Accesorii subler

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Accesorii subler

Mesajde YO3AOE » Lun Apr 30, 2018 3:41 pm

Am luat de ocazie un subler clasic (pur mecanic) de tip TOPEX de 200mm.Pe linga sublerele obisnuite,are in continuarea glisor-ul-ui normal un alt glisor ceva mai mic,cu un surub reglabil de blocare si cu o mica rola zimtata de reglaj care este asezata pe un surub fin cuplat-infiletat cu/la glisorul principal,fata de care se poate regla,bloca si cu care se poate misca sincron.M-ar interesa ce este,la ce serveste si cum se foloseste acest accesoriu.Cu multumiri anticipate,Nelu

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Accesorii subler

Mesajde yo3gh » Lun Apr 30, 2018 6:27 pm

Buna. Este un subler mecanic cu reglaj fin. Omul nu are precizia necasara sa aduca cursorul la gradatia respectiva , asa ca o aduce aproape de ea in prima faza si apoi din reglajul fin aduce cursorul unde doreste, daca vrea sa faca masuratori de precizie adica sa fixeze o valoare predefinita f precisa ( daca ciocurile nu sunt tocite :( )
Nunai bine,
Dan yo3gh

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Accesorii subler

Mesajde YO3AOE » Lun Apr 30, 2018 8:28 pm

Ciocurile nu sint deloc uzate,sublerul este aproape nou,sau oricum putin sau chiar deloc folosit. Da,am inteles,este pentru imbunatatirea preciziei de citire,eu pina acuma la virsta mea de 70 de ani nu am intilnit un asemenea dispozitiv,desi am avut si-mai ales!-am vazut multe sublere,dar omul cit traieste invata-hi!.Oricum,pentru aplicatiile mele curente nu am nevoie de cine stie ce mare precizie,asa ca probabil ca am sa scot dispozitivul de pe coada sublerului si am sa-l pastrez separat, fiindca capatul surubelului portant iesit in afara ma cam deranjeaza la virful degetului mare cind vreau sa aduc scula la zero-hi!.Bine,multumesc mult! pentru lamurire,subiect incheiat,73,Nelu


yo9gqq
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 8:37 pm
Contact:

Re: Accesorii subler

Mesajde yo9gqq » Mar Mai 01, 2018 9:11 am

Stiti cum se zice : masoara cit mai precis cu micrometrul,traseaza cu creta si taie cu toporul dinttr-o lovitura !


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori