A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3bbw
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 03, 2010 12:26 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo3bbw » Dum Ian 13, 2013 7:23 pm

Am mai primit inca un raspuns de la un coleg neradioamator, il pun si pe acesta aici si nu mai revin in acest topic. Repet, daca cineva este interesat sa demaram o colaborare in legaturi radio pe fascicul laser, sa ma contacteze.
73'
Ilie
Salut ,

Intelegind ca este vorba despre o "batalie" intre radioamatori pe tema utilitatii folosirii unui aparat de precizie pentru orientarea antenelor de emisie ale aparatelor lor ...
Avind in vedere faptul ca nu ma pricep cit de mare (mic) este unghiul de dispersie (auuu ! ... dupa inceperea scrierii raspunsului am observat ca voi , radioamatorii , ii spuneti "deschiderea lobului antenei") al "sculelor" (antenelor) care se folosesc in scopul dorit ... precum si faptul ca nu stiu cit de precis pot fi (ante)determinate coordonatele (geografice) ale viitorului (prezumtivului) receptor , nu stiu cit de utila ar putea fi o cheltuiala cu achizitionarea aparatului in discutie ...
Revenind "cu picioarele pe pamint" (in ordinea ... cit de cit ... a celor prezentate de tine) :
- imaginile prezentate sint ale "Goniometrului busola de artilerie PAB-2" de constructie sovietica .
- da . Permite orientarea pe directia nord (sudul este implicit) , fata de care (cel putin in emisfera noastra) se masoara toate unghiurile de orientare . Orientarea implicita a aparatului este pe NORD MAGNETIC . Poate fi orientat si pe NORD GEOGRAFIC (sau NORD CAROIAJ) cu ajutorul unor tabele ajutatoare , sau dupa efectuarea unor calcule ... la "locul faptei" ...
"Busola" ... de fapt acul magnetic incorporat , este "de o constructie speciala" in masura in care nu este vorba de o busola completa (in care acul magnetic sa se poata roti 360 grade) , ci numai de o mica incinta in care acul magnetic are o libertate de miscare limitata ; acest lucru neinfluentind precizia orientarii acestuia .
- da. Stabilirea precisa a orizontalitatii dispozitivului se face ... dar nu cu firul cu plumb . Cu ajutorul firului cu plumb se face istalarea aparatului in punctul (de coordonate precis determinate) de statie . Orizontalitatea dispozitivului se face cu o nivela sferica (boloboc) ... bine , nu este chiar sferica ... este o calota sferica cu lichid in care se misca o bula de aer .
- da. Unitatea de masura a unghiurilor folosita este miimea (de 6.000) .Trebuie precizata "marimea" miimii folosite ... pentru ca au existat si aparate (prin alte tari) care foloseau (folosesc) miimea de 6.400 .
- da. Poate masura unghiuri orizontale si verticale . Pentru unghiurile verticale trebuie retinut ca are niste limite (constructive) . Nu poate masura decit intre minus ... si plus ... (nu mai stiu cit...) .. Nu are vernier . Precizia este de o miime .
- da . Aparatul poate viza PRECIS obiecte din teren (repere) prin LUNETA MONOCULARA care este parte componenta a aparatului , datorita reticulului cu care este prevazuta . Nu are adaptor STEREOSCOPIC . Are un dispozitiv PERISCOPIC ... a carui utilitate nu o vad in domeniul radioamatoricesc ...
------- ca raspuns comentatorului care denumeste acest "obiect" luneta de observare monoculara ...
------------ da . Luneta de observare monoculara este PARTE COMPONENTA a acestui "obiect" ... dar obiectul se numeste Goniometru busola de artilerie ...
------------ lunete de observare exista in domeniul militar , dar sint BINOCULARE (pe vremea razboiului li se spunea LUNETE FOARFECA)
------------ aceste lunete pot face (aproape) aceleasi lucruri (si altele in plus) ca si goniometrul busola ... mai putin (auto)orientarea lor fata de directia nord (magnetic sau geografic) ... pentru aceasta cerind ajutorul goniometrului busola ...
------------ da. Goniometru busola de artilerie poate masura (stadimetric) si distantele ... acest lucru putindu-l face si alte aparate .
In concluzie : "obiectul" este o scula de precizie ... dupa el urmind (in domeniul masurarii in teren a unghiurilor orizontale si verticale) teodolitele a caror precizie este de ordinul secundelor de arc (centesimale) ... unele chiar si a fractiunilor de secunde de arc ...
Utilitatea achizitionarii "obiectului" (pentru orientarea antenelor de radiocomunicatii) este legata de gradul de certitudine avut in cunoasterea locului unde se gaseste prezumtivul receptor ... si , in cea mai mare masura de existenta (sau nu) a posibilitatii de "inregistrare" mecanica (la antenele de emisie) a unor valori unghiulare de orientare . Degeaba stabilesc (cu goniometrul busola) un unghi de 4 minute de arc ... iar antena poate fi orientata din 5 in 5 grade de arc (repet ... sint supozitii , nu ma pricep la posibilitatile de orientare a antenelor)
Hai , ca-i destul de lunga palavrageala ...
Toate cele bune in acest an !
Numai de bine
B....

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO9HSW » Dum Ian 13, 2013 10:13 pm

Cu respect, compasul magnetic din dotare este total inutil in conditiile in care nu se cunoaste declinatia magnetica a locului si tabelele de corectie. La o eroare, super-optimista, de un minut arc de meridian se duce dracului toata orientarea asa-zis de precizie. Oricum, se propune si dotarea statiei cu un sextant si tabelele aferente pentru o mai precisa masurare a inaltimii soarelui la meridian.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO9CHO » Dum Ian 13, 2013 11:29 pm

Cred ca subiectul nu merita sa fie comentat mai departe.O precizare se impune:

Ce a generat postarea initiala a fost precizarea:

"Pentru orientarea Antenelor UUS"

si nu calitatile optice ale aparatului pe care , de altfel, nimeni nu le poate contesta. :lol:
La subiect postat, YO4FNG a dat un raspuns corect si suficient.

Imi si imaginez cum, in concurs, radioamatorul isi aranjeaza el tacticos , fara trepied , opto-busola, si dupa ce consulta toate hartile posibile si manualele de artilerie, ba da si telefoane la colegi, asta timp de 4-8 ore inainte de concurs, furios, maruntind usor din gura sa nu il auda caprele de munte, se hotaraste ca ii ramane ultima solutie, busola de la bunicul lui si manual , usor, usor se duce pe azimut.... 8-)

Sau un alt scenariu, cautam si un tun, vizam, incarcam, tragem si unde cade lovitura, punem antenele.... :shock: Busola optica avem.
Asta e o chestie fara concurenta cand te gasesti in acelasi locator cu alta statie!
Sper s-auzim si de alte oferte interesante pentru viata de radioamator. :twisted:

73!
Ultima oară modificat Mar Ian 15, 2013 7:40 am de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

YO7LTI
Mesaje: 30
Membru din: Dum Iul 04, 2010 9:39 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO7LTI » Lun Ian 14, 2013 3:57 pm

Buna ziua domnilor,
Nu vreau sa intru in polemica ci doar sa va supun atentiei faptul ca si alti radioamatori s-au gandit la acest subiect. Rezultatele obtinute sunt prezentate la urmatoarea adresa http://www.ok2imh.com/view.php?cisloclanku=2006090004.
73, Ovidiu

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO9CHO » Mar Ian 15, 2013 7:27 am

@YO7LTI: Bun link!

Zicea YO4FNG:
In 10 GHz nu am reusit sa fac nimic, fiindca ma lua vantul pe sus cu tot cu parabola mea de 60 cm.


Link-ul a fost postat in 2006...ce s-o fi intamplat de atunci? O mai sta sistemul ala pe "nuca"?
Imagine
:shock: :shock: :shock: Vai si de lagarele alea fine de ghidare de la biata busola! Cred ca s-a gandit ca soldatu' rus lupta in orice situatie, chiar si aia in care gandeste sa puna tunul pe busola pentru precizie de tragere adecvata!
8-)
Imagine
Imagine
La prima vedere, precizia de fixare a parabolei depaseste precizia instrumentului.Dar la vant are un bun moment de rasturnare.
Mie cel mai mult mi-ar fi placut trepiedul(apetisant pentru transmisii LASER-cu busola ar deveni "Mercedes", care este absent din pacate in oferta.Pe vremuri am avut si eu unul si a fost excelent de suport pentru telescop(un Newton mic de 120mm bricolat in casa).
Acum, nu pot sa neg, ca daca oferta era insotita si de hartile topografice militare ale Romaniei, nu devenea interesanta in domeniul SHF.

73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cln » Mar Ian 15, 2013 9:21 am

Ai dreptate Florentin ! LMA !
Scula (sau o parte din ea )este valabila pentru SHF. Eu am folosit un trepied mai modest azi vara iar busola era de la I-fon, destul de incomod de lucrat. Daca aveam si trepied si busola in acelesi timp era mai comod. Cit despre vint...la 2021 m asl nu am avut nicio crutare! Am legat trepiedul de masina iar la baza am pus niste bolovani. Cu toate astea m-am trezit cu FT 917 smuls afara din masina, la o rafala. Noroc ca avariile au fost minore . 73! de yo8cln.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cln » Mar Ian 15, 2013 10:15 am

O poza cu echipamentul de 10 Ghz in timpul instalarii !
Fişiere ataşate
10.jpg
10.jpg (99.48 KiB) Vizualizat de 7879 ori

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO9CHO » Mar Ian 15, 2013 10:32 am

Felicitari pentru echipament si multe DX-uri!
Imi place!
73!


yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cln » Mar Ian 15, 2013 12:56 pm

Cum le primesc, fac o poza si v-o trimit. Dar nu vad legatura cu 10 Ghz. Un pic de rabdare !
Mny tnx, 73! de yo8cln (ex yo5-4606 MM, yo5cln ).


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori