E-bay si magazinele din Romania

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: E-bay si magazinele din Romania

Mesajde yo9fmp » Lun Noi 26, 2012 7:04 am

Cred ca o alta corecta explicatie ar fi si aceea ca magazinul/magazinele din Romania trebuie sa traiasca.
Ma uitam aseara la pretul unei antene LZA10-5
La yo9fnp,reprezentantul producatorului in Romania era 2300 ron,la lccom 2800 ron iar la yomagazine, din cauza preturilor SF nu sunt afisate.
Acelasi produs,la fel de nou si cu factura,garantie etc.
Acum inteleg de ce pe e-bay pretul unui rotor Yaesu nou este la jumatate de pret fata de magazinele din tara.
''Cumpara-ti unul de la un dealer din Grecia al Yaesu/il gasesti pe e-bay''-spunea cineva in traficul radio.
Caut pe e-bay, il gasesc si vad ca vinde la jumatate de pret.
Tot rotoare noi.
Plus garantie.
Nu incurajez evaziunea,din contra condamn preturile nejustificate din cauza carora multi apeleaza la intelegeri de declaratii false cu expeditorul privind pretul.
Adica vroiam sa spun ca multe colete se trimit la preturi simbolice sau declarate cadou de catre cei din afara U.E.
''Pentru mine ca si cumparator nu este corect sa platesc TVA la pretul pe care il platesc pt transport unei firme din America''-spun multi.
''De ce sa platesc si tva la pretul pe care il achit la american?''-spun acestia...
In rest treaba cu pipaitul aparatului de care spune Adrian si altii este visul oricarora dintre noi.
Cui sa dau in cap cu aparatul defect in garantie este o aventura :lol: :lol: :lol:
Va aduceti aminte de anunturile de pe site cu aparatura noua adusa tocmai de la Anico?
Nimic negativ de scris despre magazin ci despre intermediari transformati in vanzatori (de ce oare?)
Multi pretind ca sunt reprezentanti ai unei firme si ca asigura reparatii in garantie.
De unde stiu eu asta?
Practica au demonstrat ca sunt si sarlatani ce induc pe unii in eroare.
Sa imi spuna si mie cineva de ce s-au inmultit anunturile de vanzari gen...vand sursa,antena,etc.cumparata in urma cu 6 luni de la firma xxx?
Nu vreau sa scriu despre scule gen Yaesu construite in China sau altele pentru care reprezentantele nici nu vor sa auda cand desfac aparatul...
Am cumparat si eu un astfel de aparat care avea probleme cu modulatia iar puterea era redusa aproape la jumatate pe unele benzi.
Cand il desfac era facut in China.
Cat sa ma coste reparatul sau inlocuirea am aflat mai tarziu.
Mai ales am aflat cui trebuie sa dau cu el in cap...
De aceea este bine sa scriem pe aici ce trebuie evitat.
Sa nu intelegeti ca sunt pro e-bay.
Din contra sustin exact ce spune Adrian mai sus.
Adica cumpararea unui aparat cu garantie,probarea acestuia.
Dar mai sustin si practicarea unor preturi corecte fata de cumparator.
Mai ales cand magazinul sau dealerii in tara sunt ''atat de multi''.
Poate inteleg si d-lor ce inseamna aceasta pasiune si de ce sunt unii nevoiti sa cumpere de pe e-bay.

p.s. despre paypal in lb romana pe https://www.paypal-europe.com/romana/
ce acopera asigurarile paypal pe https://www.paypal-europe.com/romana/security.html
cum functioneaza despagubirea pe https://www.paypal-europe.com/romana/se ... twork.html


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori