A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO9CHO » Lun Feb 18, 2013 10:58 am

Pfffff....ce usor se deturneaza un subiect.era vorba de aparate optice si posibile aplicatii.Da...in fine.... :shock:

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cln » Lun Feb 18, 2013 11:14 am

De fapt era vorba de acel "dispozitiv de ochire", sau cum s-o fi chemind, care daca avea trepied, pe mine m-ar fi ajutat pt. ca in comparatie cu trepiedul meu "primitiv", era mai bun.Mai departe a continuat ceea ce se vede ! 73! de yo8cln

yo8cev
Mesaje: 22
Membru din: Vin Ian 21, 2011 6:40 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cev » Lun Feb 18, 2013 8:24 pm

cine,cum,de ce si cu cat s-au cumparat cele casate indiferent de unde, fara sa stie cei majoritari sa nu spun prostimea.. :o :o ,cine ne spune?,cred ca nimeni :twisted: omerta :evil: toata lumea buna e fericita cumpara cu 10 mil si vinde cu 60-100 mil(mil=milioane) si atunci cine-i om si ci ne-i caine??????????? sunt multe de spus dar nu cred ca vom afla prea multe in aceasta viata....73 toate bune si la',,mai multe casari" cu sucsesuri....yo8cev octav

yo8cev
Mesaje: 22
Membru din: Vin Ian 21, 2011 6:40 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cev » Lun Feb 18, 2013 8:28 pm

desteapta-te romanule pana nu e prea tarziu :ugeek:

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

A venit momentul dam si un tun?

Mesajde yo9fmp » Mar Feb 19, 2013 7:08 am

Poate ca titlul acestui topic ar fi trebuit sa se numeasca: ''A venit momentul sa dam un tun''.
Multe tunuri s-au dat in FRR cu aparatura si echipamente de radiocomunicatii provenind din casari de la STS sau Armata.
Transferul de la acestea catre FRR s-a facut in taina.
Tot in taina radiocluburi ale FRR au praduit aceste echipamente-multe functionale,si de valoare mare-catre domni interesati in vanzarea lor.
Aceste predari tainice au avut girul dat prin telefon de catre Secretari generali ai FRR si s-au facut pe furis, s-au incarcat in camioane pe ascuns fara ca membrii radiocluburilor devalizate sa stie despre aceasta.
Alt Secretar general a implementat principiul:''urma scapa turma''...
Adica a facut pierduta Arhiva FRR continand pe langa istoria radioamatorismului mai ales evidenta contabila a intrarilor si iesirilor din gestiune.
Ca sa i se ierte fapta penala a acceptat demisia.
Tunurile date prin FRR au continut multe echipamente pe care radioamatorii ar fi trebuit sa le foloseasca in cadrul radiocluburilor.
Cred ca va aduceti aminte de emitatoarele de 1,5kw tip RFT produse de fosta RDG,sau de receptoare EKD-cate 2 din fiecare complet/judet,cu care STS-urile judetene au dotat prin FRR pe Radiocluburile afiliate prin 2003.
Responsabilii cluburilor care au praduit aceste bunuri l-au acuzat pe maestrul Ciobanita ca ar fi dispus telefonic? instrainarea acestora.
Fireste putem vorbi si despre autospecialele radio ZIL,etc.-care iata se vand pe forum si poate maine poimaine aflam despe celebrele Dacii ale STS pe unde au ajuns...

COMUNICAT DIN PARTEA PRESEDINTELUI F.R.R.
In urma demersurilor legale facute la Serviciul de Telecomunicatii Speciale, conducerea acestei institutii a transferat catre Federatia Romana de Radioamatorism un numar de 6 (sase) autovehicule ( 5 tip Dacia si 1 tip ARO ) precum si piese noi auto de schimb pentru acestea. Un autovehicul va ramane la dispozitia F.R.R. iar celelalte cinci vor fi distribuite, dupa Anul Nou 2013, catre cluburile afiliate federatiei care vor solicita, in scris, acest lucru. Consiliul Director al F.R.R. va analiza cererile primite si va decide.
Totodata, va informam ca sunt in curs de analiza si decizie posibilitatile de a prelua, tot de la aceasta institutie, echipamente si componente disponibilizate si utile pentru activitatile de radioamatorism.
In numele Consiliul Director al F.R.R. adresez, si pe aceasta cale, multumiri conducerii S.T.S. pentru sprijinul constant acordat activitatilor de radioamatorism din Romania.

PRESEDINTE F.R.R.
CONSTANTIN NEACSU – YO3IRC

.................................................................................................................
Desi legea obliga Institutiile bugetare sa posteze pe site-uri achizitiile publice,pe site-ul FRR nu veti gasi acest lucru.
Raspunsuri la sponsorizarile de care am scris mai sus au nu numai radioamatori ''vechi'' cum scrie un pretins distins membru radioamator.
Se stie cine s-a deplasat prin tara cu camionul si a adunat echipamente,pe care le-a vandut-dar FRR se face ca nu vede.
La fel se stie si ce radiocluburi si-au praduit bunurile catre acesti domni cu bani si relatii in FRR.
Din nefericire pentru cei care cred ca nu mai exista Arhiva cu evidenta contabila-continand sponsorizari si transferuri de bunuri si mijloace fixe,mai exista o evidenta si la cei care au predat aceste bunuri.
Adica STS,MApN au acte de predare sau transfer.
Credeti ca Parchetul vor solicita aceste acte vreodata?

p.s.Apropos, ce se mai aude cu Auditul cerut la investire de dl. general?
Ca gurile rele spun ca nu se doreste acesta si mai ales inventarierea bunurilor de la FRR si cluburi afiliate...

yo8cev
Mesaje: 22
Membru din: Vin Ian 21, 2011 6:40 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cev » Mar Feb 19, 2013 7:09 pm

e ,,unii" baieti destepti,bravo lor,dar nu raspunde nimeni oficial cu toate ca sunt platiti din banii tuturor,sau ar trebui alte ,,organe"sa se ocupe,dar cred ca nu se doreste....,,e multi"care nu doresc un control la sange! pentru mine subiect inchis{deocamdata} 73 toate bune si sa nu fie nevoie de prastie pentru mancare,hi octav

yo5axb
Mesaje: 10
Membru din: Vin Iul 02, 2010 8:08 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo5axb » Lun Iul 24, 2017 4:36 pm

Folosesc deja un asemenea teodolit militar ca cel din imagine [ nu stiu denumirea lui corecta ...] in orientarea transverterului pe 76 si 122 GHz unde o orientare pe azimut si elevatie ultra fina este absolut esentiala pentru alinierea parabolelor [ nu intru in amanunte] Am nevoie de inca un exemplar ca de apa asa ca rog mult pe cine are asa ceva sa ma contacteze pe adresa: mirceabochis@adslexpress.ro sau tel. 0721/579488 PS- ma intereseaza intreg ansamblul,tripied,teodolit si periscop.

yo5axb
Mesaje: 10
Membru din: Vin Iul 02, 2010 8:08 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo5axb » Lun Iul 24, 2017 4:45 pm

Ma bucur ca acest aparat militar a declansat o asemenea polemica pentru ca va asigur ca in momentul in care o sa ajunga si alti radioamatori la noi la frecvente incepind de la 47GHz in sus o sa-i aprecieze utilitatea sau mai bine zis idea ca fara el nu se poate...tinind cont ca sint in tema si activ in frecvente de pina la 122GHz [ deocamdata] indemnul meu este sa aveti grija de asemenea aparate [ cine are...] pentru ca in viitor se vor dovedi extrem de utile pentru cei care vor accesa aceste frecvente.Nu peste mult timp incep traficul laser si un asemenea angrenaj este esential...NU LE DISTRUGETI...AJUTATI-MA SI PE MINE CU UN EXEMPLAR [contra cost evident] stiti bine ca in benzile de 76 si 122 GHz am echipament dublu si am nevoie extrema de inca un exemplar.Deocamdata in YO recordul meu maxim de distanta in 122GHz este de 16,83KM si pentru depasirea lui am nevoie de acest aparat pentru alinierea extrafina a antenelor pe semnal.73,Mircea,YO5AXB.

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO6PMX » Lun Iul 24, 2017 10:05 pm

Mircea, felicitari pentru realizari. Daca nu gasesti prin YO, sunt cateva la vanzare in afara:

http://www.ebay.com/itm/Russian-Optical ... SwMvtZWxqu

http://www.ebay.com/itm/British-BAC-mil ... SwXetZUg42

http://www.ebay.com/itm/WW2-Russian-Art ... Sw~y9ZBOJM

Succes!
73 de YO6PMX


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori