Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Mesajde YO3ITI » Mar Feb 13, 2018 11:54 pm

YO9CHO scrie:Incredibil...Abureala jurnalistica! Domnul redactor sef isi bate joc prin explicatia data:

Imagine

Rezulta ca "radioamatorii spioni" sunt numai "amatori cu radio" nu si membrii FRR. Ce ne facem cu ceilalti care nu sunt membri ai unei asociatii (neafiliatii) ? Sunt toti spioni ? :lol: :lol: :lol:
Abureala.... :evil:


Sal.
Orice persoană cu o stimă de sine redusă, pentru a o putea compensa spre a trăi cu ea, începe să adopte atitudinea de victimă. Aceasta ajută la menţinerea unei stări de confort psihologic minimal şi explică neputinţa persoanei în cauză prin intervenţia aparentă a oricărui element extern care face ca respectivul să nu îşi asume ceea ce trăieşte. Întotdeauna va fi cineva "de vină" şi astfel se perpetuează nevoia de victimizare.

Lucrul ăsta îl poți constata și în cazul de față, sau la nivelul întregii societăți românești, unde diverse grupuri se victimizează din EXACT aceleași motive. Observ că nici unii dintre radioamatori nu fac excepție.

Nu este nici o abureală jurnalistică. Este un răspuns pertinent și civilizat la ceea ce nu a fost altceva decât o furtună într-un pahar cu apă.

73
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Mesajde yo3fhm » Mie Feb 14, 2018 12:45 am

YO3ITI scrie:Nu este nici o abureală jurnalistică. Este un răspuns pertinent și civilizat la ceea ce nu a fost altceva decât o furtună într-un pahar cu apă.
Hmmm, foarte ciudata opinia ta, Miron.
Ai putea sa ne spui de ce consideri ca a fost asa cum spui?
:idea:
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Mesajde YO9CHO » Mie Feb 14, 2018 12:49 am

Miron, mesajul Digi24 este de tip subliminal.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Mesajde YO6EX » Mie Feb 14, 2018 9:44 am

Raspunsul redacorului sef prelipceanu este in stilul stirilor difuzate de acest post.
Lipsa de responsabilitate este evidenta.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Mesajde YO3AOE » Mie Feb 14, 2018 12:03 pm

Replica F.R.R. este foarte buna si prompta,maxime felicitari!,dar cred ca s-ar impune si o contra-ofensiva in sensul ca cea mai buna aparare este atacul.In aceasta idee,cred ca ar fi extrem de util si folositor cauzei noastre un audio-video-clip facut profesionist la YO3KPA cu copiii care invata sa fie radioamatori,si in care sa se explice clar si concis esenta acestei frumoase activitati tehnico-aplicative,clip care sa fie difuzat de un post tv. national sau si-de ce nu?-de postul Antena 3,care are unul dintre cele mai mari rating-uri si-se pare-este deschis la apararea unor cauze periclitate.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Mesajde YO9IRF » Mie Feb 14, 2018 1:23 pm

YO3AOE scrie:... un audio-video-clip facut profesionist la YO3KPA cu copiii care invata sa fie radioamatori,si in care sa se explice clar si concis esenta acestei frumoase activitati tehnico-aplicative,clip care sa fie difuzat de un post tv. national sau si-de ce nu?-de postul Antena 3,care are unul dintre cele mai mari rating-uri si-se pare-este deschis la apararea unor cauze periclitate.


(tocmai am avut un flashback cu Ceausescu in vizita la o intreprindere)

Din lac in Groapa Marianelor, azi spioni, maine "cauza periclitata" care se plange la Antena 3. Eu zic ca si un reportaj pe Kanal D cu un radioamator pe care il inseala nevasta cu vecinul ar merge, cu cat e audienta mai mare cu atat mai bine.

Solutia corecta ar fi actiune legala, angajarea unor experti care sa demonteze explicatia aia subtire cu DEX-ul, fortarea Digi sa dea o dezmintire. Sansa unei organizatii radioamatoricesti sa iasa la rampa.

Sau, poate ar trebui sa ne punem intrebari cum de jurnalistii unui post national de televiziune, specializat pe stiri, habar nu au de ce e ala radioamatorism. Poate e din vina noastra ?

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Mesajde yo8rzz » Mie Feb 14, 2018 2:02 pm

Poate ca postul Digi exagereaza putin, dar pe fond articolul este corect. Radioamatorii au fost folositi in trecut la activitati de transmitere si receptionare a informatiilor cu caracter secret, datorita cunostintelor tehnice peste media populatiei. In prezent nu se mai practica in tarile dezvoltate deoarece exista metode care necesita mai putine cunostinte teoretice si practice. Cei care au fost implicati in acest tip de activitati nu pot da informatii datorita unor clauze pe care statul le impune. In general se desecretizeaza dupa cca 40-50 ani si astfel ajunge si in presa. Exista numeroase articole pe internet despre modalitatile in care au fost folositi radioamatorii britanici in al doilea razboi mondial de catre serviciile secrete aliate.

Referitor la acele serii de numere, sunt utilizate cu un mecanism de cifrare de tip One Time Pad, care folosit in mod corect este imposibil de descifrat de terte parti. Gasiti detalii pe internet daca va intereseaza.
Cum zicea cineva mai sus, o furtuna intr-un pahar cu apa.

73,
Adi

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Mesajde YO3AOE » Mie Feb 14, 2018 2:39 pm

Pt.YO9IRF-Georgica,daca mai citeai si restul de postari,poate ca reuseai sa vezi si luarea de pozitie a F.R.R.,dar cred ca am pretentii prea mari...

Avatar utilizator
yo6own
Mesaje: 21
Membru din: Mar Iun 22, 2010 1:56 pm
Contact:

Re: Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Mesajde yo6own » Mie Feb 14, 2018 2:42 pm

... acum depinde daca permitem sa ni se rada exact in fata sau nu. Ca despre asta e vorba.

In transcrieri se intelege cu subiect si predicat ca radioamatorii sunt spioni care transmit coduri si cifre "de spioni". Nu altfel, si nu de alt tip.

Pai ce scrie in DEX e corect, e exact definitia pe care o da ANCOM, si aceasta activitate de amator e reglementata. Digi24 spune clar ca ei vorbesc despre radioamatorii care sunt spioni, dar cum toti radioamatorii sunt autorizati de ANCOM, ar trebui ceruta si o pozitie oficiala a ANCOM asupra acestui aspect.

73

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Stiri DIGI24 radioamatorii asociati cu spionii....

Mesajde YO9IRF » Mie Feb 14, 2018 3:58 pm

YO3AOE scrie:Pt.YO9IRF-Georgica,daca mai citeai si restul de postari,poate ca reuseai sa vezi si luarea de pozitie a F.R.R.,dar cred ca am pretentii prea mari...


Usurel cu ad hominem pe scari, ca nu ne tragem de sireturi. Am citit si pozitia FRR si pozitia Digi, si cred ca ar trebui sa mai citesti odata raspunsul meu in contextul asta. Cu accent pe diferenta dintre a trimite o scrisoare si "actiune legala".

De asemenea, poate merita mentionat ca audienta tipica Digi TV (venituri mai mari, educatie superioara) nu se suprapune aproape deloc cu audienta Antena 3 (venituri mai mici, educatie mai slaba, medie de varsta mai crescuta).

Razvan.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori