Intalnire dupa 56 de ani...

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Intalnire dupa 56 de ani...

Mesajde YO6EX » Dum Sep 09, 2018 11:42 am

Azi am avut un QSO cu Jan - LA8WG.
Verificand in logul electronic am constatat ca primul QSO cu el,
a fost la data de 6 Iulie 1962 !
Acum 56 de ani...
Ce repede trece timpul...

P.S.
Acum 57 de ani la data de 20 mai 1961
am avut primul QSO cu YO6HG, acum YO9HG...

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Intalnire dupa 56 de ani...

Mesajde yo5ajr » Dum Sep 09, 2018 11:19 pm

M-ai bagat in nostalgia dulce amara draga Sica.:))) Si azi retraiesc amintirile primilor QSO (legale...)in CW din anii 60 - 61. Cu scule "HM", cu un final cu un G801, ant. "VS1AA", transpiram de emotii la primul QSO cu un JA pe 40m. Apoi cu cei din YO, demult SK. Imi dau seama cat ai butonat sa salvezi pe un PC "Cub Z" sau un PC din primele generatii sutele sau miile de QSO-uri. Si eu am facut asta dar in 2001 toate s-au facut scrum impruna cu PC si aparaturi cu casa cu tot. Acum pastrez doar in amintiri dar am un folder cu prieteni - ham-i SK care an de an creste, incarcand memoriile din PC. Consolarea mea este una "Einsteiana"...."energia nu se pierde, doar se transforma", asa ca semnalele noastre poate vor dainui in universul fara sfarsit, impletindu-se cu ale prietenilor si poate ca ne vom intalni intr-un "Simpozion pe la constelatia Orion" sorbind din ambrozia servit - poate de cei care azi acresc viata ham-ilor de pe Terra, pentru ca fraudatorii vor fi la "Scaraoschi". Asta e sigur. "Si a fost mai intai CUVANTUL". 73 de Miki


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori