A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cln » Joi Feb 14, 2013 11:51 am

In cadrul acestei teme, la un moment dat, mi s-a cerut sa postez pozele cu revistele 4,5,6/2012 (desi tema avea alt subiect) Iata ca acum, pot sa va satisfac dorinta! Totodata trebuie sa lamuresc
unele aspecte legate de intrebarile care mi s-au pus. In ce calitate am spus ca revistele vor aparea ?
Am spus in calitate de OM si ca orice om am si defecte si unul dintre acestea s-a dovedit a fi pasiunea mea pentru radioamatorismul romanesc ! Dar acest defect am sa-l corectez in perioada imediat urmatoare pt. ca va spun ca a fost ultima mea contributie la sustinerea activitatii FRR (pt.mine nu mai exista, vorba calugarului de pe Munte) Si daca tot veni vorba, deplasarea pe Muntele Atos nu a fost finantata de FRR (din ce bani ?!) ci de un grup de oameni de bine (si firme)in calitate de reprezentant al lor, care au investit sute de mii de euro pentru reconstructia chiliilor de la schitul Sf. Gheorghe de Capsala, iar ca sa am ceva facut de mina mea acolo, am montat un sistem de panouri solare cu invertor ,baterii si generator termic care a costat cca. 10000 de euro. Oare in cit timp a avut FRR buget de sute de mii euro ? S-a mai spus pe aici ca m-am erijat in aparatorul acelora care au fraudat concursuri! Nimic mai fals ! Daca cautati postarile mai vechi o sa observati ca, tot timpul am avut o pozitie critica pentru o anumita statie din yo8 care realiza scoruri anormale in CN dar...Nu pot sa inchei fara a-mi cere iertare lui Vasile Ciobanita, caruia la ultima convorbire telefonoca (inceputul lui noiembrie 2011) i-am promis ca voi avea grija ca treburile sa miarga bine! Ei bine, nu am reusit!
Fişiere ataşate
IMG_0116.jpg
IMG_0116.jpg (49.6 KiB) Vizualizat de 6652 ori

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO8DHD » Joi Feb 14, 2013 5:11 pm

Si acum ca au aparut mult disputatele reviste lipsa, avand in vedere ca raspunsul standard la qtc referitor la reviste era ca ....dar noi avem pregatite pentru tipar numerele 7 si 8 si nu avem voie sa le tiparim, sunt curios cand apar acestea (continuarea). Nu de alta dar nu mai este pe cine da vina.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cln » Sâm Feb 16, 2013 2:28 pm

Vinovat se poate gasi oricind. Important ar fi daca se reuseste continuarea! 73! de yo8cln

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO6EX » Sâm Feb 16, 2013 3:04 pm

@ YO8CLN
Contribuţia ta la apariţia revistelor este o faptă bună.
L-ai salvat pe cel răspunzator de întârziere.

Cât despre apariţia în continuare... mai va' ...
Eu cred că revista a murit.
Povestea cu "nu poate apare până nu vin şi cele restante" este puerilă.
Revista putea apare foarte bine şi dacă cele restante nu erau distribuite.

Dar după toate cele întâmplate, câţi abonaţi va mai avea R&R???

73's
YO6EX

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cln » Dum Feb 17, 2013 8:42 am

Din pacate nu am salvat pe nimeni si nimic! Dar daca nu se va continua cu revista, nu se vor clarifica clasamentele concursurilor (mai ales cele cu participare internationala), nu se vor acorda premiile ,inclusiv pentru statiile straine (apropo, eu nu am sustinut material acele premii care se acordau la yo dx pentru a primi multumiri, ci pentru a sustine radioamatorismul din yo), nu se vor organiza sesiuni de examene, nu se va trece la o formula definitiva (nu de interimat) al CA ,atunci nu mai dau nicio sansa pentru dezvoltarea radioamatorismului in yo.
In rest, pentru cei entuziasmati de realizari, multe succesuri ! 73! de yo8cln

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO6PMX » Dum Feb 17, 2013 9:25 am

Personal nu cred ca "dezvoltarea radioamatorismului in yo" depinde de existenta vreunei federatii sau asociatii sau mai stiu eu ce alta forma de "organizare". Pot sa va arat o multime de radioamatori cu realizari remarcabile care nu apartin FRR (unul dintre cei mai mari constructori de echipament home made din districtul 6 a fost sistematic desalificat in concursuri de cater FRR pentru singura vina de a nu cotiza niciunui club) sau vreunei alte organizatii. Acesti oameni nu se vor opri, indiferent daca FRR va mai exista sau nu. De altfel, atat timp cat FRR in toti acesti ani in care a existat, nu a fost capabila sa gaseasca o cale de a introduce o lege a dreptului la antena pentru radioamatori, nu s-a mai implicat in recuperarea aparaturii de radiocomunicatii casata de alte institutii si redistribuirea ei, nu prea mai vad rostul ei... Sa trimita QSL-uri?
In Franta REF a obtinut legea dreptului la antena inca de prin 1966 (http://ed28.ref-union.net/5_Documents/5 ... t_1966.php) , noi n-o avem si probabil nu o vom avea in veci. Cu toate acestea, REF s-a desfiintat acum cativa ani datorita unor nereguli financiare majore descoperite de catre membri. Actualmente s-a reinfiintat sub numele de REF-Union si pare sa meraga...

73 de YO6PMX

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cln » Dum Feb 17, 2013 9:38 am

Nu ma intereseaza denumirea organizatiei (acuma este,sau a fost FRR) dar pentru orice activitate trebuie sa existe o forma organizata! (exemplul REF, s-a desfintat si pe urma s-a reinfiintat, de ce ? daca tot nu era util ?) Sa nu uitam , ca indiferent de activitate, pentru o functionare buna este nevoie de indivizi capabili ! Si inca o data, nu am cerut si nu am primit nimic de la FRR, din contra am dat! 73! de yo8cln

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo2loj » Dum Feb 17, 2013 9:42 am

Este o vorba: Cimitirele sunt pline de oameni indispensabili. Asa si cu organizatiile "reprezentative".
Nu va mai amagiti cu rolul FRR. Examene se vor sustine si fara FRR, Iar daca nu vor mai exista concursurile organizate de FRR, o sa apara altele, organizate de altii.

73 de Marius, YO2LOJ

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde YO6PMX » Dum Feb 17, 2013 9:52 am

Eu nu am adus in discutie cine ce a dat si ce a primit. Putin ma intereseaza. Nici macar legea dreptului la antena nu ma intereseaza personal, din fericire sunt in situatia in care imi pot instala antene fara probleme, dar era utila si normal sa existe pentru ceilalti. Sunt convins ca ar fi util sa existe o forma de organizare a radioamatorilor in Romania, daca aceasta le-ar reprezenta interesele cu adevarat, dar pana acum nu a facut-o. Si a reprezenta interesele nu inseamna nici a trimite QSL-uri (pana la urma exista QSL-manageri si nici nu costa mult) si nici a tine QTC-uri ca sa se auda la radio in 80m, cu atat mai putin de a organiza concursuri si a tipari diplome pe carton. A reprezenta interesele radioamatorilor inseamna in viziunea mea a intreveni prin scrisori oficiale la autoritatile locale in sprijinul instalarii de antene, repetoare, etc. A reprezenta interesele inseamna a intermedia (cu actele la vedere, public) redistribuirea de echipamente de la institutii care caseaza catre radioamatori, etc.
Asta este parerea mea personala, nu e obligatoriu sa fie toata lumea de acord cu ea.

PS.. Ce are ANCOM-ul cu te miri ce organizatii ? Am mai auzit la un momendat o aberatie propusa la FRR... sa se retraga indicativul acelora care nu participa la minim 1 concurs organizat de FRR... De cand poate o federatie sa retraga autorizatii emise de o institutie a statului? Evident ca aberatia nu a putut fi aplicata, dar spune ceva despre mentalitatea celor care au propus-o.

In tara asta ANCOM-ul da autorizatii de radioemisie (in urma unor examene organizate la ANCOM si nu la radiocluburi) si numai el le poate retrage.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A venit momentul sa ne cumparam si un tun!

Mesajde yo8cln » Dum Feb 17, 2013 10:12 am

Cu mici exceptii, spuneti aceleasi lucruri, pe care le sustin si eu. Un lucru este sigur: trebuie sa existe o structura (sau mai multe) care sa reprezinte radioamatorii yo! Ca si o curiozitate: nu stiu ce reprezinta echipamentele provenite din casari, pt. ca in 40 de ani de radioamatorism nu am beneficiat de nici unul ?
73! de yo8cln


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori