A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO9CHO » Joi Ian 10, 2013 6:46 am

Un haios anunt a fost postat la "vanzari".Imi cer scuze fata de cel care l-a postat, dar m-a distrat copios ideea! Pentru antene cu lob foarte ingust, poate fi o solutie, sau comunicatie LASER.Pacat ca nu se vinde si trepiedul...:

TEODOLIT PAB-2,PERISCOP-an1966(URSS)
(Pentru orientarea Antenelor UUS).

Imagine
Imagine
iata ce comenteaza un rus:
Please excuse my English ...

Periscopic artillery compass ПАБ-2М (PAB-2М) (bussol)

Periscopic artillery compass ПАБ-2М is the main instrument for targeting and data preparation for firing.

You can use it to solve all the tasks performed with the help of binoculars, a periscope, or stereoscopic, and in addition, to determine the magnetic azimuth to the target.

Bussol ПАБ-2М is an eightfold increase, the field of view of 5 °, periscope-elevation (using the supplied periscope) 350 mm, mass in the position of 2,5 kg.

Be careful! Warning!

Can have the scale to the phosphor continuous action, which emit up to 3 milliR / hour (at a rate of 15-30 micro R, h) ie 100 - 200 times higher than natural background.



According to some resources this device can emit ionizing radiation and you can receive up to 3mR/hour of radiation dose, while normal background radiation is about 15-30microR/h, so it's about 100-200 more then normal.
:shock:
Asa ca trebuie cumparat si un complet radiochimic.Sa fie.

Modelele mai noi au fost echipate cu beculete.
Acum gluma, gluma, din 1966 pana in 2013, au trecut ceva ani, iar nivelul de radiatie a scazut mult (dependenta este data de timpul de injumatatire al radionuclidului utilizat de rusi. :lol: :lol: :lol:

Pentru orientarea Antenelor UUS

Avand adaptor periscopic, avantajul este ca se poate orienta antena de ultrascurte si din transeu!
Magnificare x8 dar inteleg ca are si busola magnetica:
http://en.valka.cz/viewtopic.php/t/81124

73!
73!

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo3hjv » Joi Ian 10, 2013 12:41 pm

La cate tunuri se dau prin Romania, sigur gasesti unul la un pret convenabil!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo2dno » Joi Ian 10, 2013 4:57 pm

Tot n-am inteles cum se orienteaza antenele cu periscopul asta. Poate vine vinzatorul sa ne explice, cred ca vinzarea se va face mai repede. Sau anuntul e din seria "vind apa plata buna pentru astimparat setea radioamatorilor, in timpul concursurilor si la simpozioane"...?
Ultima oară modificat Joi Ian 10, 2013 10:51 pm de către yo2dno, modificat 1 dată în total.

yo3bbw
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 03, 2010 12:26 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo3bbw » Joi Ian 10, 2013 9:17 pm

Dragi colegi, nu inteleg ironia cu care tratati respectivul anunt. Poate datorita faptului ca nu ati inteles despre ce aparat e vorba. Se numeste “Goniometru busola de artilerie” si are urmatoarele caracteristici tehnice principale:
-permite o orientare precisa pe nord sau sud, cu ajutorul busolei de o costructie mai deosebita, incorporata;
-stabilirea precisa a orizontalitatii, cu ajutorul firului cu plumb din compunerea trusei:
-precizia de masurare pe verticala si orizontala este mare, foloseste “miimea” ;
-intregul cerc are 6000 miimi, deci unitatea de baza este 360/6000 = 0.06 grade = 3,6 minute de arc, pe vernier se pot citi pina la 0,1 miimi, deci 0,36 minute;
-se pot viza exact obiecte din teren prin obiectivul cu marire de 4x sau prin adaptorul stereoscopic cu marire de 8x, si se poate citi exact azimutul acestora sau se poate orienta spre un reper din teren si citi coordonatele unghiulare ale acestuia;
Cocluzia este ca un asemenea aparat poate fi foarte util pentru orientarea unui sistem de comunicatii in frecvente foarte inalte sau laser, cu deschiderea lobului antenei sub 1 grad.
Nu insist asupra modului de utilizare, cine este interesat putem coresponda.
73'

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo4fng » Joi Ian 10, 2013 11:14 pm

Sunt posesor de echipamente in frecventa de 10 GHz. Cu toate scuzele de rigoare, dar nu vad utilitatea acestui instrument in momentul actual in YO. Ultimul meu QSO in 10 GHz a fost la 175 km. Acum incerc un QSO la 394 Km. Am avut mai multe incercari dar nu am reusit, dar in sezonul viitor sper sa reusesc.
Am incercar si cu un HA8 la peste 800 Km si peste 2 randuri de munti inalti (2500 m).
Sunt distante care pot fi foarte usor facute in 10 GHz, atunci cand exista conditii de propagare adecvate. Din pacate aparatul dvs. nu este de prea mare ajutor la asemenea distante.
In rainscatter nu intotdeauna antenele se gasesc " face to face"; asta e un caz ideal, in realitate se foloseste un asa zis punct de inflexiune cu unghi diferit de atac al fiecarui corespondent. In seaduct antena parabolica nu trebuie sa depaseasca 80 cm de la nivelul marii si trepiedul statiei sa fie asezat chiar in zona de delimitare dintre nisipul ud si apa.
Pentru a evalua si pozitiona un echipament in 10 ghz, pamantul este foarte util. Antena pozitionata spre pamant da "ground gain", zgomot ce dispare cand se ridica spre linia de orizont. Antena pusa in soare da "sun gain". Sunt pozitii cu unghiuri inguste dar nicicum de precizia a 0.06 grade. (Probabil la EME, dar statii EME in 10 GHz nu stiu sa existe inca la noi). Locatia si altitudinea se afla cu un simplu gps.
Microundele inca nu prea au multi adepti in YO. Asta poate din trei motive principale :
- legaturile sunt pe distante mici, functie de frecvente (zeci, sute, rar mia de Km) ;
- aparatura extrem de scumpa si greu de gasit ;
- tehnica de laborator (reglaje, masuratori, etc...) greu de gasit ;
Poti numara pe degete radioamatorii cu activitate in microunde. In campionatul national de UUS in 1,2 GHz am auzit 5 statii, in ciuda faptului ca eram sus pe acoperisul Romaniei (langa releul de la Costila). In 10 GHz nu am reusit sa fac nimic, fiindca ma lua vantul pe sus cu tot cu parabola mea de 60 cm. Trebuie un trepied extraordinar de solid si greu sa faca fata unor vanturi asa puternice.
Ca sa fac un QSO cu YO8CLN in 10 GHz a trebuit sa ne intalnim la Eforie Nord.
Despre comunicatiile amintite in domeniul spectrului luminos, laser, sunt inca vise frumoase pentru YO. Inca o data imi cer scuze. Aparatul dvs este foarte potrivit si util unor alte scopuri, dar pentru microunde inca nu. Nici nu trebuie sa luam in ras oferta dvs. Este doar un articol scos la vanzare, pentru cineva interesat.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO9CHO » Vin Ian 11, 2013 12:30 am

Draga Babi,
Despre comunicatiile amintite in domeniul spectrului luminos, laser, sunt inca vise frumoase pentru YO.

Aici, din pacate , trebuie sa te contrazic.Poate fi de domeniul visului , numai daca nu sunt evaluate multele solutii gasibile in internet, si mai ales, daca nu se gasesc entuziasti. :)
Este cat se poate de fezabil si investitiile nu sunt mari (asta fiind un avantaj).
Din pacate nu exista inca , dupa cunostinta mea, o reglementare pentru domeniul Teraherz si nici nu cred ca o sa apara prea curand.
Dar cel mai important , motivatia.Nu exista concursuri pentru acest gen de transmisie...
Subiectul insa , este interesant.
Analog:

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
sau digital:

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
si chiar Arduino pus la lucru -mai au de lucru dar... ;)

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
Evident ca se pot imbunatati toate aceste incercari, iata si un record:
http://modulatedlight.org/optical_comms ... 3mile.html
La urma urmei, utilizand LASER-ul , cea mai simpla forma de modulatie ramane telegrafia. 8-)

73!

yo3bbw
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 03, 2010 12:26 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo3bbw » Vin Ian 11, 2013 12:49 pm

Pentru YO4FNG:
Aparatul dvs este foarte potrivit si util unor alte scopuri, dar pentru microunde inca nu. Nici nu trebuie sa luam in ras oferta dvs.
Nu pentru polemica ci doar pentru exactitate vrea sa fac o precizare: Aparatul nu este „al meu”, nu eu l-am scos la vinzare. Intentia mea a fost sa precizez despre ce aparat e vorba, ce parametri principali are, pentru cei care nu il cunosc. Nu am incercat sa impun cuiva folosire lui. Am folosit cindva acest tip de aparat chiar pentru orientarea precisa in teren a unor instalatii de emisie-receptie cu lob de radiatie ingust, ma refer la statii de radiolocatie. Faptul ca cineva nu vede cum ar putea fi utilizat intr-un scop oarecare nu inseamna ca nu pot fi si alte moduri de abordare.
Pentru YO9CHO:
M-am uitat pe linkul cu QSO –ul la 173 mile, si daca privim in fig. 6 putem vedea ca au utilizat un suport al comunicatorului laser destul de primitiv, care nu permite o rotire fina. Daca ar fi utilizat ca suport un aparat de acest tip orientarea ar fi fost mai usoara si mai precisa. Cindva am lucrat, prin natura profesiei, cu emitatoare – receptoare laser, atit pentru legaturi vocale cit si telemetrie. Daca cineva este interesat, putem colabora pentru realizarea de aparatura in acest scop.
Stima tuturor,
73’
Ilie

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo3cen » Vin Ian 11, 2013 9:23 pm

yo3bbw scrie:Dragi colegi, nu inteleg ironia cu care tratati respectivul anunt. Poate datorita faptului ca nu ati inteles despre ce aparat e vorba. Se numeste “Goniometru busola de artilerie” si are urmatoarele caracteristici tehnice principale:
-permite o orientare precisa pe nord sau sud, cu ajutorul busolei de o costructie mai deosebita, incorporata;
-stabilirea precisa a orizontalitatii, cu ajutorul firului cu plumb din compunerea trusei:
-precizia de masurare pe verticala si orizontala este mare, foloseste “miimea” ;
-intregul cerc are 6000 miimi, deci unitatea de baza este 360/6000 = 0.06 grade = 3,6 minute de arc, pe vernier se pot citi pina la 0,1 miimi, deci 0,36 minute;
-se pot viza exact obiecte din teren prin obiectivul cu marire de 4x sau prin adaptorul stereoscopic cu marire de 8x, si se poate citi exact azimutul acestora sau se poate orienta spre un reper din teren si citi coordonatele unghiulare ale acestuia;
Cocluzia este ca un asemenea aparat poate fi foarte util pentru orientarea unui sistem de comunicatii in frecvente foarte inalte sau laser, cu deschiderea lobului antenei sub 1 grad.
Nu insist asupra modului de utilizare, cine este interesat putem coresponda.
73'


Te contrazic amice 3bbw...obiectul se numeste "luneta de observare monoculara" si nu "gonimetru busola". Spre deosebire de luneta de obsevare, goniometrul busola permite, printre altele si masurarea distantelor (stadimetric) de la 50m la 400m.

Am scris din aduceri aminte (armata facuta la artilerie inainte de faculatate) si din "Memoratorul Ofiterului de Artilerie din Rezerva" primit dupa stagiul suplimentar de "n" luni in armata, dupa terminarea facultatii de 5 ani.
==============

Ce subiecte "interesante", legate de radio, se discuta pe aici!
Chiar nu avem nimic de discutat dupa "modelele" de jos?
- http://www.eham.net/ehamforum/smf/
- http://forums.qrz.com/forumdisplay.php? ... cal-Forums
- http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=F ... =index&c=6

etc...

yo5fmt
Mesaje: 138
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo5fmt » Sâm Ian 12, 2013 5:49 pm

yo3cen scrie:
Te contrazic amice 3bbw...obiectul se numeste "luneta de observare monoculara" si nu "gonimetru busola". Spre deosebire de luneta de obsevare, goniometrul busola permite, printre altele si masurarea distantelor (stadimetric) de la 50m la 400m.

Am scris din aduceri aminte

Prietene...gresit! PAB-2 este goniometru busola cu posibilitate de adaptare periscopica, si este exact ce a descris 3BBW. Luneta de observare monooculara este altceva...este o luneta de observare cu baza gradata care serveste la urmarirea preciziei loviturilor de artilerie si corectia tragerii.
Ca intradevar cu greu isi gaseste locul (ori poate nu.... :roll: ) in activitati radioamatoricesti...asta e alta treaba. O sa-l indrum pe Remus catre un site unde se cauta/vand relicve militare, unde precis o sa aiba succes!

yo3bbw
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 03, 2010 12:26 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo3bbw » Dum Ian 13, 2013 5:30 pm

Pentru YO5FMT : Multumesc pentru precizare.
Pentru YO3CEN: Am cerut o parere unui coleg neradioamator si cu permisiunea lui, o adaug aici
Buna Ilie si La Multi Ani!,
Nu doresc sa fac un comentariu pe blog, atata timp cat nu sunt sigur de unele elemente.
Dar. Cand eram elev si in primi ani de ofiter de artilerie PAB-2 era, intradevar Goniometru Busola de Artilerie si ceea ce din figurile prezentate asa este.
Ca pe figura scrie PAB-2M, ma face sa cred si chiar sunt convins ca „M” vine de la „modernizat”, prin faptul ca i s-a adaugat un brat de luneta (de fapt un periscop).
Gandeste-te ca din PO de artilerie, capul goniometrului trebuia sa fie deasupra marginii terenului pentru a putea observa loviturile de artilerie, dar se vedea si capul soldatului (cercetasului) si atunci era foarte usor de observat de inamic si probabil rusii au adaugat luneta (periscop) pentru a elimina vulnerabilitatea observarii cercetasului.
Nu mai stiu prin ce an, dar oricum la scurt timp dupa ce am iesit ofiter, industria romana de aparare a scos propriu GBA-2M, era vechiul PAB(GBA)-2 de provenienta rusa si la care i-a adus unele imbunatatiri, dar nu mi-aduc aminte sa fi avut si luneta (periscop).
In concluzie, ce este in fotografii este un Goniometru Busola de Artilerie-2M de fabricatie rusa ce stiam ca are aplicatie (folosinta) doar pentru artilerie si lucrari topogeodezice de mica amploare (radieri, drumuiri=o succesiune de radieri), cu nevoi pentru artilerie, dar nu-ti insir toate misiunile acestuia.
Ca poate fi folosit si in alte domenii, nu ma pronunt, mai ales ca ultimii 15 ani din cariera nu am mai avut tangenta cu artileria in nicio problema.
Fata de comentariile unora, pot spune ca luneta binoculara sau monoculara se folosesc doar pentru observarea tragerilor de artilerie si a campului de lupta si nu pentru lucrari topogeodezice sau pentru orientarea pe directia de tragere a armamentului de artilerie, etc.
Cu toata stima,
Eugen


Am totusi o mica eroare in primul comentariu, semnalata de alt coleg: Orizontalitatea se asigura cu nivela cu bula de aer cu care este prevazut PAB2, firul cu plumb este doar pentru o pozitionare exacta in teren.
Stima tuturor,
YO3BBW,
Ilie


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori