Viata bateriei de back-up

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde yo3ggx » Joi Mai 31, 2018 8:35 am

Apropo de metoda masurarii curentului in scurtcircuit, inca mai folosesc pentru a testa rapid bateriile sau acumulatorii de la 1.2 la 3V un vechi bec cu lupa de 2.2V montat intr-un soclu din acela cu doua brate metalice . Pe vremuri il foloseau vanzatorii pentru a testa bateriile in magazin. Este (inca) o metoda eficienta, simpla si rapida. Am si ceva device-uri "inteligente" pentru testare, dar sicer sa fiu, in afara de a ma juca putin cu ele imediat ce le-am cumparat, au ramas aruncate intr-o cutie. Becul este sfant .. :)

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde YO3AOE » Mar Iun 12, 2018 5:04 pm

Scuze! pentru intirziere,am fost putin plecat din oras.Da,am inteles,deci la 2,8V bateria inca se mai poate lasa la locul ei,daca memoria nu da semne de pierdere.Da,am inteles si cu contra-facerile,sint foarte atent si nu folosesc asa ceva,am rezervat deja la Conex Electronic o asemenea baterie facuta de Varta si un suport pentru ea,dar mai astept,nu le voi monta inca.Da,la primul si mai vechiul meu exemplar (dintre primele) de TS-50S am avut problemele acelea tipice cu beculetele pentru back-up light si cu capacitoarele electrolitice,nu cu toate ci in special cu cele butoias argintiu cu lipire S.M.D.,si cu circuitul de furnizare a tensiunii de alimentare negativa (-6,2V) pentru circuitul de A.P.C.(Automatic Power Control),asa ca deocamdata este "tras pe dreapta"-hi! pentru remedieri. Bine,multumesc! tuturor pentru sfaturi si contributie,subiect lamurit si inchis.73!,Nelu


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori