Model tastatura

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Model tastatura

Mesajde YO3AOE » Mie Mar 21, 2018 10:20 am

Exista tastaturi de/pentru calculatoare electronice cu clapele/tastele de culori deschise iluminate individual pe dedesubt,dar nu ma refer la cele de/pentru jocuri electronice cu iluminari de fundal ciudate gen papagal/curcubeu.Eu am cautat indelung dar nu am gasit asa ceva pe la noi,poate stie cineva sa ma indrume unde asi putea gasi.Cu multumiri anticipate,Nelu

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Model tastatura

Mesajde yo5pjb » Mie Mar 21, 2018 1:54 pm

Doar 385 de bucati : https://www.emag.ro/tastaturi/filter/ta ... _500_25780
Din care filtrati 'papagalii' si tot raman 100 de bucati.

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Model tastatura

Mesajde yo5pjb » Mie Mar 21, 2018 1:59 pm

Si cat se poate de serios, trebuie sa cititi cu atentie urmatorul link : https://support.google.com/websearch/an ... 4479?hl=ro

73

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Model tastatura

Mesajde YO3AOE » Mie Mar 21, 2018 2:13 pm

Da,le-am parcurs si eu in totalitate pe cele de la Emag si nu numai,tocmai de-asta am solicitat o trimitere punctuala,daca se putea,dar se pare ca nu se poate.Multumesc!,o zi buna.73!Nelu

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Model tastatura

Mesajde yo5pjb » Mie Mar 21, 2018 3:41 pm

N-ati solicitat o trimitere punctuala, intrebarea dumneavoastra a fost "daca exista asemenea tastaturi pe la noi", adica prin Romania si raspunsul a fost conform intrebarii dumneavoastra.

Va rog sa va recititi intrebarea.

O zi buna.
73

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Model tastatura

Mesajde yo3fhm » Mie Mar 21, 2018 4:25 pm

YO3AOE scrie:Exista tastaturi de/pentru calculatoare electronice cu clapele/tastele de culori deschise iluminate individual pe dedesubt,dar nu ma refer la cele de/pentru jocuri electronice cu iluminari de fundal ciudate gen papagal/curcubeu.

Ziceati ca ati cautat pe E-mag, in totalitate ?
YO3AOE scrie:Da,le-am parcurs si eu in totalitate pe cele de la Emag si nu numai

Cu siguranta v-au scapat acestea ...

Poate n-ati folosit corect filtrele de la Emag. Link-ul de mai sus va duce pe o pagina in care veti vedea ce filtre de cautare am aplicat, poate o sa va fie mai usor data urmatoare.

Ah, da, parca ati mai adaugat la sfarsit "si nu numai" ... asa-i ?
Pe unde ati mai cautat ? La garajul de pc-uri ati fost? Au sectiune ptr tastaturi gaming, dar vedeti ca sunt iluminate si nu sunt papagali :

Tastatura Gaming Genesis Thor 300 TKL White-Red Mecanica

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Model tastatura

Mesajde YO3AOE » Joi Mar 22, 2018 8:40 am

Da,multumesc! pentru contributie,dar nu vreau neaparat o tastatura pentru gaming,iar din imaginile prezentate nu este suficient de clar daca au iluminare individuala a tastelor,adica cite un l.e.d. pozitionat exact sub fiecare tasta in parte,sau este doar o iluminare generala de fundal,e o mica-mare diferenta-hi!.Se pare ca asa de pe site-uri-le lor nu prea se poate face o selectie vizuala riguroasa,deci trebuie mers acolo si vazut pe viu,ceea ce voi si face.Subiect lamurit si inchis. 73!,Nelu

YO7BPC
Mesaje: 83
Membru din: Lun Ian 03, 2011 8:54 am
Contact:

Re: Model tastatura

Mesajde YO7BPC » Vin Mar 23, 2018 9:59 am

O completare!
Poate au și tastaturi cu caractere românești?
Nu de alta dar de multe ori înțelesul ar fi clarificat dacă s-ar folosi caracterele românești ...
73 de YO7BPC

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Model tastatura

Mesajde yo5er » Vin Mar 23, 2018 2:51 pm

Da, ultima data cand m-am dat de problema asta, erau becuri cu neon. Problema era ca trebuiau atinse (tastele) cu grija, alimentarea lor (a becurilor) era facuta la 220. De multe ori riscam sa ma trântã (microsocuri / electrocutari). Acuma cele noi de pe magazinele astea noi (emag / garajul calculatoarelor) nu am avut posibilitatea sa le ating cand sunt iluminate (nu stiu daca mai curenteaza cu tehnologia actuala) nici cele cu bec individual sub fiecare tasta nici cele cu lumina de fundal (panglica iluminata). In speranta ca v-a fost de folos, astept cu interes sa vad EXACT!!! ce model de tastatura ati cumparat si daca mai curenteaza tehnologia actuala sau nu.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Model tastatura

Mesajde YO3AOE » Vin Mar 23, 2018 4:50 pm

"Multumesc!" pentru mistocareala de doi bani,nu este demna nici macar de o cauza mai buna.Este totusi bine ca n-aveti altceva mai bun de facut,inseamna ca vi-ati rezolvat toate treburile,nu mai aveti ce face si doar va plictisiti suguind pe-aici pe site ca sa va pierdeti vremea,pacat...


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori