Ref. In memoria YO3JA

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Ref. In memoria YO3JA

Mesajde YO6EX » Mar Mar 27, 2018 12:59 pm

Povestea achizitionarii liniei Heathkit de catre Tianu, este putin diferita de cea prezentata in articolul lui YO3CCC.
Era in luna Octombrie 1969.
La Radioclubul Central care era situat linga strandul Izvor, intr-o dimineata, pe scarile care duceau la usa de intrare stateau la povesti YO4HW si YO6EX.
La un moment dat au aparut un baiat si o fata, care au spus ca au de vanzare un aparat de radio.
Noi am intrebat ce aparat, ce marca, dar nu au stiut sa ne spuna. Asa ca noi cei doi fraieri in loc sa insistam sa aflam mai multe, i-am indrumat la tov. Paolazzo.
Dupa vre-o doua zile am aflat despre ce aparat de radio este vorba si ne-am felicitat reciproc pentru cat am fost de destepti...
Ne-a mai trecut supararea cand am aflat ca linia va fi cumparata de Tianu YO3JA, care ne era prieten.
Consolarea ca macar va ajunge la un radioamator adevarat...
Mai jos puteti vedea un QSL al YO3SDG, pe numele ei: Sanda Gheorghiu (Dej).
Fişiere ataşate
YO3SDG-2.jpg
YO3SDG-2.jpg (73.76 KiB) Vizualizat de 2288 ori

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Ref. In memoria YO3JA

Mesajde 4x1ad » Mar Mar 27, 2018 5:33 pm

Oarecum off-topic: din cate stiu, numai Mandra Gheorgiu mai este in viata, are un birou notarial in cartierul Primaverii, cei doi frati mai mari radioamatori, Sanda YO3SDG si Gheorghe (Ghita) YO3DG au decedat amandoi in 2004 sau 2005. Stranepoata lui Dej (fata lui Sanda YO3SDG, am uitat acum numele ei) locuieste si acum in casa din Cartierul Primaverii unde au locuit succesiv atat Lica cat si Sanda. O perioada, YO3SDG si YO3DG au fost invataceii lui YO3DZ/ex.YO7DZ (SK) si YO3CV (SK) dar stiu ca in perioada de dupa 1965, celor doi li s-a sugerat discret sa-si vada de treaba lor si sa taie relatiile cu nepotii lui Dej, posesorii initiali ai celebrei linii Heathkit de care vorbeste YO3CCC.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori