Ora de vara a fost desfiintata

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Ora de vara a fost desfiintata

Mesajde yo3hjv » Sâm Feb 17, 2018 11:32 pm

yo7luo scrie:Cred ca a fost vorba mai degraba de o traducere neinspirata! Eu am inteles ca s-a votat realizarea unui studiu despre, nu desfiintarea! Solicitarea initiala a venit din partea Lituaniei, care a spus ca cetatenii sint extrem de stresati de faptul ca de doua ori pe an trebuie sa schimbe ora la ceasuri, deci un motiv extrem de serios!


Asa este!
Cine credea ca aprobarea de studii care sa releve necesitatea elaborarii unor studii de fezabilitate pentru implementarea unei masuri este inventie romaneasca se inseala... Birocratia este scopul UE, deci avem o rezolutie care pune in discutie realizarea unui studiu care sa....
Lituania a cerut direct eliminarea dar nu a intrunit majoritatea necesara.
Restul e bla bla... Si o metoda cretina de a da peste cap viata oamenilor. Personal, ii admir pe rusi din acest punct de vedere. Au constatat ca face rau si au renuntat la DST. Si nu a crapat pamantul sa ii inghita.
Idem Islanda.

Mai interesanta este istoria DST si rolul lui Hitler in impunerea ei dupa ce experienta anterioara esuase.
https://www.timeanddate.com/time/europe ... story.html
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Ora de vara a fost desfiintata

Mesajde yo3gh » Dum Feb 18, 2018 11:37 am

Da , la rusi e altceva, locuitorii lor din nord se pare ca sunt afectati mai mult de schimbari .... ora de vara se preteaza in zona mediteraneeana :))) , apa , soare ;)))

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Ora de vara a fost desfiintata

Mesajde YO3AOE » Sâm Feb 24, 2018 7:07 am

Ora de vara mi se pare a fi o prostie pretentioasa,si in afara de o mica economie de energie electrica publica-relativ iluzorie dealtfel-nu aduce populatiei nici un avantaj real notabil,ci doar disconfort...

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Ora de vara a fost desfiintata

Mesajde yo3gh » Sâm Feb 24, 2018 2:01 pm

Corect, ea a fost propusa de Benjamin Franklin, in 1784, dar a fost pusa in aplicare tarziu numai in perioada primului razboi mondial, in scopul economisirii de energie. Se presupunea de asemenea ca omului ii va fi mai bine cu careva ore de lumina in plus , decat noaptea . Dar ..... se pare ca ultimele studii nu sunt pro, dezechilibrele biologice au aparut ...

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Ora de vara a fost desfiintata

Mesajde yo3luo » Sâm Feb 24, 2018 2:34 pm

Fie vorba intre noi, generatii intregi, timp de decenii am lucrat pe trei schimburi de nu stiam niciodata cind e zi, cind e noapte, cind e marti sau cind e octombrie si nu ni s-a mai stricat feng shui-ul

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Ora de vara a fost desfiintata

Mesajde yo2loj » Sâm Feb 24, 2018 4:57 pm

Dat fiind ca "mai nou" se foloseste iluminatul artificial zi si noapte, motivatia pur economica a disparut. Iar omul, ca fiinta diurna, are un ritm circadian adaptat orei locale, asa ca toata tevatura schimbarii orei este cumva perimata, iar dupa unele studii, chiar daunatoare.
Ceasurile s-au inventat sa masoare ora, nu sa ne adaptam noi dupa ele.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori