A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO6PMX » Dum Feb 17, 2013 10:23 am

Am inteles si e foarte pacat. Eu am beneficiat de un RTP4 nefunctional. Aveam vreo 18 ani pe atunci si eram elev. Maxim 10 lei in buzunar. Radioclubul local a preferat sa dezmembreze aparatura militatra provenita din casari ale armatei, in conditiile in care eu nu aveam nici macar un receptor calumea (construisem o sincrodina cu TAA661 si il ascultam pe Victorin, YO6QW, dar tot ca o sincrodina mergea...). E pacat ca nu au existat discutii cu reprezentantii armatei (desi eu stiu ca au fost, si inca fructuoase uneori) pentru toate tuburile si variabilele cu vacuum sparte cu ciocanul "pentru a nu cadea in mana dusmanului". Am abandonat atunci radioamatorismul. Dupa multi ani, cand material lucrurile s-a schimbat pentru mine, mi-am cumparat un transceiver si am luat-o de la capat, dar pe cont propriu de aceasta data. Si asa va ramane. Nu (mai) am nevoie de organizatii care sa ma ajute sau sa ma reprzinte, o pot face singur.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO8DHD » Dum Feb 17, 2013 10:48 am

Gresesti cand spui ca in trecut nu au fost discutii pentru preluari de echipamente radio. Din pacate singurii care au fost de acord au fost cei de la sts. Mapn nu a vrut deloc desi ei au casat foarte mult. Este vorba de o mentalitate alimentata de decenii de indoctrinari. Referitor la ce se intampla la radiocluburile din teritoriu cred ca e mai mult o problema locala care trebuie rezolvata acolo. Nimeni nu este obligat sa fie membru frr existand la ora actuala diverse optiuni. Radioamatori de top din Romania nu sunt si asta nu-i impiedica sa faca parte din elita.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO8RAA » Dum Feb 17, 2013 12:26 pm

YO8DHD scrie:...
Din pacate singurii care au fost de acord au fost cei de la sts. Mapn nu a vrut deloc desi ei au casat foarte mult. Este vorba de o mentalitate alimentata de decenii de indoctrinari. ...


Informatie falsa fara nici o acoperire.
De-a lungul timpului MAPN a transferat foarte multa aparatura si componente catre federatie sau direct catre radioamatori, atat din casari dar si prin transfer de inventar activ.
Personal am preluat prin transfer direct catre YO8KZA a unei linii AMUR-2 de la unitatea de aviatie de la Boboc si un R-250 de la Statul Major al Trupelor de Transmisiuni din Bucuresti.
Si asta pe vremea cand secretar al federatiei era "patronu", YO3JP-I.Paulazzo.
Si daca cautati pe la radioamatorii vechi veti descoperi cam toata gama de aparatura pe care a folosit-o armata, incepand de la simple telefoane si pana la seriile KVM, RBM, R-xxx, 10RT12/24, USP-uri, etc.
Haideti sa nu mai vorbim si sa aratam cu degetul daca nu cunoastem situatia adevarata.
Si stati linistiti, radioamatorism va fi in YO si cand aceasta pagina sau multi dintre noi nu vom mai fi. Atat la nivel individual cat si in forme organizate.

73' Mircea

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO8DHD » Dum Feb 17, 2013 6:59 pm

Eu discut de ultimii 20 de ani in care de la Mapn s-au casat mii de R130, R118 si R140. In aceasta perioada au fost preluate de FRR de la STS mult disputatele complete nemtesti stationare precum si autostatiile R118 si R140. Inainte nu stiu, dar mai mult ca sigur aveti dreptate.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO8DHD » Dum Feb 17, 2013 7:01 pm

P.S. Nu trebuie sa ne consideram discriminati. La sfarsitul anilor 90, Mapn-ul in restructurarea ceruta de vremuri a casat stocuri imense. Din magaziile de stoc au casat echipamente nefolosite pentru sali de sport. Efectiv acestea puteau face fericite scoli din mediul rural sau chiar si urban. Pur si simplu erau nefolosite. Dar asta e Romania....

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO8RAA » Dum Feb 17, 2013 8:07 pm

YO8DHD scrie:...
Din pacate singurii care au fost de acord au fost cei de la sts. Mapn nu a vrut deloc desi ei au casat foarte mult. Este vorba de o mentalitate alimentata de decenii de indoctrinari. ...

YO8DHD scrie:Eu discut de ultimii 20 de ani in care de la Mapn...


Atunci va prezint scuzele mele. E greseala mea.
Nici nu mi-am dat seama ca cei cu "o mentalitate alimentata de decenii de indoctrinari" din MAPN ... sunt produsul ultimilor 20 de ani. :o
Cu scuzele de rigoare.
73' Mircea

p.s. - nu aveti dreptate nici cu ultima postare dar fiind subiect off topic ma abtin de la comentarii. Dar vi le pot da pe messenger sau skype daca doriti.

YO7LTI
Mesaje: 30
Membru din: Dum Iul 04, 2010 9:39 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO7LTI » Dum Feb 17, 2013 8:31 pm

YO8DHD scrie:Eu discut de ultimii 20 de ani in care de la Mapn s-au casat mii de R130, R118 si R140.

M.Ap.N. valorifica materiale si echipamente prin intermediul societatii Romtehnica, care functioneaza din 1974 si organizeaza periodic licitatii publice pentru vanzare pe categorii de produse. Daca CA al FRR vrea sa doteze cluburile afiliate cu echipamente care au fost in dotarea M.Ap.N. poate oricand sa o faca. Mai multe detalii aici: http://www.romtehnica.com.ro/valorificare.php
73, Ovidiu

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO8RAA » Dum Feb 17, 2013 8:44 pm

to @yo7lti
Ovidiu, asta era tocmai subiectul pe care m-am ferit sa-l deschid.
Nu de alta dar mai dam idei si e posibil ca in cateva luni sa vezi cate un tun sau cuib de mitraliera langa fiecare antena de radioamator.
Sa vezi ce repede se rezolva atunci toate conflictele din concursuri sau bruiajele intentionate sau nu facute de unii. :lol:
73' Mircea

YO7LTI
Mesaje: 30
Membru din: Dum Iul 04, 2010 9:39 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO7LTI » Dum Feb 17, 2013 9:02 pm

Nu vad de ce sa te feresti... in fond totul a inceput de la un PAB-2. Cat priveste ideile, au destule, nu de idei duc lipsa, iar fiecare e liber sa isi cumpere ce vrea... De exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=VfV0bzyRAKM
73, Ovidiu
Ultima oară modificat Dum Feb 17, 2013 11:42 pm de către YO7LTI, modificat 1 dată în total.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO8DHD » Dum Feb 17, 2013 10:29 pm

Mircea, cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. Mentalitatile nu se schimba asa usor. Referitor la linkul catre romtehnica, nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreodata statii radio, cel mult autospeciala care le gazduia. Daca imi aduc aminte cred ca Vasile l-a anuntat acum vreo 3-4 ani la un qtc. In alta ordine de idei cred ca discutia era despre echipamente "preluate" . Cred totusi ca la valorile la care se vand la romtehnica se poate cumpara ceva sh mai bun. Oricum i-am plictisit cu devierea de la subiect pe colegii nostri de hobby, fapt pentru care imi cer scuze.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori