sper sa intelegeti cele spuse mai sus, in felul acesta va apropiati ca radioamator, ca oameni!

Nu mai intervin in afara subiectului, pentru alte discutii, cu placere putem folosi mesageria privata.

Toate bune, sarbatori fericite si tot ceea ce va doriti!

mny 73!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori